Ve vší tichosti tam deset měsíců tvořil „rakouský koberec" - s motivem státního znaku a nápisem, na který si ještě mnoho starších Rakušanů vzpomene: Rakousko je svobodné. „Jeho dílo je výkřikem touhy po životě, svobodě a bezpečí," komentují OÖN.
List uvádí, že Mahdi začal vázat koberce v šesti letech. Naposledy šéfoval jedenácti vazačům. Patnáct let pak žil v Iránu. Na jaře a v létě pracoval na stavbách, na podzim a v zimě vázal koberce. Také jeho žena je vazačkou: nakreslila znak a nápis na papír a manžel podle tohoto vzoru pracoval.
Tímto dílem z iránského hedvábí, vlny a bavlny vytvořeným 900 000 perskými uzly „by chtěl Rakušanům poděkovat a omluvit se za excesy mnoha dalších azylantů", uvedl linecký deník. Materiál na koberec byl zaplacen z azylového konta, které pro Mahdiho iniciovala Marianne Kollmannová. Rozhodnutí o žádosti o azyl dosud nedostal, ale 15. dubna má St. Martin opustit. „Jeho největším přáním je přestěhovat se do Riedu a najít práci jako vazač koberců," pokračuje deník. „Doufá, že v zemi budou moci zůstat."

Tahali koně z potoka

Zachraňovali koně z potoka.Zdroj: Deník/repro PNP
Neobvyklý zásah měli hasiči z Alzgernu v okrese Altötting: v neděli odpoledne zachraňovali koně, který uvízl v potoce a vlastními silami se nemohl vyhrabat, píše PNP.
Místo oznámené nehody nebylo přesně uvedeno, a tak je policie musela vyhledat lokalizací mobilu jezdkyně. V těžko přístupném terénu se pak zásahovým složkám podařilo ke koni se dostat a společnými silami, za pomoci lanového navijáku, jej vysvobodit. Jezdkyně byla ošetřena záchrannou službou: byla podchlazena, když nechtěla koně opustit, dodává list.

Předseda AfD není jedničkou

Předseda bavorské AfD Bystroň není jedničkou.Zdroj: Deník/reproPNP

Petr Bystroň, bavorský zemský předseda problematické politické strany Alternativa pro Německo, 45letý politik českého původu (narozen v Olomouci, v 16 letech emigroval roku 1987 s rodiči do Německa), utrpěl v neděli těžkou vnitrostranickou porážku, píše PNP. Při sestavování bavorské kandidátky pro zářijové volby do spolkového sněmu prohrál nečekaně na sjezdu v Gredingu boj o první místo s Martinem Hebnerem (57), zapisovatelem zemského předsednictva strany, který protikandidaturu oznámil spontánně až na shromáždění. Pro Hebnera bylo 243 delegátů, pro Bystroně 190. Třetí kandidát dostal jen deset hlasů. „Jestli se Bystroň bude ucházet o některé další místo kandidátky, zatím nebylo jasné," uvádí PNP.

Jednokolové artistky

Malé akrobatky z malé školy.Zdroj: Deník/repro PNP

Jízda na jednokolovém kole je zřejmě velkým hobby dětí v příhraniční Riedlhütte. Všechny žákyně zdejší školy se s dalšími osmdesáti konkurentkami zúčastnily školní soutěže v Hauzenbergu. Na programu bylo pět disciplín – sprint na 50 metrů, dva slalomy, soutěže v pomalé jízdě a ve skákání na kole. Do Riedlhütte si odvezly jedenáct medailí, z toho čtyři zlaté. Družstvo je na snímku.

Tahali náklaďák

Bavili se taháním náklaďáku.Zdroj: Deník/repro PNP

Neděli otevřených obchodů ve Viechtachu zpestřil akční program pro každého. „Vrcholem pro řadu návštěvníků bylo tažení nákladního automobilu firemními družstvy na vzdálenost 25 metrů, přičemž týmy mohly odpočívat jen deset sekund," popisuje PNP. Do boje s tíhou se pustily i ženy.

Pomohly polévkou

Rodinnými polévkami pomohli Nepálu.Zdroj: Deník/repro

Hnutí rakouských katolických žen organizuje už od roku 1958 tzv. rodinný postní den. Ve Freistadtu se k organizování společné konzumace polévek různých druhů připojila i místní radnice. Výtěžek sponzoringu letos připadne na projekt, který má pomoci dívkám a ženám v Nepálu získat vzdělání, píší OÖN.
Četní hosté si ve Freistadtu pochutnali na různých polévkách, které navařily žákyně hospodářské školy, základní školy, kuchyně zemské nemocnice, podpůrné sdružení Pro Mente a turecký spolek Atib. Na snímku jsou mj. vlevo organizátorka postního projektu v Horních Rakousích Monika Weilguniová, vedle ní starostka Elisabeth Paruta-Teuferová a s naběračkou zemská předsedkyně katolických žen Erika Kirchwegerová.