Pomník zobrazuje řečnický pult, za kterým stála u soudu Milada Horáková, a mikrofon, na kterém sedí skřivánek. „Milada Horáková je ten ptáček, v kterého se změnila a ulétá za svobodou," vysvětluje tvůrčí záměr akademický sochař Josef Faltus.

Pomník Milady Horákové

„Je silně symbolický," dodává umělec u pomníku, který stojí na desce se slovy, jež napsala Milada Horáková ve svém posledním dopise před popravou. „Je to krásné," neskrývala dojetí dcera političky Jana Kánská u nového pomníku, který připomíná její maminku, a chválí i autorův záměr a zpracování. „Bust mé maminky bylo uděláno už dost, a ne všechny jsou zdařilé. Ale tohle je něco, co o ní říká vše," říká Jana Kánská potěšeně. Kromě politiků se slavnosti zúčastnili např. kardinál Dominik Duka, bývalá disidentka a mluvčí Charty 77 a spoluzakladatelka Výboru na obranu nespravedlivě stíhaných Dana Němcová nebo představitel exilu a Amerických listů spisovatel Peter M. Bisek.

Mezi přítomnými byl také Martin Jan Stránský, předseda správní rady Nadačního fondu Stránský a iniciátor projektu výstavby pomníku. Říká, že odhalení pomníku ženě, která se stala obětí komunistického režimu, právě den před oslavami státního svátku 17. listopadu, je záměrné.

„Dnes jsou komunisté, bývalí estébáci a další představitelé z minulosti nejen tolerováni, ale dokonce stále veřejně oceňováni," připomíná rakovinu a schizofrenii současné doby Martin Jan Stránský, významný představitel českého exilu, který obnovil po roce 1989 Přítomnost a jehož předkové založili Lidové noviny a byli ministry předválečné republiky.

Toxická minulost

„Někteří tvrdí, že jejich ocenění souvisí se svobodnou volbou, že tato svoboda, včetně svobody slova, znamená i možnost propagovat lži. Mají pravdu. Jenže ti, kteří propagují myšlenky a praxe z dob totality, pohodlně zapomněli, že pokud by dnešní stát postupoval proti nim tak, jak ten minulý proti těm ostatním, byli by to právě oni, kteří by měli provaz kolem krku. Tito lidé dobře vědí jen jedno: lež stále opakovaná se stane pravdou. Dnes zůstává naše politická a společenská scéna prošpikovaná lidmi odkojenými totalitou, kteří stále praktikují a působí tak, jak je doba naučila. Současná pupeční šňůra mezi zdravou budoucností a toxickou minulostí se musí jednou a navždy přeříznout," tvrdí Martin Jan Stránský.

„Musí se tak stát, aby naše děti žily v lepším světě a měly lepší vzory než ty, které si tvoříme a které si stále i volíme. Právě to je ten zdravý svět, pro který Milada Horáková položila svůj život. A to je důvod, proč bylo nutné vytvořit pomník právě na tomto místě, kde se historie potkává se současností a kde se tvoří budoucnost národa," dodal Martin Jan Stránský.

Náklady na stavbu pomníku jsou 980 000 korun. Sbírka na transparentním kontě 8123455001/5500 stále pokračuje, výši prostředků a svůj vklad si každý může zkontrolovat na www.nfstransky.cz.