„Battery box má v sobě energii ze sluníčka. Jsme schopni si ho převézt kamkoliv, dát tam plátno a promítat tam, kde by kino nemohlo být, protože tam není elektrická energie,“ vysvětluje Martin Kuba princip fungování pojízdného kina. To vyrazí do 24 jihočeských měst s premiérovými snímky Bourák a 3Bobule. Vstup bude zdarma. Dobrovolně však mohou diváci přispět do kasičky na jihočeské talenty. „Příspěvky budou celé věnované do fondu Jihočeské naděje. Co se vybere, ještě znásobíme a přidáme peníze tak, abychom mohli podpořit jihočeské talenty,“ vysvětluje zakladatel fondu Martin Kuba.

S promítáním po jihu Čech se začíná tento pátek v Týně nad Vltavou.

Ve Francii na studiích

Jedním z těch, koho fond podpoří, je devatenáctiletý Martin Vondrák z Tábora. Ten se jako nadaný chlapec dostal z táborského francouzského Gymnázia Pierra de Coubertina na lyceum ve francouzském Dijonu, před prázdninami úspěšně ukončil středoškolská studia a byl přijat na pobočku prestižní pařížské univerzity Science Spo v Dijonu.

close Program letního kina na baterky. info Zdroj: Deník/ Kamila Dufková zoom_in

Proč vedla jeho cesta do Francie? „Anglicky dnes mluví skoro každý, to je základ, který bych chtěl mít, ale chtěl jsem k tomu něco navíc,“ vypráví mladík. Nejjednodušší pro něj bylo nastoupit na gymnázium, které se nachází v Táboře, kde žil. „Francie nás doma vždy zajímala, i styl života se nám líbil, i historie, oslovila mě literatury,“ vysvětluje svůj zájem a další cestu.

Na univerzitě bude nyní studovat pět let politické vědy ve francouzštině. Na tu si zvykl za čtvrt roku. Co by chtěl dělat po škole? „Něco týkající se mezinárodních vztahů, diplomacie, Evropské unie,“ odpovídá student.

Důsledky pandemie

Bohužel se právě jeho rodina dostala do finanční tísně kvůli koronaviru. Matka musela načas zavřít kadeřnický salon, po znovu otevření však nemá tolik zákazníků. Michal Vondrák, aby si vydělal na žití ve Francii, nastoupil o prázdninách jako pokladní v obchodě. „Je tu jiná hodinová sazba a ve Francii mít tolik nebudu,“ vysvětluje student, který hned po návratu z Francie musel do karantény a pak, místo aby se připravoval do školy, která již posílá materiály, šel na brigádu.

„Uvědomili jsme si, že začátkem září bude mít možná více rodin problém, který loni nebyl, a bude pro ně složitější podporovat své talentované děti v rozvoji,“ vysvětluje Martin Kuba smysl projektu.

Kde se bude hrát

7.8. Týn nad Vltavou

8.8. Strakonice

9.8. Soběslav

10.8. Protivín

11.8. Lhenice

12.8. Křemže

13.8. Milevsko

14.8. Veselí

15.8. Prachatice

16.8. Český Krumlov

17.8. Vimperk

19.8. Katovice

20.8. Lipno nad Vltavou

21.8. J.Hradec

22.8. Třeboň

23.8. Písek

26.8. Velešín

27.8. Blatná

28.8. Tábor

29.8. České Budějovice

30.8. Vodňany

2.9. Dačice

3.9. Kaplice

4.9. České Budějovice