„Po převaděčích většinou není ani stopy," uvádí list. V úterý večer ale „spadla klec" na dalšího. Policie odhalila na A1 v Linci opuštěný malý transportér s cizí poznávací značkou, v němž byly zbytky jídla a matrace. O hodinu později našla v Ebelsbergu 29 běženců i s malými dětmi a mladistvými. „Popsali převaděče tak přesně, že krátce nato policie mohla zatknout 34letého Poláka. Měl u sebe klíček od vozidla a doklady," pokračuje deník.
Ve Vídni skončila další jízda azylantů nehodou. Do svodidel narazil transportér se 45 běženci. Na dálnici nastal chaos, uprchlíci po ní bloudili sem tam a hledali pomoc. Pět z nich bylo při nehodě lehce zraněno, jedna žena těžce. Převaděč uprchl.
„Oba případy jsou jen špičkou ledovce," konstatují OÖN. Do konce května rakouská policie zatkla 249 převaděčů, o 70 procent víc než loni. V Horních Rakousích jich bylo zadrženo za pololetí 78, většinou Srbů. Počet zjištěných přepravených uprchlíků se během roku téměř ztrojnásobil - z 5116 na 14.806. Státní zastupitelství šetří 812 podezření z převaděčství. Podalo zatím 203 žaloby. Podle poznatků kriminálního úřadu se po zvýšení kontrol ve Středomoří trasy převádění mění a většina míří přes Turecko do Řecka a dál do Makedonie nebo Bulharska.

Denně i třináct u soudu

Pasovský vyšetřující soudce Walter Feiler bral do poloviny června denně do vazby tři až čtyři převaděče, teď sedm až třináct, píše PNP. V Pasově policie denně sbírá až 500 azyl hledajících ze Sýrie, Afghánistánu, Iránu a Iráku. Ukazuje se, že téměř všechno pašování lidí začíná momentálně v Budapešti. Řidiče najímají v Como, Miláně, Varese, ale i v Maďarsku, Rumunsku, Polsku a na Ukrajině mafiánské struktury, v jejichž čele policie předpokládá Italy, Maďary a Syřany
Aktuálně vzniká další přijímací registrační středisko pro 200 běženců v bývalé správní budově elektrárny Pleinting v okrese Pasov. Většina městských radních je názoru, že projektu v dnešní situaci náporu běženců nelze bránit, uvedla PNP.
Bavorské ministerstvo vnitra ulehčilo azylantům i bez platných osobních dokladů cestu k získání řidičského průkazu. Správním orgánům má k jeho vystavení stačit náhradní cestovní doklad. Změnu předpisů iniciovala poslankyně zemského sněmu za Zelené Christine Kammová s odůvodněním, že si azylanti s řidičákem budou moci ve venkovských regionech snáze vydělávat na krytí životních nákladů, píše PNP. Většina uprchlíků ze zemí válečných konfliktů regulérní doklady nemá. Nová úprava ale neznamená automatickou povinnost okresních úřadů, například bude-li pochybnost, zda je žadateli opravdu 18 let.
Podle ministryně sociálních věcí Emilie Müllerové by letos mohlo do Bavorska dorazit až 110 000 uchazečů o azyl. „Toho času jich přichází v průměru přes 1500, a toto číslo se stále zvyšuje," řekla.

Rys ve fotopasti u Lince.Rys u Lince!

12. srpna v půl šesté ráno „vběhl" rys do fotopasti na okraji kürnbergského lesa u Dörnbachu – jen deset kilometrů od Hlavního náměstí v Linci, zaznamenaly OÖN. Biologové hovoří o senzaci, jaká tu ještě nebyla. Mimo pochybnost jde podle nich o mladého kocoura, který se sem pravděpodobně zatoulal z Mühlviertlu. Ujišťují, že lidem rys není nikterak nebezpečný.

Importovaná alergie

Paletu domácích přírodních alergenů doplňuje v Rakousku v posledních letech jeden zavlečený ze Severní Ameriky - Ambrozie peřenolistá, nazývaná také "Ragweed", vyvolávající jednu z nejsilnějších alergií, píší OÖN. Připomínají, že alergiemi trpí přes pět procent Rakušanů, kterým k obtížím stačí tři až pět zrníček pylu v kubickém metru vzduchu. Těch z ambrozií prý létá až padesát na kubík a v dalších dvou týdnech se má jejich výskyt ještě zvyšovat.
Podle deníku se příbuzný pelyňku „ragweed" k nám dostal v šedesátých letech s ptačím krmivem z USA. Rozšířil se hlavně podél železničních náspů a na průmyslových plochách. V době květu v srpnu produkuje jedna rostlina až miliardu zrníček pylu, které vítr může přepravovat až 400 kilometrů. Primář plicního oddělení linecké nemocnice Bernd Lamprecht řekl, že od minulého týdne k nim přichází až deset pacientů denně, zejména astmatiků, jejichž stav alergen zhoršil Aktuální lokální informace o pylové zátěži jsou na www.pollenwarndienst.at.

