Na tomto pamětním místě Weinsteinová rozmístila 1050 sklenic, z nichž v 700 rotuje strojem poháněný kousek papíru. Tím vzniká zvuk, který z „mumlání" postupně nabírá intenzity až velkého hluku. Jak autorka vysvětlila deníku OÖN, použila různý materiál - papyrus, balicí papír, montážní návody Ikey, útržky ze slovníků apod., v různých velikostech. Podle toho se také mění rychlost otáčení lístků, a ty vydávají různý zvuk. „Dýchající" sklenice symbolizují v expozici lidi v jejich různosti. „Výsledek zní, jako by reptali, šeptali, žalovali," popisuji OÖN. Z nich 350 už nemá žádný hlas…
Daphna Weinsteinová.Weínsteinová v listě popisuje specifikum prostoru pamětních škol. Říká, že ve své tvorbě záměrně usiluje o odstup od holocaustu, protože nechce, aby toho téma v díle dominovalo. Prostor v Ebensee byl pro tuto práci ale určující. Přestože už viděla mnoho takových míst, bylo pro ni šokem, když při první návštěvě tady slyšela historika pokoušejícího se vysvětlit dětem, co se tu kdysi stalo. „Připadlo mi těžké dál naslouchat," říká.
Prostor ovlivnil její práci i technicky – musela například zjistit, kde se soustřeďuje největší vlhkost, kde kape voda ze stropu; v těch místech pak samozřejmě nemohla umístit sklenice s elektrickým pohonem. „Prostor mi určil pozice prvků, řád," říká. Vytvářela uskupení uvolňující komunikaci…
K poznámce deníku, že její instalace je hlučnější, než na takových místech bývá obvyklé, uvedla: „Už jako dítě jsem měla problém s tím, že lidé na nich byli vždy tak tiší. Všechno působilo ledově, cítila jsem se tam zmrzle – a tak jsem byla vždycky naopak velmi hlasitá. Od malička jsem se vzpouzela proti tomu, když něco nebylo dovoleno…"

Když stávkují pošťáci…

Už třetí týden trvá stávka pošťáků v Německu. „Správa Německé pošty prosí zákazníky o trpělivost a opakovaně tvrdí, že kolem 80 procent dopisů a balíků je doručeno přesně, tedy do dvou dnů," píše PNP. „Odbory to ale označují za holou lež. Miliony zásilek se každý den zpožďují a pošta prý musí k jejich ukládání najímat haly," dodává list.
Vysvětluje, že ve stávce jde o pracovní podmínky 140 000 zaměstnanců, především ale o ty ve 49 poštou nově založených regionálních společnostech pro doručování balíků, kde jsou platy nižší. Odborový svaz Verdi prý sám lituje, že stávka míří i proti klientům, ale zlobí se, že poštovní koncern neuhýbá ani o milimetr. „Něco takového jsem za 28 let jako profesionální sekretář odborů nezažil," říká Franz Zellner z ústředi svazu ve Straubingu.
Olej do ohně přililo rozhodnutí pošty doručovat zásilky o nedělích. Podle bavorského odboráře Antona Hirtreitera to znamená, že stejně budou muset reagovat i privátní poštovní služby a „definitivně bude po nedělním klidu propagovaném politiky". PNP připomíná, že v Bavorsku pošta nasadila v neděli k roznášce stovky pomocných sil. Mnichovské tiskové oddělení označilo akci za naprostý úspěch. V celé SRN se na ní mělo podílet 11 000 dobrovolníků.

Maturitní „cenzura"

