Vedoucí centra Jiří Koreš vysvětlil, že zatímco závislost na Facebooku, aplikacích chytrých telefonů a tabletů či na přispívání do internetových chatů a diskusí bere dotyčnému především čas, závislost na hazardních činnostech je motivována především možností rychlého a bezpracného získání peněz. Na jednom poli se tak mohou snadno setkat dva lidé, z nichž jeden hraje ruletu o astronomické částky a ten druhý prohraje výplatu po dvacetikorunách v automatu. Ovšem jejich problém je společný.

„V individuální terapii a poradenství se více zaměřujeme na hospodaření s penězi nebo na práci s hodnotami. U závislých na hraní a hazardu se musí dávat velký zřetel na režimovou složku léčby. Závislý své peníze během doléčování spravuje sám, ale podléhá kontrole. Dalším obrovským úskalím léčby je přijetí své sociální situace. Klienti mají často obrovské dluhy, což může znamenat, že řadu dalších let budou pracovat za minimální mzdu a zbytek odevzdají na splácení," upozornil vedoucí centra Jiří Koreš s tím, že díky technologickému pokroku se rozšiřuje oblast hazardního hraní a sázení a objevují se v ní nové fenomény. Mezi nimi i ty značně nebezpečné. Hrát a sázet je již totiž možné i přes internet, reálně není nutná zletilost ani vlastní účet. Uživatelé internetu si mohou v klidu zahrát poker, ruletu, sázet na sport a podobně. Zároveň existuje řada aplikací, které jsou dostupné a umožňují simulaci hazardních her bez možnosti výhry reálných peněz. Takto začíná řada mladistvých.

Těží z toho jen stát!

„Dnes už není bohužel nic neobvyklého, že řada zejména mladých kluků má problém s nadměrným hraním počítačových her. Narůstá počet lidí, kteří mají problémy s užíváním sociálních sítí jako je Facebook, Twitter či stránek s pornografickým obsahem. To je trochu jiná oblast než klasické hraní hazardních her, byť v novém kabátě. Internet a technologie tak přináší do této oblasti relativně nové možnosti, jejichž dopad nyní začínáme pozorovat v léčebných zařízeních a musíme na něj reagovat. Jde o oblast, která se vyvíjí a uvidíme, co bude následovat," nastínil Jiří Koreš.

Jedním z klientů Preventu, jenž se momentálně potýká se závislostí na hazardu, je také 29letý Roman z Budějovic. Jeho smutný příběh se začal odehrávat už v osmé třídě základní školy. Tehdy, stejně jako mnoho jeho vrstevníků, objevil prokleté kouzlo takzvaně výherních automatů. V jejich na první pohled lákavém opojení strávil skoro osm let. Pak ovšem přišel postupný pád na samé dno. A to ve všech oblastech života, od psychické stránky, přes mezilidské vztahy až po společenské uplatnění. „Pak už to bylo neúnosné, měl jsem deprese a ztrácel jsem nad sebou kontrolu. Přišel jsem o kamarády a rodina se ode mne začala odvracet. Mohl jsem se mít v životě celkem slušně, ale nevážil jsem si peněz. Vymýšlel jsem cokoliv, jak získat peníze na hraní," popisuje klient doléčovacího centra Prevent v Budějovicích.

Dnes se podle svých slov všem hernám důsledně vyhýbá. Nechce totiž riskovat, že přijde vniveč veškeré úsilí, které věnoval svému postupnému návratu mezi normálně fungující lidi. A zároveň je mu líto zbytečně vyhozených peněz, z nichž se po dobu jeho závislosti vždy radoval někdo jiný než on sám.

„Herny už nesnáším, protože mě dostaly až na samé dno. A jediný, kdo z toho profituje, je stát. Taky se nesmím napít, to by mě mohlo zlomit, takže abstinuji od všeho návykového. Přál bych si už konečně žít klidný život a být psychicky v pořádku. Našel jsem si práci a věnuji se sportu, rád plavu a jezdím na kole. Chtěl bych si jednou založit i rodinu a mám jeden veliký sen, který mě žene dopředu. Chtěl bych být masérem, snad se mi to podaří," doufá abstinující gambler.