Stal jste se novým policejním ředitelem. Je pro vás výhodou, že pocházíte z jižních Čech?
Jsem Jihočechem, protože jsem se narodil v Českých Budějovicích a chodil jsem zde i do školy. Žije tu mé příbuzenstvo a pravidelně sem také jezdím, neboť zde mám i chalupu a víkendové zázemí, kde odpočívám a chalupařím. Chodil jsem v Budějovicích na hokej nebo na fotbal, k městu mám dlouholetý vztah a věřím, že do zdejšího týmu určitě zapadnu. Zajímavé také je, že jsem se k policii dostal při náboru v Táboře čili ve zdejším kraji a byl jsem přijímán k policejnímu sboru 1. března 1984 ředitelem jihočeské policejní správy. Jihočeský kraj tedy dobře znám a na novou práci zde se velmi těším.

Už víte, v čem se bude vaše práce lišit od té dosavadní a jaké jste zastával funkce v Praze?
Srovnávat Prahu a jižní Čechy lze poměrně těžko, a to jak kvůli rozloze, tak i nápadem trestné činnosti. Můžu srovnat ale to, že jak policisté v Praze, tak i v jižních Čechách odvádějí maximum práce pro občany a návštěvníky obou těchto regionů. U policie působím skoro 32 let, kdy jsem v roce1984 nastoupil v Praze na policejní školu. Začínal jsem standardně jako každý policista na místním oddělení, konkrétně v Karlíně na Praze 8, kde jsem prošel všemi funkcemi od příslušníka hlídky až po velitele směny. Pak jsem po deseti letech odešel na Správu hl. města Prahy, kde jsem na odboru pořádkové a železniční policie působil jako policejní rada. V roce 1999 jsem se stal zástupcem vedoucího odboru pořádkové a železniční policie, kde jsem působil do roku 2003. V roce 2000 při zasedání Mezinárodního měnového fondu a Světové banky a v roce 2002 při zasedání Summitu NATO v Praze jsem velel jako zástupce vedoucího zóny Kongresového centra, takže z téhle doby mám i tyto zkušenosti. Ty jsem získával v letech 2003 až 2011 při bezpečnostních opatřeních, které se konaly v Praze, kdy jsem byl velitelem speciální pořádkové jednotky Policie hlavního města Prahy.

Od roku 2011 jsem tři roky působil jako ředitel obvodního ředitelství Praha IV, což je nejzatíženější útvar v rámci celé ČR. Pro zajímavost, spadala sem i zastávka metra trasy C Budějovická, jejíž název mi připomínal město, odkud pocházím. Před 20 měsíci jsem byl ustanoven do funkce ředitele Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy a minulý týden dnem 1. prosince jsem byl jmenován ředitelem policie zde v jižních Čechách.

A jaké už teď vidíte mezi oběma regiony rozdíly?
Rozlohou se Praha s jižními Čechami srovnávat nedá. Oběma regiony ale protéká řeka Vltava, tady v jižních Čechách máme Lipno a částečně i Orlickou přehradu. Co v Praze ale není, je Jaderná elektrárna Temelín, takže se budu zajímat i o tuto oblast a její zabezpečení. Specifikou zdejšího kraje jsou také hranice s Rakouskem a Německem a problematika migrace, takže se do konce roku chci prioritně seznámit se všemi opatřeními v souvislosti s bojem proti nelegální migraci. Času už moc není, zároveň mám ještě nějaké pracovní závazky vůči Praze stejně jako pan plukovník Miloš Trojánek vůči jižním Čechám, které musíme dotáhnout. Chci zde vytvářet co možná nejlepší pracovní podmínky a korektní mezilidské vztahy. Chci pokračovat v práci dosavadního ředitele plukovníka Trojánka a dál ladit zdejší dobře fungující policejní tým.

Chystáte při ladění i nějaké personální změny?
Jsem tady teprve krátce a nevylučuji je, ale nyní určitě ne, protože mí nejbližší spolupracovníci, kancléřka i náměstci jsou odborníci a mají mou stoprocentní důvěru. Například v oblasti vzdělávání může časem dojít k nějakému přesunu nebo vylepšení a následnému doplnění policistů nebo občanských zaměstnanců. Určitě ale s sebou nevezu z Prahy desetičlenný tým. Zdejší tým je dobře fungující a zná problematiku, takže se na spolupráci těším.

Předchozí ředitel tady byl dvacet měsíců. Jaké je to nastoupit jako ředitel s tím, že se ve funkci neohřejete ani dva roky?
Pevně věřím, že se tady ohřeji více než dva roky. Trendem vedení policie ale je získávat další praxi v jiných krajích. Uvidíme, nechávám tomu čas. Nyní jsem ředitelem jihočeské policie, na práci se těším a budu dělat maximum.

Rotace ředitelů na jaře 2014 měla i preventivní charakter, aby nepodlehli vlivům, což se ukázalo v Olomouckém kraji, kdy ředitel rezignoval v souvislosti s kauzou náměstka zapleteného do případu propojení policie s politikou a byznysem. Neobáváte se, že podobné propojení hrozí i v jiných krajích?
To není otázka pro mě. Rotace krajských ředitelů ale už proběhla v minulosti a proběhla i nyní. Policejní prezident všem sdělil, že v této praxi se bude pokračovat, abychom pochytali další dobré praxe v rámci jiných regionů. Praha je území, které nemá státní hranice, respektive má ruzyňské letiště, ale to nejsou takové, jaké známe odtud z jižních Čech.

Máme si tedy vzájemně co nabídnout. Samozřejmě, že vždycky svá rozhodnutí prodiskutuji s nejbližšími, jestli možná jsou nebo nejsou, protože pořád tu nějaký rozdíl bude. Nevím, zda to, na co jsem byl v Praze zvyklý, lze realizovat v poměrech jihočeské policie.

V Praze jste velel bezpečnostním opatřením. Čekáte, že vaše zkušenosti využijete i na hranicích v souvislosti s migrací?
Přál bych si, aby tahle opatření už byla pro mě minulostí, a aby byl klid jak tady na hranicích v jižních Čechách, tak i jinde v celé republice. Je potřeba, abychom společnými silami udrželi stav v oblasti migraci takový, jaký je, a proto je důležitá spolupráce mezi policií a občany nebo dalšími subjekty a organizacemi.

Policie sama všechno neudělá nebo nezajistí, k tomu je potřeba pomoc všech občanů. Chci se proto zaměřit v otázce migrace i na oblast prevence a na spolupráci s církvemi. Uvidíme, jak budou mé myšlenky v této oblasti realizovatelné.