Jihočeši jsou s protikuřáckým zákonem o 2 procenta spokojenější, než je celorepublikový průměr. Na otázku, zda se zákaz kouření v restauracích osvědčil, odpovědělo 71 procent z dotazovaných Jihočechů pozitivně. Zaměstnanci Deníku položili sedmi desítkám osobností i další otázky. Z nich vyplývá například to, že pro zrušení zákona by bylo pouze 22 procent dotazovaných.

Největší rozkol způsobila otázka: Vadí vám hloučky kuřáků před restauracemi? Na to 49 procent dotazovaných odpovědělo, že ano. Druhou kontroverzi vyvolala otázka: Byli byste pro zmírnění pravidel? Podobný výsledek. Zákazníci restauračních zařízení se rozdělili na dva tábory, které se liší jen jedním procentem. Většina by pravidla zmírnila. Jak?

Občasná kuřačka Anna Šnejdarová ze Štěpánovic by byla vůbec nejradši, kdyby si o kouření v hospodách rozhodoval každý majitel restaurace sám. „Alespoň oddělené místnosti,“ stojí si za svém.Další Jihočeška Klára Pouzarová z krajského města, která se s rok starým zákonem ještě nesmířila, by zase přivítala, kdyby se v klubech mohlo pronést sklo ven: „Klidně dám za skleničku zálohu. Pivo a cigareta patří k sobě.“ Dodává, že jsou i jistá rizika. „Když si jdu zapálit ven a drink musím nechat uvnitř, riskuji tím, že mi do něho někdo něco hodí.“

Barman Martin Dub z Českých Budějovic by zase podmínky zákona neupravoval vůbec: „Sám jsem kuřák, ale naprostý zákaz kouření v hospodách je super!“ Když se pak jako barman naklání ke stolům, alespoň mu kouř „nečadí“ do obličeje.