Sousedé stárnou

Průměrná očekávaná délka života rakouských mužů je nyní 78,9 roku, žen 83,7 roku, uvedl deník OÖN. Proti roku 1991 je to o 6,6, resp. 4,7 roku víc. Zvýšila se také průměrná doba tzv. žití v dobrém zdraví - u mužů o 10,2 na 65,9 roku, u žen o 9,7 na 66,6 roku. Za velmi dobrý nebo dobrý označuje svůj zdravotní stav 79 procent Rakušanů. Podle jiného průzkumu ale velká část obyvatelstva trpí chronickými obtížemi - 1,76 milionu lidí trvalými bolestmi v kříži, 1,75 milionu sužují alergie, 1,5 milionu vysoký tlak, skoro každého pátého bolí záda, dodává list. V běžných denních činnostech je omezeno půl milionu osob.
Kritérium zdravého života podle Světové zdravotnické organizace – nejméně 150 minut týdně pohybu – splňuje údajně čtvrtina obyvatelstva. Co do výživy jsou prý příkladem Rakušanky – dvě ze tří jí denně ovoce, víc než polovina zeleninu. Na druhé straně kouří 1,76 milionu lidí. Přibývá kuřaček – od roku 2007 o tři procenta na 22 % (mužů „hulí" 27 %, jen o procento víc než před osmi lety). Stoupá i konzum alkoholu – 42 procent mužů a 21 procent žen pije vícekrát týdně. 16 procent mužů má nadváhu.

close S pitnou vodou pomáhají i hasiči. zoom_in Spodní voda klesá

Hladina spodní vody v Horních Rakousích leží nyní jen těsně nad historickým minimem, říká v OÖN Klaus Kaiser z Hydrogeologické služby. V měřicím místě „Linecké pole" poblíž Solarcity byla 4,40 metru, jen o tři centimetry výš než v šedesátých letech. Podobně kritické je to v Eferdingské pánvi, kde je nyní na 4,57 metru. Níž byla jen v letech 1966 a 1982 – vždy 4,64 metru. V severním Machlandu měli v září 5,72 metru a k rekordu chybělo čtvrt metru. V říjnu podle Kaisera klesla nejméně o další tři centimetry. V zemi letos napršelo průměrně o 200 litrů vody na čtvereční metr méně než jindy.
Veřejné vodárny mají zásobu, ale majitele studní musí zásobovat někde i dobrovolní hasiči. Ve Vorchdorfu se na to připravili – před pěti lety prohloubili svou vlastní devět metrů hlubokou studnu o další metr. O tomto podzimu tak mohli pomoci zásobovat například blízký Pettenbach. Podle velitele Gerharda Aitzetmüllera si ale naštěstí mnozí majitelé studní v poslední době nechali prohloubit vlastní domácí zdroje.

close Vykopávky na Keplerových polích. zoom_in Historie v muzeu

Linecké městské muzeum Nordico vystavuje od čtvrtka nálezy od raného středověku do konce monarchie. Základem jsou vykopávky městského archeologa Erwina Ruprechtsbergera. „Především z naleziště na Keplerově louce u Zámeckého muzea (foto) pocházejí také předměty, které i vědce pobaví, například pivní láhve," píší OÖN a citují Ruprechtsbergera: „Samozřejmě je to okrajové téma, ale je velmi zábavné něco takového najít. My archeologové zkrátka spojujeme všechno – od pravěku k moderně…" Nálezy láhví informují v každém případě o bohaté pivní kultuře Lince až do roku 1930. Nalezeny byly v tzv. ledovém sklepě u vily Raukamp, v níž byly k chlazení ukládány kusy ledu.
K vidění v Nordiku jsou ovšem i neméně zajímavé a dosud nevystavované objekty, například meče z doby křížových výprav či významné hrobové nálezy ze sedmého století ve Sv. Petru-Zizlau. Kolem Martinského kostela na Römersbergu byly při rozsáhlých vykopávkách v letech 1976-79 nalezeny zbytky zdí starších než tato církevní stavba. Výstava zahrnuje i 1200 let starou historii hrnčířství v Linci.
Výstava je přizpůsobena i pro návštěvy děti. Otevřena bude do 28. března (út-ne 10-18 h, čt 10-21).

close Pedagogická jazyková kuriozita. zoom_in Pardón…

Na sociálních sítích se lidé baví nad „klopýtnutím" při veletrhu vzdělávání Interpädagogica v Design Centru v Linci. „Ne právě v nejlepším světle se tam představila hornorakouská vysoká pedagogická škola," píší OÖN. „Nad jejím stánkem se skvěl v tučných černých písmenech vyvedený nápis ,Pädergogische Hochschule´. Pravopisnou chybu vyfotografovali učitelé odboráři z Vídně a umístili ji na facebook, kde se teď s ní baví jejich hosté. Jeden z nich napsal, že teď je mu jasné, proč vzdělávání učitelů trvá šest let – jen jestli to prý stačí…," uvedl list.
Připojil ale sdělení, že škola trapas nezpůsobila, její stánek chybně popsal pořadatel. Chybu hned nechali korigovat. Snímek byl pořízen ještě před zahájením výstavy.

