Položky jsou podle vedoucího ekonomického odboru Ladislava Staňka průběžně aktualizovány každý měsíc, hned poté, co příslušné účty projdou odsouhlasením ministerstva financí. Zobrazují se tedy převody, které už se uskutečnily.

Portál byl zprovozněn 
v rámci rozvoje elektronizace státní správy a samosprávy. „Data jsou členěna až na pojmenovanou akci," uvedla 
k novince referentka odboru informatiky Zora Herrmannová. Dodala, že se položky zobrazují ve výši schválené rozpočtem, případně v upravené výši a nakonec ve skutečné výši a zároveň se automaticky ukazuje eventuální rozdíl v procentech.

Současná podoba rozklikávacího rozpočtu přitom nemusí být definitivní. „Tento dokument není konečnou verzí, jsme připraveni reagovat na připomínky," zmínil Ladislav Staněk.

Rozpočet pro rok 2015 má zatím kraj v návrhu. Zastupitelé jej budou schvalovat 
18. prosince. Příjmy by podle  hejtmana Jiřího Zimoly měly být 12 459 834 100 korun a výdaje 12 599 109 800 korun. Rozdíl by měly pokrýt rezervy převedené z roku 2014.

„Nepředpokládáme zajištění schodku úvěrem nebo půjčkou," zdůraznil Jiří Zimola 
a připojil, že rozpočet naopak počítá se splátkou 275 milionů na starší půjčku od Evropské banky pro obnovu a rozvoj. Rozpočet předpokládá růst české ekonomiky o 2,5 procenta a tedy vyšší daňové příjmy. Letos by kraj měl mít podle radního Jaromíra Nováka  příjmy 11,1 miliardy korun 
a výdaje 11,8 miliardy korun.

Z investic by měly nejvyšší částky příští rok směřovat do dopravy – na silnice nižších tříd například 950 milionů korun. Dále třeba 800 milionů korun na školství a vzdělávací služby. Hejtman Jiří Zimola zdůraznil, že zhruba 100 milionů korun je v rozpočtu určeno na program obnovy venkova. Přes 187 milionů korun je připraveno na grantové programy. „Grantových programů je 41, některé jsou zcela nové, vyhlašovat se budou ve třech vlnách," říká náměstek hejtmana Jaromír Slíva a dodává, že první vlna grantů bude vyhlášena 9. ledna a přihlášky se budou přijímat 
do 30. ledna.

Mimo jiné kraj věnuje v grantech 10 milionů korun na obnovu vozového parku jednotek dobrovolných hasičů vyšších úrovní, které často působí v součinnosti 
s profesionálním Hasičským záchranným sborem Jihočeského kraje.

Krajské ekonomiky se 
v příštích letech příznivě dotkne přímý nákup elektřiny 
a plynu na burze. Pro následující dva roky tak kraj podle hejtmana Jiřího Zimoly ušetří ročně 28 milionů korun. „Do společného nákupu, jsme sdružili spotřebu osmi set odběrných míst, škol, domovů pro seniory či nemocnic," uvedl Jaromír Novák.

Už letos v březnu nakupoval kraj elektřinu a zemní plyn na komoditní burze na tři čtvrtletí letošního roku. Zatímco první nákup přinesl meziroční úsporu 21 milionů korun, náklady v letech 2015 a 2016 poklesnou oproti loňsku o celých 28 milionů korun ročně.