Dostavují výtahy

Kromě výstavby nových bytů investuje město Linec také do zlepšování kvality starší zástavby. Významným přínosem je dobudovávání výtahů v domech s více než třemi patry. Ve městě už jich bylo dodatečně zřízeno 1413, z nichž profituje více než 50 000 občanů, informoval starosta Klaus Luger. Jen loni město podpořilo stavbu 30 zdviží, žádosti o dotaci pro dalších 40 už jsou schváleny. Pořizovací náklady se pohybují mezi 100 000 a 150 000 eury. Od roku 1996 na ně město vynaložilo kolem 150 milionů.

Přešel Ameriku

V cíli dlouhého pochodu.„19letý Matthias Klima z Furthu im Wald v okrese Cham stojí na přístavní hrázi jachetního přístavu v Santa Monice v Kalifornii. Před ním leží zdánlivě nekonečný Pacifik, za ním celý americký kontinent. Klima jej přešel pěšky," uvádí pasovská PNP a cituje superchodce: „Je to komický pocit být konečně v cíli. Vnímám to všechno jako velmi surrealistické…"
Vyšel před 165 dny z východního pobřeží USA od města Lewes ve státě Delaware. Zdolal přes 3100 mil, tedy asi 5000 kilometrů. Celou vzdálenost ušel. Když ho jednou svezl řidič, u kterého pak přespal na pohovce, druhý den se nechal dovézt na místo, kde nastoupil, a pokračoval odtud pěšky, líčí list. Do Oklahoma City, tedy asi půlku cesty, s ním šel Američan Scott Star, který rovněž hodlal přejít USA, pak se rozdělili. Bylo to prý nejlepší rozhodnutí, které na cestě udělal – čas trávený o samotě byl mnohem hezčí, protože navazoval lepší kontakt s lidmi a mohl naplno vychutnávat přírodu.
Na trasu měl maximálně 180 dnů, pak by mu propadlo vízum. Proto šlapal každý den. „I když jsem si velmi často přál zůstat o něco déle u lidí, se kterými jsem se právě spřátelil," říká Klima.
24. srpna poletí zpátky do Německa. „Těší se kamarády a dobrou vepřovou pečeni," končí deník.

Protest zemědělců

Na 45 místech Bavorska demonstrovali v úterý zemědělci proti cenovému nátlaku obchodních řetězců, uvedla PNP. S transparenty šli před supermarkety a diskonty a mluvili se zákazníky. Jen v Rosenheimu vyšlo do ulic kolem 200 protestujících, napsal list. „Bláznivá konkurenční soutěž o život zuří na bedrech zemědělců. Dumpingové ceny na pultech ničí základy trvale udržitelného a regionálního zemědělství," řekl prezident bavorského svazu zemědělců Walter Heidl. Mluvčí svazu dodal, že ceny, které producenti dostávají, leží hluboko pod výrobními náklady. K tomu přistupují stále nové regulace a dokumentační povinnosti. „Mnohé statky už se ocitly na hranici únosnosti a zčásti už jsou za ní," řekl Heidl. Obchod se podle něho chlubí regionalitou, kvalitou a trvanlivostí nabízených produktů, ale žene svou cenovou politikou tyto přednosti „na nože".

I za humny staví draze

Devět kilometrů dlouhý úsek nové silnice B15 v Dolním Bavorsku má stát 182 milionů eur, což vypadá na rekord, zaznamenala PNP. Poslední loňský odhad nákladů na úsek mezi Ergoldsbachem a Essenbachem by tak byl navýšen o 60 milionů. Každý kilometr má stát průměrně 20 milionů. Ve srovnání s odhady z roku 2009 by se tak náklady více než zdvojnásobily.
Úsek má být uveden do provozu v roce 2019. B15 má mít parametry rychlostní silnice a doplnit chybějící severo-jižní spojení ve východním Bavorsku. O navazující trase z Dolního Bavorska k dálnici A8 do Horního Bavorska není rozhodnuto. Ochránci životního prostředí mají projekt za předimenzovaný a ministr vnitra Joachim Herrmann od něj na jaře „cuknul". Místní hospodářství má naopak novou komunikaci za naléhavě potřebnou a ministerský předseda Horst Seehofer po protestech plány zase oživil, píše PNP.

Džbánek pro Oktoberfest.Džbánek pro „Wiesn"

Letošní pivní slavnosti Oktoberfest na Theresienwiese v Mnichově budou od 19. září do 4. října. Zástupci města, hospodských a pivovarů už odsouhlasili podobu oficiálního džbánku slavností. Je z kameniny a nese nápis Oktoberfest v pestrých barvách. Bude se prodávat během festivalu u stánků se suvenýry a v pivních stanech za 16 eur a bude k dostání i v internetovém obchodu. Organizátoři ale upozorňují, že bylo vyrobeno jen 70 000 kusů, píše PNP.