Nová jezová propusť bude už brzy sjízdná. To je dobrá zpráva pro lodičkáře, které v Krumlově čeká nepříjemné překvapení. Jen co se v dohledu objeví proslulý most Na Plášti, překazí vodákům poklidnou plavbu po Vltavě v Českém Krumlově varovné cedule. I další značky vymezující směr, kudy je nutné lodě přenést.

Zdolat jez v lodi totiž nejde. Od letošního ledna mu stavbaři dávají novou fazonu.

„Je to na draka," ulevila si včera v korytě řeky plném dělníků i stavebních strojů mladá vodačka Kristýna Zlámalová. „Jezdíme sem každý rok a vždy jsme se trumfovali, jestli jez pod Plášťákem sjedeme. Dnes jsem se nestačila divit vše je rozbagrované a my musíme z lodi ven," řekla.

Podle Jiřího Kubovského z kanceláře starosty českokrumlovské radnice by nově postavená jezová propusť měla být zdatnějším vodákům sjízdná už v příštích dnech.

Bylo na čase. Podle poznatků manažera českokrumlovské půjčovny lodí Radka Šťovíčka letos zájemců o zapůjčení plavidla ubylo. Některé přitom odradila právě oprava jezu.

„Vodákům se omezení u jezu samozřejmě nelíbí," řekl Radek Šťovíček. „Teď čekáme alespoň na dokončení lávky pro pěší směrem od Jelení zahrady do centra, která splouvání Vltavy pod Plášťovým mostem také výrazně omezuje," poznamenal Radek Šťovíček.

Od toho, aby se vydali na vodu do Českého Krumlova, podle manažera půjčovny některé vodáky odradily i zprávy v jistých médiích. Ta hlásala, že právě kvůli rekonstrukci jezu je Vltava v Krumlově neprůjezdná.

„Fronty vodáků se u jezu tvořily hlavně minulý týden ve dvou svátečních dnech, ale jinak se dá jez překonat bez větších problémů," podotkl Radek Šťovíček.

Snad už příští týden by to mělo jít ještě snadněji. Se zahájením druhé etapy přestavby jezu se totiž vodákům znovu otevře jezová propusť, která bude se zvýšenou opatrností sjízdná. „Propusť totiž ještě nebude zcela dokončená. V závěru rekonstrukce, tedy nejpozději v březnu příštího roku, totiž stavebníci na její dno osadí ještě kartáče pro ryby," vysvětlil Jiří Kubovský.

Ti, kteří si nedokončenou šlajsnou netroufnou projet, mohou i nadále lodě přenášet. Ovšem jinou trasou než dosud. „Vodáci budou moci z lodí vystoupit na levé straně po proudu řeky, a to po schodech vedoucích do ulice Rybářská. Za tímto účelem tady stavbaři nainstalují ponton," popsal Jiří Kubovský.

Zpátky do lodí budou moci vodáci nastoupit dále po proudu v místě původní lávky přes řeku. „Lodě mohou lidé přenášet ulicí Rybářskou," podotkl Jiří Kubovský.

Ten zároveň upozornil, že v souvislosti s přípravami druhé etapy prací se v korytě řeky v těchto dnech pohybuje více stavebních strojů. Vodáci by proto měli dbát maximální opatrnosti a řídit se pokyny pracovníků stavební firmy.