Ježíškovský trh ve Vídni začíná

V sobotu otevře vídeňský starosta Michael Häupl na Radničním náměstí potřicáté tradiční „ježíškovský trh". Jubilejní ročník neskončí výjimečně o Štědrém dnu, ale až 26. prosince, zaznamenal linecký Volksblatt. Zkušebně začne trh už v pátek. Město akci podporuje více než milionem eur. Očekávají se opět přes tři miliony návštěvníků, z toho půl milionu z ciziny.

Jak to bylo s vrakem

O nálezu ohořelého vraku auta v allgäuských Alpách v těžko přístupnému místě ve výšce kolem 1400 metrů náš list opakovaně informoval. Pasovský deník PNP nyní sdělil, že podle policie auto na hoře zapálil pravděpodobně duševně nemocný majitel. „Bez motivace" prý v noci na minulý pátek vyjel do idylického Oytalu, kde uvízl ve vyschlém potoce. Pak vozidlo zapálil zapalovačem. Další informace policie nechce uvádět z důvodu ochrany osobnostních práv," píše list. Z vlastních zdrojů dodává, že 30letý muž má za sebou více dopravních deliktů a krádeží. Muž od požářiště odešel, ale zabloudil a záchranáři ho museli dopravit do nemocnice. Vrak čtyři dny po nálezu odtransportovaly terénní vozy k likvidaci, odebrané vzorky terénu budou zkoumány z hlediska ochrany životního prostředí. Náklady musí uhradit majitel.

Zakázali maskování

CSU zostřila shromažďovací právo v Bavorsku, informuje PNP. „Kdo se příště demonstrace zúčastní v masce nebo se zahaleným obličejem, dopustí se trestného činu a musí počítat se stíháním," píše list. Dosud byly tyto prohřešky posuzovány jako přestupky proti veřejnému pořádku. Pro novelu hlasovali poslanci CSU a Svobodných voličů, proti byli Zelení a SPD. „CSU tak chce předcházet možným výtržnostem maskovaných násilníků," uvádí PNP a cituje poslance Manfreda Ländnera: „V první řadě jde o ochranu našich policistů a policistek, a za druhé chceme chránit právo na demonstraci, a to bez násilností."
Opozice má zpřísnění za nadbytečné a škodlivé. „Jde o základní právo na shromažďování, to chceme chránit především," řekl Franz Schindler (SPD), předseda právního výboru zenského sněmu. Shromažďovací právo se podle něho nesmí orientovat na zájmy jednotlivých skupin, také ne policie.

Třetina azylantů nečeká

Asi jedna třetina uprchlíků soustředěných v německých čekacích centrech na projednání azylu opouští tato střediska na vlastní pěst, zaznamenala PNP. „Nemůžeme nikoho nutit, aby zůstal," říká Heiko Werner, vedoucí zvláštních zařízení spolkového úřadu pro migraci a běžence u Erdingu a Feldkirchenu. Právo zadržet lidi hledající azyl má podle něho jenom spolková policie. „Odhaduje, že asi 300 z tisícovky uprchlíků soustředěných nakrátko k dalšímu rozdělení po Německu svévolně odešlo. Část chce do Skandinávie, část k příbuzným jinde v Německu," píše list.

close Vánoční mléko narazilo. zoom_in Vzrušující mléko

Mlékárna Alois Müller z Fischach-Aretsriedu u Augsburgu se brání výtkám ze sexismu a rasismu za zobrazení lehce oděných žen na vánoční edici jejího čokoládového mléka a dalších produktů, píše PNP. Firma k tomu sdělila, že motivy připomínající pin-up padesátých let jsou „daleko méně odvážné než ty, které jsou už několik let často dennodenně s nahou kůží k vidění v reklamách, televizních spotech a napříč všemi mediálními formami".
Podnik se brání i výtkám z rasismu. Kdyby prý upustil od zobrazení ženy hnědé kůže na čokoládovém mléce a užil výlučně bílých motivů, zase by sklidil nějaké výtky. Forma reklamy je podle něj čistě věcí chuti, která nemá být „převykládávána".

Referendum o mešitě nebude

Pravicově populistická strana Svoboda neuspěla se svým plánem uspořádat referendum proti stavbě Islámského centra v Mnichově, píše PNP. Všelidové hlasování je právně nepřípustné, shledal správní soud. Odůvodnění rozhodnutí dostanou strany sporu písemně. Není pravomocné.
Zmíněné Centrum pro islám v Evropě – Mnichov je plánováno už několik let. Mělo by zahrnout centrum islámské obce, mešitu, muzeum, akademii pro imámy a knihovnu. Do financování projektu v objemu 20-30 milionů eur se chtějí zapojit i arabské země.
Proti záměru je Svoboda. Její návrh na referendum zamítla loni v říjnu mnichovská městská rada jako protiprávní, což strana zažalovala.