Jan Trávníček se do podvědomí veřejnosti nejvíce dostal jako parťák Radka Jaroše. Společně s ním vystoupil na vrchol Annapurny a také K2, na které nejslavnější český horolezec zkompletoval takzvanou Korunu Himálaje. Tou se mohou pyšnit ti, co vystoupili na všech čtrnáct osmiticícovek na světě.

Sympaťák přezdívaný Tráva se pak rozhodl postavit vlastní expedici. Na podzim loňského roku jejím cílem bylo Manaslu. Fakt, že na něj v minulosti už vystoupil, mu rozhodně nevadil. Není prý pouhým sběratelem vrcholů. „Rád se vracím na pěkná místa," podotýká.

Poslední mise navíc pro něj byla významná tím, že oproti dřívějším ji plánoval společně se svojí přítelkyní Miroslavou Jirkovou. „Chtěli jsme, aby si Miri vyzkoušela vysoké hory a třeba se při dalších akcích mohla postarat ona o mě," usmívá se Jan Trávníček.

Záchrana života

Při samotném stoupání na vrchol však šel humor stranou. Vše šlo hladce až do čtvrtého výškového tábora ve výšce 7400 metrů. „Našli jsme tam Rakušana a Francouze, kteří před naším příchodem sestoupili z vrcholu, a pak jim chyběly síly na cokoliv," přibližuje Jan Trávníček.

Lidské priority

Dvojice nebyla ve vysokých horách žádnými nováčky, ale evidentně trpěla výškovou nemocí. Celá výprava se tak okamžitě zapojila do záchranné akce, kdy pomoc žádala také od jiné německé skupiny. Bohužel marně. Když se Rakušan a Francouz po injekcích zmátořili, vydali se do nižších výšek. Sestup ale nezvládli. Vrátili se a Rakušan noc nepřežil. Když se vedle něj Francouz probudil, následně spadl do stanu Němců, kde se najednou objevily dvě kyslíkové bomby. Přestože dotyční dříve tvrdili, že je nemají.

Česká expedice se pak na vrchol nevydala. Fyzické, ale hlavně psychické vyčerpání bylo obrovské. „Ta lidská bezohlednost se nás silně dotkla. Ten pocit, kdy zjistíš, že je někdo schopen obětovat lidský život na úkor nicotného okamžiku na vrcholu nějakého kopce, který tu bude i dávno po nás, je nevysvětlitelný," říká Jan Trávníček.

Oba partneři pracují v Plzni, kde tak tráví většinu času. Minimálně dva dny v týdnu se ale snaží být v Táboře, odkud pochází Miroslava Jirková. „Když tedy nepočítám, že jsem jako dítě bydlela také v Sezimově Ústí," upřesňuje Mirka.

Trénují na Táborsku

Plzeňák Jan Trávníček si Tábor a jeho okolí hned oblíbil. „Tábor je úžasné město a má super atmosféru, jsou tam strašně v pohodě lidi," říká.

Pochvaluje si, že z města je blízko do přírody, a proto také často na Táborsku před cestou trénovali. „Například skalky v okolí Choustníka jsou naprosto geniální," říká Tráva, kterého doplňuje Miroslava Jirková s tím, že často se vydávají také na projížďky na kole či kolečkových bruslích. „Moc se nám líbí třeba na Mladovožicku, kde jsou nově opravené silnice," popisuje.

Potkali se v závěji

Působí jako vyrovnaný pár. Poprvé se potkali v Rakousku na Stubai. „Bylo to v závěji," směje se Mirka. „To jsme tam ale každý byl ještě s jiným partnerem," doplňuje Honza. Později se dali dohromady a dnes prý rozhodně nelitují. „Mám holku, se kterou mohu vyrazit do hor," smál se Jan Trávníček na konci povídání v Lezeckém centru Písek.