Leží jim 225 miliard

Linec - Deník Volksblatt uvedl, že přes nízké úroky spoří letos Rakušané o něco víc než loni, a to průměrně 201 euro měsíčně. Loni si ukládali v průměru 188 eur. Kvóta spoření kolem sedmi procent příjmu je ale podprůměrná – v eurozóně lidé šetří 12,8 procenta. 24 % Rakušanů nechává peníze ležet na běžném účtu, 42 % je vkládají do životního pojištění nebo penzijního zajištění, 36 % nakupuje nemovitosti, cenné papíry nebo zlato. Na spořicích kontech domácností leží nyní asi 225 miliard eur.

Víc sňatků v Rakousku

V prvním pololetí bylo v Rakousku uzavřeno 19.738 manželství (loni 17.313 ) a 159 registrovaných partnerství (loni 181), napsaly OÖN. V Horních Rakousích přibylo 415 sňatků na 3370, partnerství jedno ubylo - na 15.
Přibylo také porodů – v Rakousku přišlo letos na svět 40 965 dětí. Za pololetí ale také zemřelo 42 982 osob, takže bilance je minusová o 1897. Loni se za půl roku narodilo 39 400 dětí, ale kvůli změně metodiky se nedá srovnávat počet zemřelých a tedy celkový přírůstek nebo úbytek obyvatelstva. Horní Rakousy každopádně celostátní negativní saldo letos nenapodobují, počet narozených stoupl ze 6963 na 7060. Při 6953 zemřelých letos přibylo 107 obyvatel.

Bio dostanete poštou

Dobrůtky z Mühlviertlu teď můžete dostat domů i poštou, zaznamenaly OÖN. Na www.biologisch.kaufen nabízí BioRegion Mühlviertel produkty „na kliknutí myši". Onlineový obchod poskytuje i chlazené bio-produkty z regionu v certifikovaných potravinových boxech s dodávkou poštou do celého Rakouska. Tato forma je mílovým krokem v projektu BioRegionu, tvrdí předseda sdružení Klaus Bauernfeind. Internetová platforma funguje jako logistické centrum spojující přímo producenty a konzumenty. Kdo něco objedná na „biologisch.kaufen", dozví se, kde jsou tyto potraviny produkovány. Platí se přes internetový platební systém PayPalm, přímo nebo na účet. Zákazníci dostanou zboží domů, přepravu nehradí. Trvanlivé produkty od nudlí k moštu nebo šťávám jdou z meziskladů, čerstvé výrobky jsou odebírány rovnou od statku a převezeny v chlazených boxech. Objednat a zaplatit naráz je možné víc druhů zboží a balíček bude dodán rovněž najednou. „Jako ve virtuální výkladní skříni vystavují na této webové adrese naši bioproducenti své výrobky a mohou si tak vybudovat daleko širší okruh zákazníků než při obvyklém přímém prodeji," říká ředitel sdružení Daniel Breitenfellner. Klienti nakupují při tomto styku přímo od provozů, takže vzniká osobní vztah mezi výrobci a zákazníky.
Platformu rozjelo 20 producentů a denně prý přibývají další, píší OÖN.

Na místě určení v Tibetu.Zimní výstroj pro Tibet

Již tradiční bazar lyžařského klubu ASKÖ Linec v TipsAreně bude 6. a 7. listopadu. „Ze zkušeností minulých let je jisté, že na konci roku opět něco z nabízených zimních sportovních potřeb zbude," píše list OÖN a připomíná z obdobné loňské akce, že lyže, lyžařské boty a ošacení, které se během roku nepodařilo prodat, našly využití v Tibetu. „Je to akce provozovatele linecké restaurace U Josefa Güntera Hagera, který jezdí do Tibetu několikrát za rok a založil tam několik podpůrných projektů. Při těchto cestách také poznal prezidenta jednoho tamního lyžařského klubu. Klub vlastní jen tři páry lyží, proto mu chtěl Hager pomoci starší zimní výzbrojí a výstrojí. O jeho plánech se dozvěděl předseda ASKÖ Manfred Schauberger a po jejich dohodě nakonec do Tibetu zamířilo dvakrát víc zboží, než bylo plánováno. V těchto dnech zásilka na místo určení dorazila a vyvolala tam hodně radosti," uvádí list. Obdobně zřejmě budou využity i „přebytky" z letošního bazaru.

Kterak na holuby?

Protože dosavadní pokusy redukovat holubí populaci v Linci přinesly jen skromné úspěchy, pokud vůbec nějaké, obnovil městský radní za Svobodné Detlef Wimmer svůj požadavek na generální zákaz krmení ptactva, píší OÖN. Platí už v jiných hlavních zemských městech. Podle listu může být Linci vzorem pilotní projekt v Innsbrucku. Tam zřídili holubník se sto místy k hnízdění, ve kterém holubi sedají na připravené plastikové plagiáty vajec a mohou tam být řádně opatrováni a krmeni tak, jak to tento druh potřebuje. Pokud bude model úspěšný, mohl by být testován i v Linci, míní Wimmer.

Schiele, to je jmění!Ztratili, zaplatí

Zemský soud uložil městu Linci zaplatit 8,24 milionu eur dědicům tří ztracených obrazů Gustava Klimta a Egona Schieleho, napsal Volksblatt. Starosta Klaus Luger zadal zkoumání šancí případného odvolání.
O případu jsme psali opakovaně. V roce 1951 obrazy zapůjčila tehdejší majitelka Olga Jägerová Nové galerii (dnes Lentos). Když je její pozůstalí v roce 2006 chtěli zpátky, nebyly k nalezení. Za Schieleho kresbu Dvojice jim Nejvyšší soud už přiřkl 100 000 eur, nyní bylo nepravomocně rozhodnuto o výši náhrady za další tři díla. Jen Schieleho Mrtvé město bylo oceněno na 7,5 milionu eur.