Vyšlechtili jej jeho krajané-květináři v Lotyšsku a v Nizozemsku. Podle pondělní zprávy listu "Neatkariga Rita Avize" září sytou oranžovou se žlutými okraji, napsala PNP. Pokřtěn byl v nepřítomnosti poctěného hudebníka v den jeho jubilea, v neděli, v Lotyšské národní knihovně v Rize. Shodou okolností vysílala ten den ARD Alfa záznam jeho provedení Rachmaninových Zvonů a Fantasie současného amerického autora Johna Corigliana.

Titulek z lotyšských novin.Zdroj: Deník/repro

Pasovský list připomíná, že Jansons narozený v roce 1943 v Rize je víc než čtrnáct let šéfdirigentem Symfonického orchestru Bavorského rozhlasu a v letech 2004-15 paralelně vedl i Královský symfonický orchestr v Amsterdamu. Jak řekla lotyšská velvyslankyně v Nizozemsku Ilze Russeová (na horním snímku při prezentaci pocty), její krajan je „jistě nejznámějším Lotyšem v Nizozemí“.

Na dolním snímku je titulek z lotyšských novin.

Přijel z Prahy do kriminálu

Ve čtvrtek byl v Linci zatčen 35letý rodák z Kosova, který 7. prosince po hádce před nákupním centrem ve čtvrti Auwiesen těžce zranil nožem manželku. Pak ještě vystřelil v jejím směru z poplašné pistole a utekl. Jak uvedl pro Volksblatt šéf městského velitelství policie Michael Hubmann, v pozadí útoku mohl být očekávaný rozvod páru.

Pro policii to byla choulostivá situace, protože děti manželů ve věku tří a devíti let byly v tom okamžiku ve školce a ve škole nedaleko místa činu a byly obavy, že by jim otec mohl ublížit. Byly tedy dopraveny do bezpečí. Násilník se od té doby neobjevil, zmizel.

Na jeho stopu přivedla vyšetřovatele analýza zvyků pachatele, tím spíš že jeho rodiče nebyli pro policii neznámí. „Zatčen byl nakonec 20členným komandem ve čtvrtek u nádraží, když přijel autobusem z Prahy do Lince. Podle Hubmanna zatím odmítá vypovídat,“ konstatuje Volksblatt.

Zatím je stíhán za úmyslné těžké ublížení na zdraví, ale hodnocení jeho činu ještě závisí na znaleckých posudcích.

Není letiště jako letiště

Letiště v lineckém Hörschingu loni odbavilo 53 930 tun nákladu, meziročně o 20,16 procenta víc. Osobní doprava ale zaznamenala pokles o 7,68 procenta na 402 007 cestujících. 294 242 pasažérů ztratily linkové spoje, 103 244 charterové. 4521 osob využilo letadel k „náhradnímu“ ušetření výdajů za silniční mýto. Propad byl podle ředitele Gerharda Kunesche způsoben tureckou krizí a „strukturálními změnami“ ve společnosti Niki, letos prý ale předpokládá značné rozšíření provozu – do Řecka má v létě létat dvanáct spojů místo osmi a k Baltu dvojnásobek. Přibyly také lety do Egypta, opět je v programu Tunisko a zlepšila se situace i s Tureckem.

Letiště v Mnichově zase loni zapsalo posedmé za sebou rekordní přepravu pasažérů, tentokrát v objemu 44,6 milionu (o 2,3 milionu, resp. o 5,5 procenta, víc než předloni). Počet startů a přistání stoupl o 10 000 na 405 000. Rekordem v tom směru ale zůstal rok 2008 se 432 000 pohybů strojů.

Koncert „o malířích“

Koncert velkým malířům.Zdroj: Deník/repro

Ke zvláštnímu koncertu „kolem Gustava Klimta a Egona Schieleho“ pozvali karikaturista Rupert Hörbst a trio „mg3“ Martina Gasselsbergera na středu 17. ledna od 19.30 do STIWA Jazz Fóra v Hagenbergu, píší OÖN. Podle nich bude napínavé „vkomponování“ linií kreseb na plátno za kapelou – nejsou prý jen ilustrací, kreslíř má podle deníku daleko spíš status člena souboru. Promítané dílo bude tvořit živě.

OÖN připomínají, že klavírista Martin Gasselsberger byl v roce 2010 hudebním magazínem „Concerto“ zvolen rakouským jazzmanem roku, z velké části také díky spolupráci s basistou Rolandem Kramerem a bubeníkem Geraldem Endstrasserem. Rupert Hörbst je pak znám široké veřejnosti svými karikaturami. Jeho ironické obrazy především muzikantů vyšly už v pěti svazcích a byly vystaveny v Německu, Španělsku, Francii, Iránu a v Jižní Koreji.

Bohatší chudším

Finanční vyrovnání mezi lépe a hůře si stojícími spolkovými zeměmi Německa loni narostlo na rekordních 11,25 miliardy eur, píše PNP. Je to znovu o šest procent víc než rok předtím.

Rekordně vysoký je také příspěvek Bavorska do tohoto fondu solidarity – asi 5,9 miliardy eur. Zermě našich sousedů tak znovu pokryla více než polovinu celkového objemu vyrovnání. Podle výše daně z obratu by Bavorsko mělo přispět do tohoto dárcovského balíku dokonce 8,3 miliardy eur. Každý jeho občan přispívá „na chudší“ průměrně částkou 457 eur. Následují Hessensko, Bádensko-Württembersko a Hamburk. Z fondu čerpá nejvíc absolutně i na hlavu Berlín, který letos dostane poprvé v historii více než čtyři miliardy eur.

Nynější pravidla přerozdělování přestanou platit v roce 2019.