Jak informoval vedoucí Městských služeb Písek Josef Hrádek, půjde zatímo výměnu dvou parkovacích automatů na Velkém náměstí. „Pokud se to osvědčí, mohlo by se to týkat i všech ostatních přístrojů ve městě,“ poznamenal s tím, že celkem se jedná o třináct parkovacích automatů.

Počet parkovacích míst v centru Písku:
Velké náměstí 93 míst
Alšovo náměstí 57 míst
Jungmannova ul. 27 míst
Komenského ul. 41 míst
Fügnerovo nám. 31 míst
Gregorova ul. 35 míst
Bakaláře 55 míst
Kulturní dům 87 míst
ul. Karla Čapka 52 míst

Do konce letošního roku by se však parkování v Písku mělo posunout ještěo další krok dopředu. Vedle placení penězi či kartou budou mít řidiči možnost platit přes aplikaci v mobilu, což znamená, že k automatu vůbec nemusí chodit. Město na to prostřednictvím organizační složky Smart Písek požádalo o dotaci Jihočeský kraj. Pokud uspěje, zaplatí polovinu z celkových půlmilionových nákladů.

Aplikace nabízející platbu parkovného přes telefon bude „komunikovat“ se systémem městské policie. „Rozlišovacím znakem bude SPZ, takže strážníci budou vědět, které auto má zaplacené parkování,“ vysvětlil princip místostarosta Písku Josef Knot.

Zároveň poznamenal, že by byl rád, aby i do budoucna zůstaly zachované všechny tři možnosti placení parkování, tedy penězi, kartou i přes mobil. Každý ať si vybere, co mu vyhovuje.

Placení přes mobilní telefon už funguje i v jiných městech, například v Českých Budějovicích či v Táboře. Písek by měl být průkopníkem v tom, že nechá vytvořit aplikaci, která bude otevřená i ostatním systémům. To znamená, že by se k ní mohly připojit i systémy jiných měst. „Nechceme, aby si návštěvníci, kteří do Písku přijedou, museli instalovat do svých telefonů další aplikaci, ale mohli využít již existující,“ informoval Miloš Prokýšek, zástupce vedoucího organizační složky Smart Písek. Stejně tak Písečáci by mohli svou aplikaci využít i k zaplacení parkovného v jiných městech.

Platba přes mobilní telefon by měla být možná na všech placených parkovištích v Písku.