Linecký list o tom hovořil s Ralfem Koschelem, mluvčím německé firmy  „Asian Monitor", která svým varovným systémem odhaluje podezřelé změny kursů na asijském sázkovém trhu.

Koschel vysvětluje, že podezření je zachycováno hned po zahájení utkání, ale to prý není nic těžkého. „Je to jako s akcií, která se zcela propadne z minuty na minutu," vysvětluje. „Když jako v tomto případě během pěti minut spadne kvóta z 1,95 na 1,27, něco nemůže být v pořádku. Za deset eur vkladu má tedy sázející vyhrát místo 19,50 eura jen 12,70 – to je  v sázkařském obchodě rozdíl celých světů. Ale jako jsou i zcela propadlé akcie dál obchodovány, i na takový zápas se sází dál."

Koschel vysvětluje, že dělají jen matematické propočty, pracují s čísly. „Normálně je na zápas druhé rakouské ligy v průměru vsazeno 10 000 až 30 000 eur. Tady byly mezi první a šestou minutou vsazeny vícekrát pětimístné položky. Nevíme ovšem, kým a kde."

Koschel popisuje, že spolupracují s evropskou federací UEFA. Po zjištění podezření ji varují, a ta pak okamžitě informuje rozhodčí zápasu s tím, aby průběh utkání pečlivě sledovali. Po výkopu to už ovšem není možné, proto se pozornost do věci „zasvěcených" koncentruje na sázky v průběhu hry. Navíc sázkové kanceláře umožňují během zápasu sázet vyšší částky, protože jejich lidé sledují sami utkání třeba v televizi a mohou na vývoj kurzu reagovat.

V té souvislosti se mluví stále o sázejících v Asii. „Je to proto, že jen tam jsou tak vysoké sázky povoleny," vysvětluje šéf Asian Monitor. „Kdyby chtěl někdo vsadit pětimístnou částku na utkání v Grödigu v Rakousku, nešlo by to." Na otázku, co by se stalo, kdyby Grödig vyrovnal, říká Koschel, že výhra tipérů z Asie by byla sice poloviční, ale o své peníze by přišli jen při vítězství domácích. K tomu, kdo je „vinen", jestli hráči, či rozhodčí, a kde by „očista" měla začít, opakuje, že jim nepřísluší dělat morální závěry, oni jen zjišťují na matematickém základě, jaká utkání jsou nápadná.

OÖN popisují průběh podezřelého zápasu. Po zahájení naskočily v Asii opakovaně pětimístné sázky na úspěch Kapfenbergu. V 11. minutě šel Kapfenberg do vedení. V 64. minutě se Grödig radoval z vyrovnání, ale rozhodčí Altmann gól neuznal pro předcházející faul (podle OÖN akceptovatelné rozhodnutí). V 93. minutě byl jasně faulován hráč domácích. Rozhodčí vykročil k penaltové značce, ale náhle se otočil od ní. (Snad po upozornění asistenta? – poznamenávají OÖN.) V 94. minutě při poslední velké šanci Grödigu odpískal sudí po signalizaci pomezního ofsajd, který podle deníku nebyl.

A list uzavírá: Grödig udělal všechno pro to, aby zápas otočil. Rozhodnutí sudího byla sice sporná a proti domácím, ale označit je za podezřelá by bylo nepřiměřené.

O zápase psal i další linecký deník Volksblatt, podle něhož s odvoláním na internetovou platformu www.ballverliebt.eu zjistila k začátku utkání nápadné pohyby na asijském sázkovém trhu organizace SmartOdds se sídlem v Londýně. List cituje manažera Grödigu Rolanda Armingera, který podezření odmítá: „Tým bohužel neměl svůj nejlepší den, ale distancujeme se od názorů, že utkání bylo manipulováno. Děláme všechno pro to, abychom postoupili do bundesligy."

Společné prohlášení rakouského fotbalového svazu a bundesligy ujistilo, že momentálně není kolem utkání žádné konkrétní podezření.