Dva z nich zachránili život, tři se o to pohotově snažili a jediná žena z oceňovaných byla odměněna za své nasazení při trénování dětí v karate a jejich směřování na správnou cestu.

„Sešli jsme se tu dnes proto, abychom poděkovali lidem, kteří dokázali udělat něco pro druhé a dali tím jasně najevo, že jim nejsou cizí životy ani osudy lhostejné,“ sdělila Ivana Stráská s tím, že po loňské premiéře se letos konala tato akce podruhé.

Libor Žlab, který zachránil děti před utopením, popisoval: „Tatínek už byl zoufalý. Držel nad vodou na střídačku jedno dítě, druhé dítě. Naštěstí jsem tam byl.“

„Někteří nám v záchraně překáželi. Jedna paní se snažila resuscitovat, ale špatně. Někteří si umírající paní fotili,“ vyprávěli kluci, kteří se snažili zachránit dusící se ženu v Plzni. I přesto, že žena zemřela, odvedli podle záchranářů skvělou práci.

Vlastimil Hembera zase vyzdvihl nové defibrilační přístroje, které mají hasiči nově k dispozici: „Jsem u dobrovolných hasičů 20 let. Viděl jsem, jak se starší pán skácel na zem, přiběhl jsem a začal hledat puls, po chvíli přestal i dýchat. Nic příjemného. Naštěstí měli další hasiči přístroj, kterým ho vlastně oživili.

Vlastimil Hembera

29. října vyjel se svojí jednotkou k požáru hospodářského stavení v Kamenném Malíkově. Před hořící budovou zkolaboval místní občan, kterého začal Hembera oživovat pomocí nepřímé masáže srdce. Po příjezdu záchranné služby její členové konstatovali, že tímto včasným a správným zákrokem mu zachránil život.

Libor Žlab

17. května na rybníku Dvořiště viděl, jak se potopila podomácku vyrobená plachetnička, na které v tu chvíli plul otec se dvěma malými dětmi. Posádka nebyla vybavena záchrannými pomůckami a vysílený otec jen stěží držel své děti nad vodou. Žlab zasáhl a se svým kajakem posádku zachránil.

Mikoláš Houser, Martin Vokatý a Lam Le Sy

4. října byli na výletě v Plzni. U obchodního centra spatřili dusící se ženu, které okamžitě poskytli první pomoc. Využili znalostí, které získali ve škole či skautu. Seniorka, bohužel, nakonec v nemocnici zemřela. Podle zasahujících záchranářů ale odvedli skvělou práci.

Dominika Hýsková

Získala 14. října v Praze 4. místo na celostátní soutěži trenérů (přesný název soutěže zněl Díky, trenére), kde jsou oceňováni kouči, kteří to se svými svěřenci prostě umí a zároveň je ale vedou i k trvalému sportování obecně a fair play.