Ale naštěstí žádný mrtvý ani osleplý. S takovými výsledky skončila na jihu Čech podzimní metanolová aféra. Od zákazu prodeje tvrdého alkoholu a vyhlášení prohibice  uplyne ve čtvrtek půl roku. Jak se dotkla života běžných Jihočechů a jaké největší problémy se v kraji objevily?

Podle vyjádření hygieniků i policie byla na jihu Čech výrazně lepší situace než v minimálně polovině republiky. Zatímco sedm krajů hlásilo oběti na životech, v jižních Čechách v souvislosti s metanolem nikdo nezemřel. Problémy měl jen muž z Písku, který pár dní ležel v nemocnici s podezřením na otravu. Podezřelý alkohol nezakoupil na jihu Čech, ale pil ho při oslavě na Slovensku.

František Kotrba z Krajské hygienické stanice v Budějovicích pro jihočeský Deník uvedl, že s podezřelými vzorky lihovin hygieniky během tří prosincových týdnů navštívilo 392 Jihočechů. Přinesli 662 vzorků, šestnáct bylo závadných a z toho u třinácti hygienici vyhodnotili možnost akutního poškození zdraví.

„Na základě zjištěných výsledků jsme předali policii celkem 16 podnětů s překročením na metanol nebo isopropylalkohol," popsal zástupce hygieniků s tím, že isopropanol se objevil v jedenácti případech, metyl v pěti. Z toho 
u jednoho vzorku šlo o nepatrné překročení stanoveného limitu.

„Jako příčinu nedostatku jsme vyhodnotili technologický problém při výrobě, nikoliv záměr," dodal František Kotrba. Přítomnost isopropanolu, který bývá součástí rozpouštědel nebo čističů, ale podle něj jasně dokazuje, že testovaný alkohol výrobce nelegálně udělal z denaturovaného lihu.

Policie byla v klidu

V souvislosti s otravami stíhá policie kolem sedmdesáti lidí v celé republice. Mezi hlavními obviněnými jsou dva muži, kteří měli pracovně co do činění se směsí do ostřikovačů.

Podle vyšetřovatelů právě oni připravili smrtící směs metanolu, kterou poslali do oběhu. Podle posledních oficiálních údajů ministerstva zdravotnictví zemřelo na následky otrav 42 lidí. Další tři zahynuli v Polsku, když zkonzumovali alkohol údajně pořízený 
v ČR. Jihočeští policisté však v regionu na závažné problémy nenarazili. 
A ani nezahájili trestní stíhání konkrétních osob.

„Samostatnou kauzu jsme neřešili, zjistili jsme jen dílčí poznatky, a ty jsme předali kolegům, kteří vyšetřování vedli na Moravě," potvrdil krajský policejní mluvčí Jiří Matzner. Krajská hygienická stanice však dosud zahájila pět správních řízení a další připravuje.

Podle Františka Kotrby dostal jeden provozovatel po odvolání pokutu 4000 korun, toto rozhodnutí už nabylo právní moci. Další dva subjekty zaplatí pokutu každý 20 tisíc korun.

„Další provozovatel 
se odvolal k nadřízenému orgánu a odvolací řízení ještě není ukončeno. A páté řízení bylo zastaveno," upřesnil Kotrba. Krom toho zjistili hygienici dalších 223 drobných závad, které s provozovateli vyřešili sjednáním nápravy během kontroly nebo zpětným doložením chybějících dokumentů. Nejčastěji se totiž jednalo právě o nedostatky v dokladech k prodávanému 
a skladovanému sortimentu.

Vláda přijala po metanolové aféře řadu legislativních změn, které se týkají například zavedení koncese na prodej alkoholu. Ministři novelu schválili 6. března. Podle šéfa resortu průmyslu a obchodu Martina Kuby budou muset během půl roku požádat o koncesi všichni prodejci lihovin 
a lihu.

„Koncese nebude odborně ani finančně omezena. Nejde o omezení vstupu subjektů na trh, ale je důležité, aby stát věděl, v kterých kamenných prodejnách se prodej lihovin odehrává," vysvětlil.