VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Prezident ukončil třídenní návštěvu jižních Čech

Jižní Čechy - Také ve středu na Miloše Zemana čekalo mnoho lidí. Pozdravil se mimo jiné se školáky, kteří přihlíželi položení věnců v Sezimově Ústí, uniformu kvůli němu oblékl obyvatel táborského G-centra. Deník přinášel podrobné on-line zpravodajství.

19.2.2014 1 AKTUALIZOVÁNO 19.2.2014
SDÍLEJ:

Miloš Zeman se zastavil v jaderné elektrárně Temelín.Foto: Deník/Jaroslav Sýbek

16.50 Tiskovou konferencí v Milevsku zakončil Miloš Zeman svou třídenní cestu po jižních Čechách. Jedním z témat byla dostavba Temelína. "Budu zcela určitě podporovat dostavbu, pokládám to za impuls pro české strojírenství. Co se týče současného tendru, domnívám se, že by bylo dobré, kdyby se společnost Areva vrátila, protože jsou-li tři účastníci, je silnější konkurence a tudíž i větší naděje na snížení ceny, na čemž máme všichni zájem," uvedl prezident.

Dodal, že se také zajímal o postup výstavby dálnice D3. "Byl jsem ujištěn, že je projektově připravena a finančně zabezpečena. Jedinou závažnou překážkou je výkup pozemků. V tomto ohledu si myslím že by byla zapotřebí zpřísněná pravidla, podobně jako tomu je v zahraničí, aby nedocházelo k vydírání od majitelů," zmínil.

Padla i otázka na aktuální dění na Ukrajině a zda stále platí pozvání prezidenta Janukovyče do Čech. "Pozvání bylo učiněno v době, kdy Ukrajina deklarovala podepsat asociační dohodu s Evropskou unií a nebyly pochybnosti, že k tomu dojde. Tehdy se v Kyjevě žádné demonstrace nekonaly. Vyjádřil jsem již několikrát názor, že řešením mohou být pouze předčasné volby a na tom trvám, myslím, že v naší společnosti se vypsáním předčasným voleb podařilo uklidnit situaci. Budu pozorně sledovat vývoj na Ukrajině a nemohu vyloučit, že bude-li situace eskalovat a nedojde-li do dubna ke smírnému řešení, tak lze těžko pozvat na návštěvu člověka, když v ulicích hlavního města jeho země umírají lidé," odpověděl Miloš Zeman.

15.58 Při debatě se zaměstnanci se prezident mimo jiné omluvil za to, že v době, kdy byl předsedou vlády, musel pod mezinárodním tlakem zamítnout zakázku pro ZVVZ na dostavbu elektrárny. Řekl, že nyní do Milevska přijel i kvůli tomu a že až pojede do Ruska bude se to snažit vynahradit tím, že se bude snažit, aby firma získala nové zakázky. Z publika dostal dotazy týkající se školství a dopravy. Nakonec spustil nový stroj za 40 milionů. Učinil tak shodou okolností přesně ve chvíli, kdy Martina Sáblíková dojela svou zlatou jízdu na olympiádě.

Návštěva Miloše Zemana v Milevsku15.33 Miloš Zeman dorazil do Milevska.

15.08 Poslední zastávkou bude společnost ZVVZ Machinery v Milevsku. I zde už ho očekávají zaměstnanci. Mezi nimi například Pavel Fuka, kterého prý ani nemrzí, že neuvidí závod Sáblíkové. Celkem se v hale ZVVZ shromáždilo asi 150 dělníků.

