Podle Karla Hotového, vedoucího odboru investic, bude oprava komplexu gotických budov stát téměř 45 milionů, z toho 90 procent nákladů pokryjí dotace. „Práce by měly být hotové v listopadu 2020,“ doplnil.

Budovu Staré radnice využívá Husitské muzeum. Více nám řekl jeho ředitel Jakub Smrčka. „Pracovat se bude na celém vnějším plášti budovy. Oprava nemine fasády, okna, střechy ani krovy,“ vyjmenoval. Rekonstrukce se dotkne gotického sálu se síťovou klenbou, který je druhý největší svého druhu v republice, ale také sálů galerie. „Tam dojde k výměně podlah a instalaci nového osvětlení. Restaurátoři budou pracovat na kamenném znaku města, omítkách a nástěnných nápisech. Řešíme i barvení kamenných žeber,“ prozradil Jakub Smrčka.

Bechyňská brána v Táboře.
Stará radnice může odtajnit vzácný strop

Připomněl, že v plánu je také podlahové topení. „Nechci předjímat, jak často bude zapínáno,“ dodal s odkazem na ekonomickou stránku věci.

Čištění a konzervaci kamenných prvků neunikne schodiště. „Lidé se často ptají, zda tu bude výtah. Bohužel je musím zklamat, nenašel se způsob, jak ho sem umístit,“ posteskl si Jakub Smrčka.

Zmínil i „utajený“ 500 let starý záklopový strop s ornamenty, který se zřejmě kdysi propadl, a proto se zachovala jenom jeho část. V 17. století byl zakryt barokní klenbou. „Zbytky toho stropu zůstaly na půdě, protože byly navázány na krovy,“ vysvětlil ředitel táborského muzea. Strop se z půdy vynese, konzervuje a osadí se do jedné z místností, která byla zastropena ve 20. století.

Návštěvníci se také mohou těšit na občasné zpřístupnění půdy. „Jsou tu k vidění nejstarší kusy trámů. Jako památka po chrličích tu zůstala kamenná úžlabí,“ uzavřel Jakub Smrčka, který doufá, že rekonstrukce odhalí další zajímavosti.