Nyní přechodně bydlí v Písku v jednom z bytů, který v rámci povodňové pomoci nabídlo město Putimským. Domek v Putimi má totiž oklepané vnitřní omítka do výšky 1,5 metru. „Byt v Písku je pěkný, ale rozhodně se chceme vrátit do Putimi," říká důchodkyně, která se nyní o opravy musí postarat sama. „Manžel je po operaci srdce, nyní je v nemocnici a trápí ho i neprůchodné žíly na nohou," vysvětluje.

Do Putimi včera dorazili pracovníci humanitární organizace ADRA. Ta místním zprostředkovává pomoc se zajištěním speciálních sanačních omítek. „Pomáháme se sanačním i finančním šetřením. Zjistíme, jestli si lidé mohou omítky z finanční pomoci, kterou dostali, dovolit. Dnes budeme měřit a plánovat závazné objednávky, aby se mohly omítky přivézt. Přivezli jsme i odborníka, který lidem vysvětlí například kam až musí zdi oklepat, protože jinak tam vyleze vlhkost," řekla vedoucí dobrovolnického centra ADRA Jitka Chánová.

Pro sanační omítky zprostředkované ADROU se rozhodlo osm domácností. „Tři jsou ještě nerozhodné, ty budeme přesvědčovat, že to má smysl," podotkla Jitka Chánová. „Rozumíme ale i tomu, že někdo do dražší omítky jít nechce, protože čeká, že velká voda přijde znovu," podotkl starosta Putimi Petr Matouš.

Povodně na začátku června zatopily pětatřicet nemovitostí. Škody na soukromých nemovitostech činí 15 až dvacet milionů korun.