15.00 Prezident se přesunul z kanceláře přímo mezi zaměstnance do výrobní dílny, kde na něho čekalo překvapení. S pomocí Jaroslava Tomečka, který obsluhuje zdejší laserový obráběcí stroj, si vyrobil siluetu Pražského hradu z ocelového materiálu. „Je to velmi jednoduché, pan prezident má všechno připraveno, pouze zmáčkne knoflík a na obrazovce už uvidí, jak se mu dílo daří. Celý proces trvá deset vteřin," řekl Jaroslav Tomeček. Stejnou siluetu již v rámečku a pod sklem si Miloš Zeman odveze domů jako dárek. Když prezident začal obsluhovat stroj, řekl: "Bál jsem se, co všechno po mě budete chtít, protože jsem technický antitalent, ale tohle zvládnu." Společnost označil za perspektivní, očekává, že její zaměstnanci budou nadále spokojení. "Až pojedu do Ruské federace, pokusím se za vaše obchodní zájmy lobovat, i když vidím, že to ani nepotřebujete," dodal.

14.46 Miloš Zeman přijel do jistebnické společnosti Farmtec. V pracovně ředitele Václava Škeříka pak začalo jednání. V sídle firmy jsou přítomni i ruští podnikatelé a investoři z oblasti Sverdlovska, kteří s jistebnickou společností obchodují. Farmtec dodává zemědělské technologie na mléčnou farmu ve Sverdlovsku.

14.30 Prezident opuští G-centrum. "Paní Napravilové pogratuloval k výročí a poděkoval jí za celoživotní práci, kterou udělala pro Českou republiku. Oni se setkali již dříve v Lidicích a tam si slíbili, že se ještě jednou potkají. Jako dar jí předal knihu o Pražském hradě, obrovskou kytici, porcelán a krabici laskonek, která má paní Napravilová ráda," přiblížila ředitelka Jaroslava Kotalíková. Josefína Napravilová měla podle jejích slov z návštěvy velkou radost, ale bohužel kvůli jejímu zdravotnímu stavu se akce nemohla uskutečnit v kavárně, jak bylo původně plánováno. Přesto v G-centru na prezidenta čekaly desítky lidí, kteří ho chtěli pozdravit. Při odchodu jim prezident na oplátku zamával do oken.

14.20 Miloš Zeman navštívil Josefínu Napravilovou v jejím pokoji v táborském G-centru. Přinesl jí krabici se sladkostmi a další dary.

14.06 V táborském G-centru prezidenta vyhlíží třiadevadesátiletý Vasil Hajdur. Ten se osobně znal s prezidentem Svobodou, protože s ním bojoval za války. "Sestřičky mi řekly, že bych si měl vzít uniformu, tak jsem to udělal," směje se muž, který má hodnost major.

Návštěva Miloše Zemana v Sezimově Ústí14.00 Miloš Zeman je stále ještě v Sezimově Ústí. Sešel od vily k hrobce, pozdravil se se starostou Sezimova Ústí Martinem Doležalem a starostou Tábora Jiřím Fišerem. Hradní stráž zahrála státní hymnu, poté čestná stráž položila věnec na hrobku. V tu chvíli zněla opět skautská Večerka, u areálu stojí několik desítek lidí, kteří by rádi prezidenta zahlédli.

13.50 Prezidentská kolona má malé zpoždění, ale lidé v Táboře poctivě čekají. Před G-centrem přihlíží asi padesát místních, mezi nimi i školáci.

13.15 V táborském G-centru, kde se Miloš Zeman setká se stoletou Josefínou Napravilovou, už hlídkuje ochranka. K paní Napravilové se nedostane nikdo jiný než Miloš Zeman a Jindřich Forejt, protože to neumožňuje její zdravotní stav. Ředitelka domova Jaroslava Kotalíková potvrdila, že Miloš Zeman zná životní příběh Josefíny Napravilové, která po druhé světové válce pomáhala k návratu českým dětem zavlečeným do ciziny.

13.10 Prezident zamířil do vily, kde krátce poobědvá. Jeho menu se nepodařilo zjistit, ale nepochází z místních zdrojů, všechno má na starosti hradní protokol. Poté prezident položí věnce na hrob manželů Benešových.

