Krajský policejní mluvčí Milan Bajcura připomněl, že první z těchto tragických nehod se stala minulé úterý před 17. hodinou nedaleko Branišova na Českobudějovicku. Řidič fiatu sjel ze zatím nezjištěných příčin do pravého příkopu ve směru od Branišova na Budějovice. On i spolujezdkyně zůstali zaklínění ve zdemolovaném autě, ven je museli dostávat hasiči. Oba po vyproštění a základním ošetření skončili se zraněními v krajské nemocnici. „Třiaosmdesátiletá spolucestující i přes veškerou péči lékařů včera zemřela," oznámil v úterý mluvčí Bajcura s tím, že přesné příčiny a okolnosti nehody nadále vyšetřují budějovičtí dopravní policisté.

Druhá nehoda se smrtelnými následky se stala minulou středu na účelové komunikaci v chatové oblasti Krkavec u Veselí nad Lužnicí. Kolem 22. hodiny se při pádu z bicyklu těžce zranil 65letý muž. „Pár hodin po převozu do nemocnice zraněním podlehl," potvrdil Milan Bajcura.

Kromě výše zmiňovaných nehod řešili minulý týden jihočeští policisté dalších 91 havárií. Jejich nejčastějšími příčinami byl nesprávný způsob jízdy, nepřiměřená rychlost a nedání přednosti v jízdě. Lékařskou pomoc potřebovalo celkem 41 lidí, většina naštěstí vyvázla pouze s lehčím zraněním.

Mezi nejzávažnější havárie, které nekončily smrtí, patřil třeba další vážný úraz cyklisty na Táborsku. Došlo k němu rovněž ve Veselí nad Lužnicí. Čtyřiapadesátiletý muž spadl z kola v neděli kolem třetí hodiny ranní. Utrpěl otevřenou zlomeninu ruky a zdravotníci jej museli urychleně transportovat do českobudějovické nemocnice. Hospitalizací tam ale jeho problémy zdaleka neskončí. Jak už napovídá doba zranění, dotyčný nehavaroval ve tři ráno jen čirou náhodou. Byl značně opilý, takže ho pravděpodobně nemine mnohatisícová pokuta.

Táborský policejní mluvčí Miroslav Doubek poznamenal, že ještě po převozu do nemocnice kolovalo v cyklistově krvi na 1,67 promile alkoholu. „Po vyléčení povedou mužovy další kroky na policii, potažmo k přestupkovému orgánu městského úřadu," nastínil mluvčí Doubek s tím, že pokud správní orgán uzná cyklistu vinným z řízení nemotorového vozidla pod vlivem alkoholu, hrozí mu finanční postih od 25 tisíc do 50 tisíc korun.

Štěstí v neštěstí měl osmiletý chlapec, kterého v neděli dopoledne srazilo projíždějící osobní auto v Litvínovicích. Vina byla nejspíš na jeho straně, protože podle dosavadních závěrů policejního vyšetřování náhle vběhl do silnice zpoza velkého hasičského vozidla a nedal řidiči šanci jakkoliv dopředu zareagovat. Díky souhře šťastných okolností však nehodu přežil bez vážnější újmy. Už v neděli to našemu Deníku potvrdila mluvčí jihočeské záchranné služby Petra Kafková. „Chlapce jsme odváželi do nemocnice s lehkým povrchovým zraněním na hlavě," řekla.

Od začátku roku zahynulo při nehodách na jihočeských silnicích už 17 lidí. Situace je o něco příznivější než v loňském roce, kdy policisté evidovali od začátku roku do konce dubna hned 24 obětí. Za celý loňský rok potom zemřelo celkem 70 účastníků dopravních nehod.