Do konce listopadu potrvají v Kamenném Újezdu práce na revitalizaci rybníku na návsi a rybníku Lazna, do nichž se firma vysoutěžená na jaře pustila v srpnu. Starostka obce Jitka Šebelková popsala, že na rybníku na náměstí se opravovala a měnila podoba hráze tak, aby bylo možné v budoucnu ho vypustit a vyčistit.

Osazen byl nový kbel a hráz vystavěna z lomového kamene. „Rybník Lazna byl především odbahněn na požadavek místních občanů a nově se upravovaly břehy zahozem z kamenů,“ vypočetla Jitka Šebelková s tím, že také bylo osazeno nové výpustné zařízení. Obec za revitalizaci obou rybníků, které slouží i jako požární nádrže, zaplatí kolem 3,9 milionů Kč, přičemž 80 % nákladů pokryje dotace Ministerstva zemědělství.

KAŽDÝ ROK JEDEN
V Lišově začali s revitalizací malého rybníka Olší na pomezí Velechvína a Červeného Újezdce. Za téměř 1,5 milionu korun, z nichž 80 % tvoří dotace, se podle Tomáše Murča z odboru hospodářské správy a investic udělají potřebné udržovací práce. Už začátkem října byly pokáceny uschlé duby na hrázi a nyní je na řadě úprava hráze. „Hráz se rozšíří, dosype a opevní kamenem, udělá se výpustní zařízení včetně kbelu, zbuduje se bezpečnostní přeliv. Na závěr prací se rybník odbahní a sedimenty se uloží po jeho okraji na pozemcích ve vlastnictví města,“ vyložil Tomáš Murčo. Vše by mělo být hotové koncem února.0
Podle starosty Jiřího Švece město každoročně aspoň jeden rybník odbahní a kompletně opraví. V katastru Lišova a jeho místních částí leží 52 ha rybníků a většina je v dobrém stavu. „Ve Velechvíně jsme obnovili rybník Koberka, který byl 20 let bez vody. Leží v lesích a dnes je nádherný,“ je spokojen Jiří Švec. Město pronajímá asi tři čtvrtiny rybníků rybářství Třeboň či mysliveckým sdružením. „Revitalizujeme rybníky, aby byla v krajině voda. Intenzivní chovnou činnost v nich nepředpokládáme,“ dodal starosta.

U rybníka Lazna v Kamenném Újezdu se také přesouvala svodidla blíže k silnici.Zdroj: Deník/ Jana Zuziaková