13.05 Prezidentská kolona dorazila před vilu Edvarda a Hany Benešových v Sezimově Ústí. První událostí zde bylo vztyčení vlajky prezidenta republiky na stožár. Jak vysvětlil šéf hradního protokolu Jindřich Forejt, prezidentská standarda tu vlála naposledy v roce 1948. Podle pravidel musí být v tu chvíli sňata stejná standarda z Pražského hradu. V okamžiku, kdy prezident ze Sezimova Ústí odjede,   vlajka bude sejmuta a znovu vystoupá na Hradě. „Benešovu vilu vnímáme jako prezidentské historické sídlo, které na chvíli převzalo vnější symboly,"  řekl Jindřich Forejt. Při ceremoniálu byla přítomna hradní stráž a trubač troubil skautskou Večerku „Pan prezident Beneš měl tuto skladbu rád," podotkl Jindřich Forejt.

12.44 Během krátkého setkání s managementem a prohlídky strojovny prvního bloku se ale mluvilo i o současnosti a budoucnosti jaderné elektrárny Temelín. Tu v létě čeká rekonstrukce turbíny. Už nyní se tu připravují zbrusu nové nízkotlaké rotory, díky kterým po rekonstrukci citelně vzroste výkon elektrárny. Podle Dany Drábové se dá dokonce co do navýšení pohotového výkonu srovnávat s výstavbou menší elektrárny. To ovšem nic nemění v otázce dostavby dalších dvou bloků jaderné elektrárny. „Pan prezident i reprezentace Jihočeského kraje to berou vpodstatě jako hotovou věc. Otázka tedy není zda, ale kdy," shrnula dnešní debatu na toto téma dana Drábová.

12.30 Při krátké návštěvě temelínské elektrárny si našel Miloš Zeman čas vrátit se i do minulosti jaderné energetiky na jihu Čech. „Pan prezident zavzpomínal na dobu, kdy se za jeho premiérství dokončovaly blok 1 a 2. Právě jeho vláda rozhodla, že půjdou do provozu. Pro pana prezidenta je to tím pádem investice, kterou od té doby s mírnou emocí sleduje," těší předsedkyni Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danu Drábovou. „Miloš Zeman si z doby spouštění elektrárny pamatuje spoustu detailů a při dnešní návštěvě se na ně ptal, spolu se zaměstnanci společně na tyto začátky vzpomínal," dodává člen představenstva společnosti ČEZ a ředitel divize výroba Ladislav Štěpánek.

12.26 „Pana Zemana si pamatuji z dob spouštění elektrárny. Tehdy, společně s ministrem průmyslu panem Grégrem, Danou Drábovou a ředitelem elektrárny Františkem Hezoučkým patřili k nejvýraznějším osobnostem, které se zasloužily o uvedení Temelína do provozu. I proto bylo zajímavé slyšet, jak po tolika letech na tehdejší dobu vzpomíná. Potěšilo mě, že pan prezident zůstal zastáncem jaderné energetiky," řekl Pavel Šimák z útvaru nábor Skupiny ČEZ.

12.05 Prezident si prohlédl strojovnu prvního bloku na Temelíně, kde jsou nové rotory. V rámci letní odstávky je technici namontují do turbíny a výrazně tak zvýší její výkon. S Milošem Zemanem se chtějí setkat i někteří zaměstnanci, kteří byli u spuštění elektrárny, Miloš Zeman je tu po 14 letech.

Návštěva Miloše Zemana v JE Temelín11.10 Miloš Zeman dorazil k Temelínu. Na úvod vzpomněl na svoji předchozí návštěvu při spouštění prvního bloku, Danu Drábovou uvítal polibkem a předal jí květinu. Řekl také, že doufá, že příště přijede bez hůlky. Poté se s doprovodem odebral do administrativní budovy, kde začalo jednání.

11.02 Prezidentská kolona se blíží k Temelínu. U hlavního vchodu Miloše Zemana očekávají ředitel elektrárny Miloš Štěpanovský a také Dana Drábová, předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost.

10.43 S prezidentem se v Madetě setkala Květa Hrabánková, která tu pracuje jako vedoucí kuchyně. "Jsme potěšení a štastní, že si vybral právě Madetu. Máme být na co hrdí," řekla.

