Paola Recmanová, Karolína Molíková, Michaela Tolopčenková, Eliška Syrůčková a Markéta Jahodářová na vernisáži identifikovaly hlavní problémy, jež Lipensko trápí: neprostupnost krajiny, nová zástavba, jež devastuje krajinu a likviduje původní výhledy či znečištění vody. A přišly s nápady, jak je řešit: např. využít tzv. brownfieldy, starou nevyužívanou zástavbu, v níž „visí“ šest stovek volných lůžek, vytvořit novou síť cest pro pěší a cyklisty jak mezi vesnicemi, tak kolem přehrady, aby se nemuseli pohybovat společně s auty po hlavních silnicích, nebo tam, kde je Lipno úzké, postavit např. transbordery, tedy samoobslužné kabinkové osobní přepravníky. Mluvilo se i o možnosti obnovit finančně dostupnou dopravu po hladině Lipna.

K požáru šesti lodních kontejnerů u Shopping Centra v budově bývalé celnice ve Studánkách vyrazila i dokumentační skupina HZS JčK s drony s termokamerami.
Ve Studánkách začaly hořet kontejnery na tržnici. Byla v nich i pyrotechnika

Vernisáž uvedla Pavla Setničková, předsedkyně spolku Lipensko pro život. Překotný vývoj podle ní umožňují platné územní plány obcí. Naději spolek upíná i ke studii příčin znečištění vody v přehradě. Její provedení na základě petice Za záchranu jihočeského moře schválilo zastupitelstvo Jihočeského kraje loni na podzim současně se zapracováním Územní studie Jihočeského kraje z roku 2021 do Zásad územního rozvoje. „Doufáme, že uplatnění této studie v praxi bude znamenat, že se v blízké budoucnosti dočkáme zastavení současné bezhlavé devastace,“ vysvětlila.

Vizualizace jednoho z plánovaných projektů na břehu Lipna, apartmánového komplexu VIVA LIPNO. Autorem je ACREA Atelier s.r.o.

Spolek vznikl zhruba před rokem a půl, primárně kvůli jednomu velkému projektu, Karlovy Dvory, který měl být zrealizován mezi Horní Planou a Černou v Pošumaví. „Přispěli jsme k tomu, že ho kraj při posuzování dopadů na životní prostředí zastavil, nicméně během další činnosti jsme zjistili, že s podobným problémem se potýkají další a další obyvatelé Lipenska. Spojili jsme se s jak místními, tak chalupáři, ale i s dalšími spolky z Černé nebo Frymburka či Loučovic. Jde nám o to, aby rozvoj Lipenska byl do budoucna udržitelný. A komu jinému naslouchat, než generaci, které tady krajinu přenecháváme,“ dodala Pavla Seničková.

Součástí výstavy jsou také fotografie Josefa Junka, který fotil krajinu Lipenska před a v průběhu stavby přehrady. K fotografiím z let 1950-1956 byly doplněné fotografie ze současnosti, jež ukazují, jak zásadně se krajina od té doby proměnila.

Výstava bude v Městské knihovně v Českém Krumlově k vidění do 9. června. Poté se přesune do Horní Plané, Frymburku a Českých Budějovic. Podrobnosti najdete na našich webových stránkách a Facebooku. Více informací o výstavě ZDE