Polepší si za míň práce?

Linec – Vláda plánuje zavedení „dílčí" penze, aby občany udržela déle v pracovním životě, napsal deník OÖN. Zaměstnanec by redukoval svou pracovní dobu o alespoň 30 procent. O to méně by taky bral plat, ale mohl by zato nárokovat 50 procent svého důchodu. Protože by za něho dál bylo odváděno sociální pojištění, penze by se mu dále zvyšovala.

Mluvčí lidové strany pro sociální záležitosti August Wöginger označuje návrh za zisk pro všechny – zaměstnavatel si udrží starší zkušené pracovníky a těm se dílčí penzí zvýší příjem. Přitom budou moci z profesionálního života pomaleji vystupovat. Společnosti pak přispěje, že do penzijního systému dále poplyne pojištění.

Dílčí penze se má týkat lidí, kteří už mají nárok na předčasný důchod, ale ještě nedosáhli zákonné hranice 60 a 65 let.

V Rakousku už běží také model zkrácené pracovní doby pro ženy od 53 a muže od 58 let, kteří chtějí ze zaměstnaneckého života vystupovat pomaleji. Jejich zkrácené úvazky jsou spolufinancovány z pojištění v nezaměstnanosti.

„Cílem všech opatření již zakotvených v koaliční smlouvě je zvýšit faktický nástup do důchodu na 60,1 roku," uzavírá linecký list.

Jak se chlubit na facebooku.Vypij na ex, nebo hanba ti

Jako by k desetiletí, které facebook slavil v úterý, se rozběhla po světě další ze skurilních akcí, jimiž sociální síť oplývá. Tentokrát jde o šíření videa pití piva „s přáteli". Uživatel facebooku zveřejní video, na němž vypije na ex pivo, a vyzve své tři virtuální přátele k pokračování. „Nominovaní" mají 24 hodin na to, aby na síť umístili zase svá videa, nebo jim hrozí „věčná hanba". K tomu řada účastníků vyžaduje od přítel, kteří úkol nesplnili, jako sankci bednu piva, poznamenává deník PNP.

Jeho informace vyvolala lavinovitý ohlas -  přišlo mu na 800 komentářů čtenářů, dílem pobavených, dílem ale nápad odsuzujících.

Benzín zlevnil

Německý autoklub ADAC informoval z dat střediska pro transparentnost trhu spolkového protikartelového úřadu, že v lednu tankovali řidiči v Německu nejlevněji za poslední tři roky. Litr Super E10 stál v měsíčním průměru 1,486 eura a levnější byl naposledy v únoru 2011. Nafta byla v průměru za 1,378 eura. Z jednotlivých dnů bylo nejlevněji 21. ledna (1,475, resp. 1.365 eura).

Nový signál stop

Bavorská policie zesílí pokyny Stop.Bavorská policie chce v budoucnosti víc zviditelnit výzvy k zastavení vozidel. Ministr vnitra Joachim Herrmann je představil v Mnichově. Auta policie budou k dosavadnímu nápisu Stop Polizei dovybavena dopředu namířenou tzv. rudou fleší a speciálním sirénovým krátkým "yelp"-tónem pro případ, že první pokyn není „vyslyšen". Herrmann řekl, že tak chce policie ještě jednoznačněji signalizovat, aby řidič před ní zastavil. Protože prý dosud běžný signál často přehlíželi, nutili tím policii k riskantnímu předjíždění.

Nová technika má být využívána výlučně při kontrolách vozidel, nikoliv ale při zásazích. Nyní ji bude testovat 100 vozidel, pro něž zařízení přijde celkem na 10 000 eur. Pokud se osvědčí, bude rozšířena na celý park. PNP k tomu poznamenává, že v aktuálním dvouletém rozpočtu je pro obnovu policejního parku vyhrazeno přes 32 milionů eur. Ministr k tomu řekl, že tak policie bude moci nahradit 1400 leasingových aut a nadto bude pro ni pořízeno 400 vysoce moderních vozidel.

Sedmdesátiny patologa

Deník PNP připomněl v úterý sedmdesátiny patologa Wolfganga Eisenmengera. „Ve své kariéře měl na pitevním stole v institutu soudního lékařství v Mnichově více než 20 000 těl," píše list. „Někdy jich pitval i deset za den. Mezi nimi byli Franz Josef Strauß, módní car Rudolph Moshammer, v roce 1981 unesená holčička Ursula Herrmannová, která se udusila v dřevěné bedně, či nacista Rudolph Heß. Po Straußově smrti v roce 1988 byl povolán do Řezna, aby objasnil, zda nezemřel na otravu rybami ale ukázalo se, že šlo o infarkt. K pochybám příbuzných kontroloval, zda Hitlerův zástupce Rudolf Heß opravdu spáchal sebevraždu. Pomocí DNA jeho institut prokázal, že v Berlíně exhumované ostatky náležejí opravdu Martinu Bormannovi…"

Jeho lidé zasahovali mnohokrát v zahraničí – on sám třeba v Kosovu, pomáhal po pádu letadla Air-Lauda v roce 1991 s 229 mrtvými v Thajsku a v roce 2004 vyslal tým do oblasti stižené tsunami. „Fascinovalo mě, ale jakkoliv to zní komicky – zjistil jsem, že mi to nechybí,"  říká Eisenmenger. „Když člověk vidí tolik osudů a tolik bídy, je taky jednou rád, že už tomu není vystaven."
Od roku 2009 je v důchodu, ale práce mu nechybí – sám má prý zájem, aby nezrezivěl. Má dál kancelář na univerzitě Ludwiga Maximiliana v Mnichově. Od roku 2010 vede etickou komisi lékařské fakulty, která hodnotí každý výzkum na lidech a s lidskými orgány. „Komise má ročně na 500 úkolů," uvádí PNP.

„Na konec s prací nemyslí. Jisté ale je, že jednou bude sám taky ležet na stole z nerezové oceli v bíle okachlíčkované síni soudní medicíny. Ve svém testamentu stanovil přání být pitván. Myslím, že se sluší, aby někdo, kdo celá léta takhle vyšetřoval jiné, se této poslední službě také sám vydá, řekl.