10.40 Zaměstnanci se loučí s prezidentem potleskem. Miloš Zeman také okomentoval jednotlivé výrobky Madety, které byly ve skladu vystavené. Řekl, že mléko má nejraději k bramborám s máslem. Naopak podmáslí mu nechutná. "Kdybych byl jediným zákazníkem Madety, tak by se podmáslí přestalo vyrábět," zmínil.

10.38 Na Miloše Zemana již čekají v jaderné elektrárně Temelín. U vchodu se začínají se objevovat první členové exkurze, například náměstkyně hejtmana Ivana Stráská. Uvnitř areálu se bude jezdit mikrobusem, v němž už jsou připraveny ochranné přilby.

10.37 Milan Teplý se prezidenta zeptal na jeho tip na dnešní výkon rychlobruslařky Sáblíkové na olympiádě. "Vzhledem k tomu, že jeden závod vynechala a odpočinula si, tak by to mohlo být na medaili," uvedl Miloš Zeman.

Návštěva Miloše Zemana v Madetě10.36 "Přeji Milanovi, aby si svou bojovnost zachoval," řekl prezident na adresu Milana Teplého. "A příště se nechám informovat, o kolik vzrostla mzda zaměstnanců," doplnil.

10.35 Milan Teplý předal ve skladu prezidentovi poslední pomazánkové máslo. "Měla by na něm být stuha Spi sladce," komentoval ředitel. "Budu lobbistou pro Madetu a její výrobky na půdě Evropského parlamentu, kam pojedu," dodal Miloš Zeman.

10.26 Zaměstnanci Madety se shromáždili v centrálním skladu, prezidenta vyhlíží také z oken a dveří. Miloš Zeman přechází přes dvůr v doprovodu generálního ředitele Milana Teplého a hejtmana Jiřího Zimoly.

09.49 Zaměstnanci Madety se přesouvají z hlavní budovy do centrálního skladu, kde se uskuteční setkání s hlavou státu.

09.30 Miloš Zeman dorazil do Madety. Přivítal ho generální ředitel Milan Teplý a hejtman Jiří Zimola. "Dal jsem přednost snídani u vás před snídaní v hotelu. Natolik si vás vážím," řekl prezident řediteli Madety. Poté se odebrali do pracovny na snídani.

09.00 V Madetě je pro prezidenta připravena snídaně. Kromě kávy a čaje dostane sýrovou mísu, na níž nebude chybět jeho oblíbené Blaťácké zlato. Dále se bude servírovat šunka od kosti, jogurty, mléko, máslo a pečivo.

08.58 První akcí dne je návštěva Madety v Českých Budějovicích. Generální ředitel Milan Teplý se chce prezidenta zeptat třeba na to, zda je spokojen se svým rozhodnutím jmenovat ministrem zemědělství dvaatřicetiletého soukromého zemědělce a co od jeho vedení tohoto resortu očekává. V Madetě se Miloš Zeman setká se zaměstnanci a čas zbude i na ochutnávku sýrů. „Snad nám pan prezident stihne vylíčit, jak naše sýry chutnaly vojákům v Afghánistánu. Když totiž za nimi tajně letěl, chtěl od nás sýry podle mého výběru. Tak jsem zvědavý, jestli byl obsah těch tří beden nakombinovaný správně," dodal Milan Teplý.

08.52 Na středeční dopoledne je naplánována mimo jiné návštěva jaderné elektrárny Temelín. Miloš Zeman musel vyplnit žádost o vstup  stejně jako účastníci běžné exkurze. On i členové doprovodu budou potřebovat u vstupu občanské průkazy a nafasují helmy. „I pro pana prezidenta bude platit povinnost použít na strojovně ochrannou přilbu. Na ní bude mít pan prezident své jméno, což v případě návštěvníků není běžné," prozradil mluvčí Marek Sviták.

08.35 Miloš Zeman přespal v Grandhotelu Zvon v Českých Budějovicích. K snídani mu tu nabídli to, co běžným hostům, tedy šunku 
a tvrdé salámy, jihočeské sýry a hned několik teplých pokrmů.

