Voda tekoucí z kohoutků v prachatické nemocnici není pitná. Tuto informaci se včera kolem půl osmé ráno dozvěděli všichni pacienti hospitalizovaní v Nemocnici Prachatice. Informaci Prachatickému deníku potvrdil ředitel nemocnice Michal Čarvaš: „Zřejmě v noci došlo k havárii na kanalizačním potrubí a odpadní voda prosákla do studny, která je jedním ze zdrojů pitné vody pro areál nemocnice."

Co se stalo:V noci na pondělí 26. října došlo k havárii kanalizačního potrubí.
Odpadní voda prosákla do studny, která zajišťuje pitnou vodu pro Nemocnici Prachatice.
Voda tekoucí z nemocničních kohoutků je tak pouze užitková.

Voda, která tekla z kohoutků, silně zapáchala. Okamžitě došlo k odstavení zdroje pitné vody. „Jídlo z kuchyně jsme zlikvidovali, začalo se vařit znovu. Čaj určený pacientům jsme vylili," doplnil ředitel. Na jednotlivá oddělení nemocnice byly neprodleně dovezeny zásoby balené vody, ke kuchyni přibyla cisterna.

Studnu, z níž nemocnice vodu odebírá, spravuje prachatické středisko ČEVAKu. Jeho vedoucí František Tomčány ujistil, že závadnou vodu začal správce vodohospodářského majetku odčerpávat a čistit. „Její vzorky jsme odebrali pro mikrobiologický a následně chemický rozbor. Výsledky budeme mít za dva až tři dny," popsal. Znečištěná studna je odstavená a do nemocničního řadu jde voda z jiných zdrojů. „V tuto chvíli na ni nahlížíme jako na užitkovou. Je možné si v ní umýt ruce. Výsledek rozborů budeme vědět ve čtvrtek," doplnil Michal Čarvaš. Dodal, že nemocnice zastavila příjem pacientů, odložila veškeré plánované operace a pacienti, kteří docházejí na hemodialýzu, musejí cestovat do jiných jihočeských nemocnic.

Nemocnice ruší operace a přesouvá pacienty

Pro zhruba čtyřicet pacientů musela zajistit místa v jiných hemodialyzačních střediscích vedoucí lékařka Hemodialyzačního střediska Nemocnice Prachatice Eva Pauchová.

Vzhledem ke kvalitě vody totiž není možné v prachatické nemocnici minimálně do pátku hemodialýzu vykonávat. „Snažíme se situaci samozřejmě co nejrychleji vyřešit. Našim pacientům jsme museli zajistit místa v jiných nemocnicích, obvolat je a informovat je o tom, že budou převezeni jinam a připravit pro ně potřebnou dokumentaci. Střediska v Českém Krumlově a Strakonicích nám vyšla vstříc, vypomůžeme jim i personálně. Ještě dojednáváme středisko v Českých Budějovicích," uvedla včera Eva Pauchová. Ta doufá, že ve čtvrtek už bude opět v provozu prachatické středisko. „Problém je například i s tím, že máme pacienty čerstvě po operaci," doplnila.

Plánované operace jsou podle slov ředitele Nemocnice Prachatice Michala Čarvaše do konce týdne úplně zrušeny. „Během dneška se to všichni naši pacienti dozvěděli. Pacienty akutní převezeme do jiných nemocnic na jihu Čech ," řekl. Doplnil, že vodu, která teče z nemocničních kohoutků, mohou pacienti běžně použít na mytí. „Pouze její pití je do odvolání zakázáno," řekl.

Zatímco plánované operace se dají přesunout na jiný termín, v případě porodů to možné není. „Rodičky budeme zřejmě odesílat do jiných nemocnic," řekl včera primář gynekologicko porodnického oddělení Bohuslav Wackershauser se slovy, že jinou komplikaci, která by měla dopad na provoz gynekologicko- porodnického oddělení nebo pacientky samotné, krizový stav s pitnou vodou nepřináší. Maminky na oddělení se o tom, že voda není pitná, dozvěděly podle svých slov kolem půl osmé ráno. „Přišla mi to říct sestřička. U kohoutků v koupelně vylepila cedulku, že voda není pitná. Čaj, který jsme měli, jsme museli vylít," popsala Helena Klimešová z Prachatic, které se v neděli v šest hodin ráno narodila holčička Antonie. Doplnila, že ředitel nemocnice donesl na oddělení balenou vodu, kterou maminkám pak sestry roznesly do pokojů.

Ve chvíli, kdy mají zajištěný přísun balené vody, problém maminky nemají. Alespoň to potvrdila Petra Szmeková z Prachatic, která se v neděli večer stala poprvé maminkou holčičky Nely.

O čištění zdroje pitné vody se podle slov mluvčí jihočeského ČEVAKu Lenky Zimmelové starají prachatičtí zaměstnanci společnosti. „Zdůrazňuji, že část kanalizace, na které k havárii došlo, naše společnost neprovozuje," upřesnila. Ředitel nemocnice Michal Čarvaš její slova potvrdil a dodal, že nemocnice zajistila firmu, která hned během pondělka začala havárii kanalizace opravovat. „Nedokážu odhadnout finanční náklady. Snad se vše podaří vyřešit do konce týdne," věří.

Obyvatelé Prachatic ale nemusejí mít strach, že by se znečištěná voda dostala do jejich domácností. Zasažený zdroj pitné vody je totiž určen pouze pro nemocnici. „Studna slouží pouze pro zásobování areálu nemocnice, je tedy vyloučeno, aby se kontaminovaná voda dostala do vodovodní sítě města Prachatice," uvedl provozní ředitel ČEVAK Lubor Tomanec. Zaměstnanci společnosti ČEVAK ze studny veškerou vodu vyčerpají a poté studnu vyčistí a vydezinfikují. „Její znovu zprovoznění bude trvat zhruba týden, za předpokladu, že vzorky vody ze studny, odebrané po dezinfekci, vyhoví. Do této doby nebude v žádném případě tento zdroj vody použit," vysvětlil s tím, že v areálu nemocnice jsou nyní přistaveny dvě cisterny, které zajistí zásobování pitnou vodou.

Vedoucí provozního střediska ČEVAK Prachaticích František Tomčány je od pondělního rána přímo u studny, která byla znečištěna, a spolu se svými kolegy zajišťuje odčerpávání znečištěné vody. Podle jeho slov jde pouze o lokální problém v uzavřené síti, která je pouze pro areál nemocnice. František Tomčány se s podobným problémem, že by se odpadní voda dostala do zdroje pitné, za dobu své praxe ještě nesetkal. „Podle mého pohledu vyhnila kameninová hrdla a kořenový systém stromů se prorostl do potrubí. Právě to mohlo způsobit ucpání odtoku kanalizace a následný prosak do zdroje pitné vody," odhaduje důvod havárie.

Odmítá zároveň možnost, že by k havárii mohlo dojít v důsledku nedávných oprav v Krumlovské ulici. Termín dokončení opravy odhaduje na čtvrtek, spíš pátek tohoto týdne. „Důležité je zprůchodnit kanalizaci. V současné chvíli jen řešíme příčiny, odčerpáváme kanalizaci. Musíme osekat kořenový systém. Jakmile bude kanalizace průchodná, máme vyhráno. Pak se můžeme naplno věnovat desinfekci samotné studny. Teprve potom pomůžeme nemocnici s desinfekcí jejich vlastního vodojemu," popsal postup prací.