VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Poruch vodovodů kvůli tuhé zimě přibylo

Jižní Čechy - Přes dvě stě padesát poruch na hlavních vodovodních řadech a přípojkách řešili od začátku prosince pracovníci společnosti ČEVAK na jihozápadě Čech. Mluvčí firmy Jitka Kramářová vysvětlila, že potrubí nesvědčí tuhé mrazy, ale ani kolísání teplot. „Mezi další příčiny poruch patří také stáří potrubí nebo dopravní zatíženost," doplnila.

19.1.2017
SDÍLEJ:

Zvláštní péči věnují v zimním období Samsonově kašně v Českých Budějovicích. Zaměstnanci vodohospodářské společnosti. Dušan Kasper je jedním z těch, kteří denně rozbíjejí lopatami led na vodní hladině, aby tak památku uchránili před poškozením. Foto: Deník / Lukáš Marek

V případě havárie mají vodohospodáři jasný úkol: co nejdříve dodat pitnou vodu odběratelům z jiného místa.

„Poruchy se nám daří opravovat v poměrně krátké době. I přesto tedy v případech, kdy to dovolí počasí přistavujeme cisterny s pitnou vodou," popsala běžnou praxi Jitka Kramářová. Vzpomněla také nedávnou, poměrně komplikovanou poruchu vodovodního řadu v Táboře. V tamní Budějovické ulici se ve druhém lednovém týdnu ocitlo bez vody na dobu šesti hodin nejprve 28 a později 14 domů.

Podle vodohospodářů je těžké upřesnit, ve kterých okresech Jihočeského kraje je situace nejhorší, protože počet poruch prý zcela nevystihuje situaci. „Každá porucha je specifická a postup při její opravě je rozdílný. Z pohledu počtu poruch to bylo Písecko s 28 a Jindřichohradecko s Dačickem s 38 poruchami na vodovodních řadech a přípojkách. V krajském městě bylo od začátku prosince 21 poruch," vyčíslila Jitka Kramářová. Doplnila, že oproti minulým letům poruch přibylo, protože letošní zima není mírná jako ty předešlé.

Potrubí nesvědčí nejen dlouhodobý mráz, ale ani rychlé oteplení.

„Změny teploty mohou vždy znamenat větší praskání vodovodních řadů nebo přípojek. Velké nebezpečí potom hrozí majitelům objektů, kteří dostatečně nezabezpečili své vodoměry," upozornila Jitka Kramářová.

Prasknutý vodoměr znamená poměrně velké náklady, protože protékající voda může způsobit velké škody a navíc majitel objektu musí zaplatit i za uniklou vodu.

Zejména v rekreačních objektech vodohospodáři doporučují kontrolu zabezpečení vodoměru. Nejlepší způsob je obalit vodoměr nepromrzajícím materiálem a dohlédnout na řádně uzavřenou vodoměrnou šachtu.

Je-li vodoměr umístěn uvnitř, je třeba dohlédnout na uzavření oken, případně místnost lehce temperovat. 

Samson v sevření leduNejen opravy poškozených vodovodních řadů zaměstnávají v mrazivých dnech vodohospodáře. Ti každý den dbají také na to, aby ledová krusta neponičila Samsonovu kašnu na českobudějovickém náměstí Přemysla Otakara II. Vytvoří-li se v bazénu kašny, jímž neustále proudí voda, příliš silný led, musejí ho rozbíjet.

Autor: Redakce

19.1.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Vyhlášení ankety Sportovec Jihočeského kraje
30

Martin Šonka doletěl na vrchol. Nejlepším týmem je Jihostroj

Jihočeská univerzita. Ilustrační foto

Jihočeská univerzita otevřela výstavu Školákem ve válečných letech

Kam poletí, rozhodnou lidé hlasováním

Planá - Od března 2019 budou moci Budějovičtí na dovolenou létat z vlastního letiště. K tomu směřují stavební práce, které na letišti začaly.

Knihovny zvou na kávu nebo besedu o kometě

Jižní Čechy – Vůni kávy bude mít předvánoční setkání účastníků Akademie volného času ve společenském sále Šmidingerovy knihovny ve Strakonicích.

Lucie by si svoje šaty umazat nemusela

Jižní Čechy – Ve středu máme v adventním čase významný den – svatou Lucii.

Studenti mění město, aby se v něm fajn žilo

České Budějovice –Náměstí s parkem v Suchém Vrbném chtějí vylepšit studenti stavební průmyslovky.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT