Plzeňské hospody podle PNP čepovaly čerstvě uvařenou pivní kreaci poprvé 11. listopadu 1842. „Občané byli nadšeni. Spodem kvašené pivo je oslovilo svěžestí a pěknou pěnovou korunou," píše PNP a cituje hlavního ředitele Bavorského svazu pivovarů Lothara Ebbertze, že Groll vyzdvihl jako aromatizující látku do popředí  chmel, což byl historický krok.

„Přes tento objev ale nebyli Plzeňané tak úplně nadšeni sládkem s jeho charakterovými vlastnostmi, takže po třech letech mu smlouvu neprodloužili a on se vrátil do Dolního Bavorska," uzavírá PNP. „Pivo podle jeho receptury ale mělo rychle úspěch, který brzy našel mnoho kopií. Proto si pivovar nechal v roce 1859 značku Pilsner Bier chránit."

Pasovský deník dodává, že ve Vilshofenu  připomíná „pivního pionýra" pamětní deska. Jediný zdejší pivovar má kromě toho k uctění svého předchůdce v sortimentu „Josef Groll Pils".

Dětí v Linci přibylo

Loni se ve městě narodilo 2028 dětí, což je nejvíc od roku 1974. Přesto je to deficit – zemřelo o 24 občanů víc, než se narodilo. Počet obyvatel stoupl o 1742 osob, což je největší přírůstek za více než deset let. 11.749 lidí se totiž přistěhovalo a jen 10.007 odstěhovalo. K 1. lednu 2012 měl Linec 191 767 obyvatel. Před deseti lety jich bylo 183.133.  16 procent Linečáků jsou cizinci: nejvíc z toho je Němců, Rumunů, Čechů, Slováků, Maďarů a Poláků, píše deník OÖN.

Bilance Oktoberfestu

Na letošních slavnostech piva v Mnichově vypilo 6,4 milionu hostů celkem 6,9 milionu tupláků piva, snědlo 116 pečených volů a 57 telat. Červený kříž ošetřil více než 800 „pivních mrtvol", tedy znatelně víc opilých než loni, poznamenal deník PNP. Policie zasahovala ve více než 2000 případech.

Spolehlivé sirény

V Rakousku prověřili funkčnost poplachových sirén v sobotu po poledni. Testováno bylo 8203 sirén, z nichž 99,56 procenta fungovalo bez závad. V Horních Rakousích „nekřičela" jen jedna ze 1430, konstatoval deník OÖN a dodal, že loni mělo výpadek jen 0,33 procenta zařízení. .

Vozí nám sem odpad

Svaz rakouského odpadového hospodářství konstatoval, že drasticky vzrotl odpad ilegálně exportovaný do východoevropských zemí – na až 160 000 tun. Rakouskému hospodářství tak prý vznikají škody minimálně deset milionů eur za rok. Svaz a jednotlivé firmy zpracovávající odpad nyní ohlásily „ostrá opatření".

Předseda svazu Josef Moser vytýká veřejnosti, že trendu silně napomáhá. Mnoho občanů odevzdává odpad východoevropským sběrnám se sociálním motivem – mnozí si prý myslí, že tak podporují chudé lidi v cizině. „Ve skutečnosti stojí za tímto sběrem mafiánské struktury a odpad je do sousedních zemí dopravován ilegálně," tvrdí Moser.

Svaz varuje, že organizovaný sběr odpadu a jeho export bez řádné evidence je v Rakousku nelegální. „S tím spojené sankce přitom nedopadají jen na sběrače, ale také na jednotlivce, kteří jim svůj odpad odevzdávají," říká Moser. V případě běžných odpadů mohou pokuty dosáhnout až 7270 eur, u nebezpečných, kam patří i chladničky a jiné elektropřístroje, až 36 340. Hrozí i odnětí svobody až na jeden rok.  Rakousko tímto vývozem přichází o cenné suroviny. Průzkum konfiskované zásilky odpadu, který analyzovala Univerzita v Leobenu, ukázal, že přes 70 procent věcí obsahovalo kovy.

Chlupy jezevčíka jí daly zabrat.Chlupoznalkyně uspěla

Při premiéře „nového" televizního pořadu Vsaďte, že… s Lanzem místo Gottschalka uspěla i Monika Thalerová z Neuhausu na Innu.  Psí kadeřnice vsadila, že pozná 22 druhů psů se zavázanýma očima podle hrsti vyčesaných chlupů a uspěla přes malé chybičky, když leonbergera měla za australského shepherda. Tím vyčerpala právo na jeden omyl z pěti poznávaných druhů a i když naposledy dlouho váhala nad srstí německého drsnosrstého jezevčíka, trefila.