Salim MuradZdroj: Deník/Luboš Dvořák

Výročí vyhlášení republiky si budeme připomínat na mnoha akcích, ale nebyla by to právě samotná přímá volba prezidenta, která by byla ideální příležitostí, jak ukázat, že nejen kandidáti, ale i celá naše společnost ve veřejném prostoru bere vážně slova Tomáše G. Masaryka, že „státy se udržují těmi ideály, z nichž se zrodily“? Dokázat žitou demokratickou praxí vztah k ideálům demokracie je jistě náročnější než jen připomínat výročí, ale tím spíš bychom o to měli usilovat.

Vzpomínáte na atmosféru prvního kola prezidentské volby před pěti lety? Tehdy jsem pro Deník napsal, že je důvod oslavovat po prvním kole přímou volbu prezidenta jako vítězství občanů, kteří nastavili zrcadlo politikům a vzkázali jim, že volit prezidenta lze i slušně. Pak ale přišly pomluvy a podpásovky před druhým kolem volby a z radosti z voleb jako oslavy demokracie moc nezbylo. I právě skončená kampaň před prvním kolem volby byla v zásadě věcná a kandidáti spolu vedli dialog respektující názory oponentů. To platilo aspoň pro ty, kdo se debat zúčastnili.

Kéž by tomu tak bylo i nadále, bohužel zkušenosts účastí současného prezidenta a jeho týmu v kampani před druhým kolem minulé volby nás varuje, že všechno je možné a idyla může být u konce. Kéž by pro tentokrát bylo druhé kolo volby důstojnou oslavou demokracie a sta let republiky.