Nekopat do hlavy!

Násilné činy s kopáním oběti do hlavy by podle bavorské ministryně spravedlnosti Beate Merkové (CSU) měly být v budoucnu trestněprávně vždy posuzovány jako pokusy o zabití, napsal deník PNP. „Takové kopy mohou poškozenému způsobit zranění ohrožující ho na životě nebo ho dokonce usmrtit," řekla ministryně při prezentaci návrhu v Norimberku.  „Kdo tak jedná, tomu musí být jasné, že tak může způsobit smrt." List dodává, že zostření kvalifikace by podle Merkové bylo ulehčením pro státní zástupce a soudce, kteří se dosud při takových deliktech museli  rozhodovat mezi ublížením na zdraví a pokusem zabití.

Zruší střední školy?

Sociální demokracie varuje, že trend úbytku dětí v Bavorsku by mohl vyvolat do konce desetiletí uzavření až 150 středních škol. Mluvčí strany pro školství Martin Güll vyzval ministra školství Ludwiga Spaenleho (CSU), aby podle vzoru jiných spolkových zemí připustil i v Bavorsku společné školy – základní, reálku a gymnázium pod jednou střechou. Prognóza SPD vychází z toho, že střednědobě jsou školy s menším průměrem na třídu než 28,6 akutně ohroženy a pokles na tento průměr je také aktuálně hlavní příčinou uzavírání škol. V Horních Francích je ze 79 venkovských škol ohroženo 22, v Horním Bavorsku 25 atd.

Chtějí být v Rakousku

V prvních čtyřech měsících roku podalo v Rakousku 5011 cizinců žádosti o udělení trvalého pobytu. Ve srovnání s loňskem je to o 5,18 procenta (247) víc. Mezi nimi bylo 405 Syřanů, kteří jsou tak v počtu žadatelů už třetí za Rusy 867 a Afghánci 827. „Pro srovnání, v roce 2010, za ještě přece jen stabilnějších poměrů v zemi, jich bylo 194," poznamenávají OÖN. Pravomocně bylo letos rozhodnuto ve 5215 řízeních, přičemž v 1086 byl žadatelům azyl udělen (u Iránců v 69 procentech případů, u Syřanů v 65, u Somálců v 54). Uspěla také čtvrtina Rusů. Málo šancí mají Kosované, z nichž uspěje jen každý stý. „K rozhodnutí zbývá 21 253 žádostí," dodává linecký list.

close Gloria ve své kavárně. zoom_in Kavárna hvězdy končí

Ve Zwieselu v Bavorském lese vyvolala před třemi roky poprask proslulá zpěvačka, herečka, fotomodelka Gloria Grey (43), když si zde otevřela uměleckou kavárnu s malou scénou. „Více než 200 mimořádně zdařilých akcí potvrdilo, že s novými nápady může mít člověk úspěch i na malém místě," napsal deník PNP. Zpěvačku v obci navštívila řada jejích přátel z branže a mnoho z nich prý bylo překvapeno, jak je Gloriina rodná obec krásná. „Café Gloria v této formě už nebude," řekla hvězda na rozlučkové party. „Privátní kousky z výbavy lokálu si už z velké části rozebrali sběratelé suvenýrů. Já ale úplně ze scény nemizím. Přinejmenším ještě rok si bydlení ve Zwieselu podržím a kdoví, co se během té doby ještě stane." V budoucnu prý chce mít víc času pro další projekty. Narodila se jako chlapec, vyrůstala ve Zwieselu a pak dlouho žila v Mnichově. V roce 1994 tam poprvé vystoupila ve varieté. Mimo jiné organizovala první galabenefici pro postižené AIDS.