Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rakušanka zapálila hnízdo lásky na Šumavě

Linec - Za zapálení víkendového domku na Šumavě byla 51letá Rakušanka odsouzena v Linci k deseti měsícům podmíněně, napsaly OÖN. Podle nich měla s majitelem chaty příležitostný sexuální vztah a nemovitost jim sloužila jako „hnízdečko lásky". Loni v květnu se pohádali a žena v objektu zapálila lůžkoviny. Svému známému řekla jen: Hoří, a šla pryč. Čeští hasiči požár uhasili, škoda činí 39 000 eur. „Protože muž ženu fyzicky napadal, přiznal soud obviněné mimořádné snížení trestu," uzavírá list. Rozsudek je pravomocný.

23.11.2014
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Deník/Michaela Munzarová

Sociální demokracie ztrácí

Podle podkladů pro listopadový sjezd má SPÖ 205 224 platících členů – očistěno o ty, kteří jsou s příspěvky v prodlení. „Strana tak během posledních dvou let ztratila téměř 22 000 lidí, proti době největšího rozkvětu v sedmdesátých letech dokonce 70 procent," komentuje to linecký deník OÖN. Ještě v roce 1990 vykazovala 620 141 straníků. Lidovci na dotaz agentury APA na počet členů neodpověděli (podle údajů z roku 2006 by měli mít asi 780 000 členů). Svobodní uvedli „kolem 50 000", Zelení 6400, atd.

Hitler za 130 000 eur

Akvarel Adolfa Hitlera o rozměrech 28x22 centimetrů byl v sobotu v Norimberku vydražen aukčním domem Weidler za 130 000 eur, píše deník PNP. Přihazovalo dvanáct zájemců, obraz zachycující matriční úřad v Mnichově na Mariánském náměstí prý půjde pravděpodobně na Blízký východ.  Aukční síň tak vysoký výtěžek údajně nečekala a dává jej do souvislosti s pravděpodobně originální přiloženou účtenkou z roku 1916. Mimochodem, na účtence je napsáno „obraz od Hillera", na němž někdo jinou tužkou přeškrtl první „l" a nahradil je „t".

Akvarel od H. Hitlera.K dražbě akvarel daly sestřenice z Hessenska, jejichž otec jej koupil v roce 1916 v mnichovské galerii. Jméno Hitler tehdy sotvakdo znal, autor sám byl tehdy jako běžný voják ve Francii. Obraz pak visel 25 let v domě rodiny v Durynsku,  než jejich syn na návštěvě rozluštil v začátku čtyřicátých let klikatý podpis autora. Rodina poslala kopii Albertu  Bormannovi, vedoucímu Hitlerovy soukromé kanceláře, a ten pravost potvrdil.  Majitelé pak akvarel chtěli věnovat Mnichovu a získat za to domovské právo, ale k tomu nedošlo, po válce zemřeli. Obraz pak na západ propašovala příbuzná, která z NDR utekla. Zůstal v rodinném trezoru a byl rodinným tajemstvím. Dědičce před lety nevýznamný antikvář Alois Baldauf na mnichovském nádraží nabídl, že akvarel koupí, ale ona nechtěla, aby se dostal do rukou neonacistů, takže skončil v sejfu banky.

Kunsthistorička Birgit Schwarzová z Vídně je jednou z mála těch, kteří se vědecky Hitlerovým dílem zabývají.  Problémem u něj je, že bývá často paděláno. „Hitler neměl žádný vlastní styl, kopíroval jiné malíře té doby, a později, když politicky stoupal, byly zase jinými napodobovány jeho práce," říká. „Nakonec nedokázal ani on sám své originály rozlišit od padělků."

Schwarzová připomíná, že Hitler se pokládal za neuznaného génia. Dvakrát propadl u přijímaček na uměleckou akademii ve Vídni a to v něm přesvědčení, že je nepoznaný génius, ještě víc upevnilo. V roce 1913 se přestěhoval do Mnichova posedlý myšlenkou, že bude architektem nebo stavebním kresličem. Maloval bavorské krajiny a města, kopíroval pohlednice a fotografie. Z té doby také musí pocházet nyní prodávaný akvarel.

Měl namalovat asi 2000 až 3000 kreseb, akvarelů a olejů, ale jisté to není, neexistuje žádný souhrn. V polovině osmdesátých let zveřejnil seznam jeho prací americký sběratel Billy P. Prive. Jeden výtisk má také centrální institut dějin umění v Mnichově a je v něm i zmíněný matriční úřad – hned několikrát, stejný výřez, stejná perspektiva, stejná barva. Hitler prý s obrazy seděl celé dny před budovou, čekal na oddávané páry a prodával jim obrázky. Z toho byl živ.

Když politicky vyrostl,  tvrdohlavě usiloval o „vymazání" své minulosti jako pouliční malíř bez prostředků. Od roku 1938 nasazoval NSDAP na to, aby pátrala po jeho obrazech v Rakousku a v Německu a vykupovala je. Ty, které se mu líbily, nechal archivovat, ostatní zničit.

Obchodovat s uměním je v Německu zakázáno, jen pokud by na díle byly nacistické symboly, poznamenává list.

Autor: Vladimír Majer

23.11.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Sčítání volebních výsledků v českobudějovické sportovní hale, kde tradičně sídlí největší sčítací středisko v republice, může začít. Přípravy finišovaly v pátek.
4

Na volební výsledky se před lety čekalo až do neděle

Vlby ve vazební věznici České Budějovice.
11

Parlament má hlasy i z vazební věznice

Přes Dasný jedeme o víkendu bez omezení

Dasný – Uzavřený jízdní pruh na hlavním tahu z Českých Budějovic na Písek v Dasném je do neděle či pondělí volný.

AUTOMIX.CZ

Absurdní šikana? Český řidič platil pokutu za překročení rychlosti o 1 km/h

Doby, kdy čeští řidiči mohli nad postihy za dopravní prohřešky spáchané v zahraničí v podstatě mávnout rukou, jsou dávno pryč. Dnes totiž existuje velká šance, že si vás "najdou" i po navrátu do České republiky. Oznámení o pokutě vám přitom může přijít i po několika měsících. A co je mnohem důležitější, pokutu můžete dostat i za naprostou banalitu.

Volby v Gymnáziu Česká

České Budějovice - Volební okrsky číslo jedna a dvě jsou v Českých Budějovicích tradičně v Gymnáziu Česká, pár kroků od radnice. Podle ředitele gymnázia Antonína Sekyrky se hlasuje vždy ve zvýšeném přízemí.

Při fotbalu dojde i na zážitek s policií

České Budějovice – Policisté se zúčastní jako hosté sobotního fotbalového utkání na stadionu SK Dynamo České Budějovice.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení