„Je to škoda, musíme s mužem mezi svátky do práce a nebýt babičky, proseděli by asi syn s dcerkou celé dny u televize," krčí rameny maminka Hana Sýkorová.

Šanci poslat ratolest třeba na příměstský tábor nemá. Třeba českobudějovický dům dětí a mládeže má na období prázdnin v programu jen minimum akcí, z toho ve většině případů jde o koncerty a vystoupení jednotlivých souborů. „V sobotu od 8.30 se koná v prostorách SKT Orel turnaj ve stolním tenise a navečer vánoční koncert v Metropolu. 28. prosince slaví náš taneční soubor orient v Pištíně Předčasný Silvestr," vyjmenovává z programu Luděk Doležal z oddělení vzdělávání s tím, že k běžné nabídce volnočasových aktivit se dům dětí a mládeže vrátí až začátkem ledna.

Vlastní program si budou muset vymyslet i děti, které docházejí do Salesiánského střediska mládeže v Českých Budějovicích. „Bohužel do 6. ledna jsou naše programy uzavřené," vzkazuje mluvčí Ondřej Trojek.
Samotné děti ale omezené možnosti příliš netrápí. „Hlavně se těším na prázdniny," zdůrazňuje například Kačenka Jurigová. „Plány ale moc nemám, možná půjdeme plavat, ale hlavně se budeme asi dívat na pohádky," nastiňuje pravděpodobný program začínajícího dlouhého volna. „Na hory pojedeme až o jarních prázdninách," dodává.

Kdo nechce sedět doma, má v Českých Budějovicích možnost vybrat si třeba z nabídky městských sportovních zařízení. Například v Budvar aréně se koná denně veřejné bruslení, na Štědrý den, na Silvestra a na Nový rok mají dokonce všichni vstup zdarma. Naopak milovníci plavání musí mít na paměti jednak sváteční provozní dobu bazénů, ale především fakt, že 24. 25. a 31. prosince a 1. ledna bude plavecký stadion uzavřen.
Mimořádné pořady plánuje o prázdninách uvést i planetárium. V pátek 27. prosince budou vítány rodiny s dětmi od 5 let. V programu, která začíná v 10 a ve 13.30 hodin uvidíte putování Slunce, Měsíce a planet po nebi a poznáte souhvězdí zimní oblohy.