Středeční program
České Budějovice
09.30 návštěva Madety

11.00 návštěva Jaderné elektrárny Temelín

Sezimovo Ústí
12.45 oběd v Benešově vile
13.20 položení věnce na hrob manželů Benešových

Tábor
13.40 gratulace paní Josefíně Napravilové ke 100. narozeninám v G-centru

Jistebnice
14.15 návštěva firmy Farmtec

Milevsko
15.10 návštěva společnosti ZVVZ Group

Autor: Redakce

19.2.2014 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 22 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 22000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Vyučení v oboru. Pracoviště: Na zahrádce s.r.o., U Výstaviště, č.p. 496, 370 05 České Budějovice 5. Informace: Tomek, +420 602 887 088,385 341 442.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Manipulační dělník 13 100 Kč

Pomocní manipulační pracovníci (kromě výroby) DĚLNÍK. Požadované vzdělání: bez vzdělání. Nepřetržitý provoz, úvazek: . Mzda min. 13100 kč, mzda max. 14000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: U Sirkárny 658, České Budějovice, Pracovní smlouva se uzavírá na dobu určitou 1 rok, poté lze prodloužit na neurčito, Kontakt telefonicky, e-mailem nebo osobně na adrese firmy, denně 9 - 12 hod.. Pracoviště: Lašek transport s.r.o., U Sirkárny, č.p. 658, 370 04 České Budějovice 4. Informace: Rudolf Prášek, +420 721 683 863.

Gastronomie - Gastronomie Číšník, servírka 120 Kč

Číšníci a servírky DPP - ČÍŠNÍK - SERVÍRKA. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 120 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: pracovitost, samostatnost a ochota vyjít vstříc, aktivní a pečlivý přístup k práci a zadaným úkolům, časová flexibilita, znalost v oboru, Zam. výhody: 5 týdnů dovolené, závodní stravování, pravidelné mimořádné odměny, placené přesčasy, zákonné příplatky. Pracoviště: Nvt hotels & resorts s.r.o. - hotel štekl, Bezručova, č.p. 141, 373 41 Hluboká nad Vltavou. Informace: Renata Suchomelová, +420 387 967 491.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 20 322 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) KUCHAŘ/KA - PIZZAŘ/KA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Turnusové služby, úvazek: . Mzda min. 20322 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: MÍSTO VÝKONU PRÁCE: Restaurace Citro (Nová 1940/62, České Budějovice 3, 370 01) vyučení nebo praxe - možnost zaškolení, zajímavé platové podmínky. Pracoviště: Printreal s.r.o., Nová, č.p. 1940, 370 01 České Budějovice 1. Informace: František Marek, +420 603 195 297.


Výstava panenek v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích.

Kam za zábavou a poznáním na Českobudějovicku

Videosouhrn 21.–22. dubna 2018

Šťastná třináctka pro Kometu a červené trenky pro Zemana: videosouhrn víkendu

V Miroticích uvidíte přes dvě stě let staré loutky

Mirotice - Do památníku malíře Mikoláše Alše a loutkáře Matěje Kopeckého projdete nenápadnou uličkou z mirotického náměstí, které nese po slavném rodákovi jméno. Navíc na něm stojí i jeho socha, jejímž autorem je sochař Antonín Lhoták.

EXKLUZIVNĚ V DENÍKU: Manželé doma shromažďují pět set panenek

České Budějovice - Na výstavě Retrohrádky v Jihočeském muzeu najdete unikátní sbírku manželů Šídlových.

Dynamo už zase umí vítězit

České Budějovice - Fotbalisté Dynama černou sérii devíti zápasů v řadě bez vítězství ve Frýdku-Místku už před týdnem konečně zlomili a do nedělního zápasu šli s jasným cílem výhru 2:1 potvrdit třemi body i doma.

Již nejsou mezi námi

České Budějovice - Poslední rozloučení v Obřadní síni českobudějovického krematoria.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT