Koně, kterých se předpokládá čtrnáct, ale teprve musejí být opatřeni. Náklady na ně, na výstroj a na sedla mají být kolem 380 000 eur. Provozní náklady včetně práce zvěrolékaře se odhadují na 110 000 eur ročně.

Ministr vnitra Herbert Kickl (FPÖ) rozeslal v pátek dopoledne všem policistům informační dopis. V něm jsou vyrozuměni, že zatím nepůjde o žádné nasazení při demonstracích. Během víceměsíčního výcviku se mají s koňmi připravit na různé zásahové scénáře. Čtvrtého června zahájí činnost projektový tým – vedoucí, dvě jezdkyně a jeden jezdec. Začne zajišťování výzbroje, uniforem a ovšem také vhodných koní. Začátek výuky je plánován v srpnu. Od pátku také policie hledá zájemce o tuto službu. Podmínkou je ukončené základní vzdělání, alespoň dvouletá praxe ve službě v terénu a osvědčení fyzické zdatnosti.

Kickl se v dopise odvolává na „celoevropský trend“ zvýšeného nasazení koní ve velkých městech. „Vyšší posaz umožňuje policistům lepší přehled a posouzení situací. Současně jsou koně rychlí a vytrvalí, a tedy vhodní pro delší hlídkování,“ cituje Volksblatt.

Na jiném místě vydání otiskuje opakovanou kritiku organizace ochránců zvířat „Čtyři tlapky“ na tyto plány. Míní, že jízdní policie už absolutně neodpovídá době. Už trénink koní k přípravě na policejní nasazení je z pohledu ochrany zvířat problematický – koně při ní mají být konfrontováni se situacemi, „které odporují jejich přirozenému útěkovému instinktu“. Koně by se sami od sebe nikdy dobrovolně nepouštěli do nebezpečných situací, se kterými jsou policejní zásahy nutně spojeny, uvádějí „Tlapky“. Policisté vysoko v sedle by také byli vystaveni zdroji nebezpečí. „I když jsou koně dobře vycvičeni, nelze ve stresových situacích vždy vyloučit, že se vymknou kontrole a ohrozí lidi,“ tvrdí ochránci. Mají prý dojem, „že se tu jedná o osobně zamilovaný projekt ministra, který zkrátka kritiku ze všech stran – nejen od ochránců zvířat - nechce vzít na vědomí…“

Po obědě do školky nepůjdou

Přinejmenším 3450 dětí v Horních Rakousích přestalo od 1. února chodit odpoledne do školek, protože zemská vláda za to chce od rodičů 42 až 110 eur měsíčně podle výše jejich hrubého příjmu, informují OÖN. Ve 162 obcích účast poklesla, ve 43 zůstala konstantní, 53 údaje neposkytlo. V mnoha místech chodí jen necelá polovina, v Edlbachu dokonce jen 30 procent dětí – tři z někdejších deseti, a to by od podzimu znamenalo konec celého odpoledního opatrování, protože k němu je třeba mít alespoň deset dětí. Zpoplatněním odpolední péče chtěla vláda uspořit 13 až 15 milionů na podporách předškolních zařízení. Zdarma jsou „odpolední“ už jen ve Vídni.

Tankují „pro Srí Lanku“

Brigádou chtějí pomoci Srí Lance.Zdroj: Deník/repro

Absolventky střední praktické školy ve Waldingu Nicole Ederová, Anna Mayrhoferová a Michaela Lacknerová chtějí přispět ke stavbě školy chudých v Unawatuně na Srí Lance, kde buduje domy pro potřebné už řadu let Margit Wenglerová. K podpoře projektu děvčata z Mühlviertlu nastoupí od června u benzinové pumpy na brigádu a z každého litru načerpaných pohonných hmot chtějí část věnovat na budování školy. O záměru budou 1. června osobně a letáky informovat u čerpadel stanice, propagovat jej hodlají i na facebooku a při bohoslužbách, uvádějí OÖN. Stavba na Cejlonu má začít v lednu, k otevření školy chtějí podporovatelky osobně přijet.

V Tittlingu bylo bílo

Za humny bylo bílo.Zdroj: Deník/repro PNP

Okres Pasov postihlo vydatné krupobití. Hasiči museli uprostřed léta uklízet silnice a čerpat zaplavené sklepy.

Telátko zabloudilo

Zabloudla na lešení.Zdroj: Deník/repro PNP

„Místo pro louku se mladá kravička rozhodla v sobotu pro dobrodružnější výlet. Při hledání změny ale vešla na stavební lešení kolem mostu přes Arzmoos ve Flintsbachu na Innu (okr. Rosenheim),“ napsala PNP. Zachránili ji místní hasiči, kteří nechtěli věřit svým uším, když je náhodný chodec o nezvyklém „lešenáři“ informoval. Operaci pak popsali na facebooku: „Když už tam jednou byla, zjevně zalitovala své výpravy a v panice se propadla mezi tělesem mostu a lešením o dvě patra níž. Odtud už nemohla dál, protože na ni ,zívala´ asi pětimetrová mezera mezi podlážkami. Aby se dostala z mizerné situace, musela být ,propast´ překlenuta náhradními prkny a zvíře zabezpečeno proti dalšímu pádu. Jeho vlastník byl rovněž zajištěn a naveden ke kravce, což ji uklidnilo tak, že se nechala bezpečně z lešení vést.“ Po třech hodinách se tele s lehkými odřeninami mohlo vrátit ke svému stádu.

Háčkuje jídlo

Háčkuje jídla!Zdroj: Deník/repro

Vášní Patricie Lechnerové (33) z Burgkirchenu (okr. Altötting) je háčkování, a to způsobem vysoce vzbuzujícím chuť, napsala PNP. Matka tří dětí a se čtvrtým na cestě totiž netvoří čepice a límečky, ale pommfrity, drůbež a podobně. Už uháčkovala celý koš ovoce, suši pro milovníka japonské kuchyně má také připraveno a na řadu má přijít středomořská kuchyně – s humrem, mušlemi atd., líčí list.

K této práci se dostala z prostého důvodu – chtěla mít nějaké hobby, vypráví v listě. Začala plést, ale to prý pro ni nebylo tím pravým, tak se dala do háčkování. Nejprve zkoušela tvořit zvířata, ale to ji přestalo bavit a začala „s jídlem“. Vlastně taky trochu náhodou – nejstarší dcera dostala na hraní „krámeček“ s plastovým zbožím, které paní Lechnerovou „nervovalo“. Začala proto vytvářet „chutnější“ produkty. Kvalifikovaná zdravotní sestra dnes svá menu prodává po internetu na malý přivýdělek. Hitem jsou prý preclíky a celé kuře s plátkem citronu a salátem…

Veletrh „offroadů“

Jeden z exponátů.Zdroj: Deník/repro

Trucky, vozidla 4x4, stále oblíbenější SUVy, karavany, nástavby, stany, náhradní díly, nabídky túr do všech koutů světa, testovací jízdy na parkúru v areálu a mnoho dalšího nabízí offroadový prodejní veletrh "Abenteuer & Allrad" v Bad Kissingenu v Dolním Francku, který začne 31. května a potrvá čtyři dny, píše PNP. Trendy a aktuální produkty branže nabídne více než 300 vystavovatelů. Podle listu jde o největší výstavu tohoto druhu na světě. Organizátoři očekávají kolem 50 000 návštěvníků. Letos má akce 20. ročník. „Mnoho se za tu dobu v branži změnilo, je v ní méně ,kutění´, víc výkonu a techniky, ale jedno zůstává a láká dál i laické publikum – fascinace velkých aut,“ uzavírá list. Podrobnosti www.abenteuer-allrad.de.