„Protože místo bylo po jejich odjezdu poseto odpadky a fekáliemi, zvažuje město znovu zákaz kempování," uvedl list. Připomněl, že takové nařízení bylo loni zrušeno, „protože právně stálo na hliněných nohou" a ve vzduchu visela žaloba k Evropskému soudnímu dvoru, neboť „Roma a Sinti jsou etnickou menšinou a požívají obzvláštní ochrany".

Příslušný místostarosta za Svobodné Gerhard Kroiß chce nyní najít náhradní plochu, která by vedle projíždějících Romů byla k dispozici i ostatním kempařům. Jižně od umělé ledové plochy má vzniknout vyštětovaný areál s elektrickými a vodovodními přípojkami. „Koncem příštího týdne přijme příslušný výbor rozhodnutí a na podzim by měla být plocha hotova," řekl Kroiß. Znečisťování areálu veletrhů ho ale také vede ke zvážení nového zákazu táboření, pokračuje list a cituje místostarostu: „Všechno jsme zadokumentovali. Pokud by se nepřístojnosti měly opakovat, zasáhneme." Nyní nechává úřad ochrany ústavy posoudit, zda by bylo možné osazení příjezdu závorami, jako to město dělá už při výstavních akcích.

Ředitel výstaviště Robert Schneider je ale k takovým nuceným opatřením skeptický, uvádějí OÖN. „Skupiny přijíždějí většinou neohlášeně, jsme stavěni před hotovou věc," říká ředitel. Dodává, že ne všichni Romové by pravidla ignorovali, „ale s touto skupinou nebyla řeč, jasně nám řekli, že naše toalety používat nebudou a také nezaplatí žádnou kauci", uvedl.

Jasně proti zákazu kempování je prezidentka veletrhů Doris Schulzová: „Městská politika se má starat o řešení. Veletrhům Wels takovéto diskuse obchodně škodí." Diví se, proč ještě pořád nebyla určena náhradní plocha, a připomíná: „Loni jsme ubytovali na ploše výstaviště více než 40 000 běženců. Veletrhy nemohou trvale zaskakovat za politická pochybení," míní.

Na zprávu pondělního webu OÖN reagovalo do devíti hodin ráno 35 čtenářů, byla tedy nejčtenější a nejdiskutovanější.

Rakušan ve vítězné osmě na Temži

Clemens Auersperg je první Rakušanem, který vyhrál slavný veslařský "Boat Race" mezi univerzitami na Temži v Londýně. Ve 162. ročníku duelu, který se jezdí od roku 1829, seděl ve vítězné osmě Cambridge, která tak zvítězila po 82. Soupeř má dosud 79 vítězství, jeden závod byl prohlášen za nerozhodný. Cambridge vedla od startu po celých 6,8 kilometru a po třech porážkách v řadě vyhrála s náskokem šesti délek v čase 18:39. Kromě Auersperga sedělo ve vítězné osmě ještě pět dalších cizinců - čtyři Američané a jeden Němec.

24letý potomek rakouského šlechtického rodu, jak připomínají OÖN, vysoký 204 cm, vesluje doma za Wiking Linec. V Londýně údajně absolvoval svůj poslední mezinárodní start. Po dokončení studií se chce vrátit domů a podnikat ve firemním poradenství, napsaly OÖN.

V barokním kostele hořelo.Hořelo u oltáře

O Velikonoční neděli zničil požár oltářní prostor a sakristii farního kostela v hornobavorském St. Peteru. „Rychlý zásah hasičů zabránil tomu, aby barokní cennost plameny zcela zničily," píše PNP. Jednotka větrala do večera prostory kostela speciálními přístroji. Škoda činí asi 250 000 eur. Příčiny požáru zatím nebyly zjištěny. Pro nepřístupnost prostor v důsledku kouře se také hned nevědělo, zda oheň nezničil unikát, nadoltářní obraz přijetí sv. Petra v nebi od Matthiase Daburgera z roku 1755.

Projížďka

470 jezdců si vyjelo o Velikonočním pondělí k projížďce kolem dolnobavorského Regenu. Velikonoční jízda u sousedů.Poprvé při tom byla starostka města Ilse Oswaldová, podruhé poslanec bundestagu Alois Rainer, potřetí okresní hejtman Michael Adam a další.