Maturitní problém u sousedů.Neshody v gymnáziu v Eggenfeldenu v okrese Rottal-Inn prý trvají už týdny. Nově vzplanuly kolem článku ve školním maturitním časopise. Tato tiskovina vydávaná tradičně před skončením školního roku nebyla distribuována v areálu školy a v několika exemplářích, které šly ven, bylo několik stránek vytrženo a řada místa začerněna, píše deník PNP. Kromě toho ředitel Markus Enghofer nepovolil tradiční maturitní zábavu na školním dvoře. I to má být následek diskuse kolem maturitního časopisu..
Co se stalo špatně ke konci školní dráhy více než stovky maturantů? ptá se pasovský list a ředitel Enghofer vysvětluje: „Je obvyklé, že maturitní časopis, který přece reprezentuje také školu, je před tiskem předložen vedení." Zdůrazňuje, že nejde o cenzuru. Jisté je prý ale také, že on jako ředitel je odpovědný za jméno školy a především také za kolegy. Pravomoc z této odpovědnosti musel uplatnit poté, kdy četl článek v časopisu. „O kolezích byly napsány věty, jejichž obsah byl zkrátka urážející a falešný," řekl. „To bylo z mého pohledu neakceptovatelné. Sám jsem zastáncem svobody názoru a této vysoké hodnotě chceme učit i na naší škole. To ale také znamená, že musíme poznat, kde jsou hranice, a to i když má být text satirický…"
Po rozhodnutí ředitele bylo vedeno více rozhovorů mezi vedením školy a maturanty, k nimž byl dokonce povolán mediátor. „Nechtěl jsem jen rozhodnout, chtěl jsem žákům také vysvětlit, proč," dodává ředitel. Tím už prý věc byla vlastně prakticky vyřízena. „Trocha zlobení ale přišla i potom," pokračuje PNP. „ V úterý komentoval jeden z žáků při povolené části maturitní slavnosti ředitelův zásah velkým transparentem s větou , Je suis Charlie´, která byla výrazem mezinárodní solidarity po vražedném útoku na francouzský satirický časopis Charlie Hebdo a signálem pro svobodný tisk, aby se nenechal dostat pod tlak."
„Srovnání zákazu prodeje abiturientského časopisu s událostí se třinácti mrtvými v Paříži ale bylo přehnané, což si uvědomili i maturanti sami a rychle transparent přemalovali," uzavírá PNP.

Nájemní brzda je v pořádku

„Brzda" růstu nájemného je konformní s bavorskou ústavou, rozhodl zemský ústavní soud v Mnichově. Svaz vlastníků domů u něj napadl zákon, který regulaci umožňuje, protože zasahuje do základního práva vlastnit majetek, uvádí PNP. Vysvětluje, že spolkové země mohou v obcích s nedostatkem bytů a s obzvlášť razantně stoupajícím nájemným omezit jeho růst na 15 procent za tři roky. Podle ústavního soudu základní právo vlastnit majetek nezpochybňuje, jestliže nemůže být dosažen maximální výnos z vlastněného objektu, citoval list z rozhodnutí. Soud se neztotožnil ani s námitkou stěžovatelů, že jde o svévolné rozhodnutí zákonodárce – nic takového prý z dikce normy není patrné.

Pojistka proti dešti

Obchodníci v Německu začali stále víc uzavírat pojistky proti špatnému počasí, informuje PNP. Měly by jim pomoci proti ztrátám například z propršeného léta. „Pojišťovny se radují z rozrůstajícího se obchodu pojistek proti povětrnostním rizikům, které dosud bylo obvyklé jen v zemědělství. O tuto možnost se nově zajímají především turistické kanceláře, gastronomové, ale i maloobchod, pro který je nepřízeň počasí rovněž obchodním rizikem." Průzkum podle Karstena Berlageho, experta Allianz Risk Transfer, ukazuje, že firmy vidí změnu klimatu jako jedno z deseti největších rizik hospodářského rozvoje. Kolísání počasí „tlumí" pojištěním také podnikatelé v energetice, zejména s větrnou a sluneční energií.
Pojišťovně HDI, která před čtyřmi roky zavedla pojištění proti počasí, se obrat v tomto sektoru zvýšil už na šestinásobek. Podobné zkušenosti mají i další pojistitelé.

Ošetřovatelům přidají

Po dlouhých jednáních se hornorakouská vláda dohodla se čtyřmi odborovými svazy na novém platovém schématu 20 000 zaměstnanců pečovatelských služeb v zemských nemocnicích, píší OÖN. Mzdy v oblasti diplomované péče o nemocné a v medicínsko-technických službách budou do roku 2019 zvýšeny celkem o 250 eur, z toho od letošního 1. července o stovku. Ošetřovatelským pomocníkům budou platy zvýšeny do roku 2018 o 150 eur, diplomovaným pečovatelům o seniory o 50 eur. K tomu přistoupí vždy příslušná navýšení podle kolektivních smluv.

Kulatý stůl Rakousko-ČR

V pondělí se sejde v linecké Oberbance „Dunajské fórum" k přednáškovému a diskusnímu večeru na téma Česká republika – Rakousko, píše deník OÖN. K aktuálním hospodářským otázkám se mají vyjádřit Andrej Babiš, vicepremiér a ministr financí ČR a Hans Jörg Schelling, ministr financí Rakouska. Fórum zakončí koncert Ondřeje Havelky a jeho Melody Makers.

Svátek Janů a světlušek

Středeční linecký deník OÖN se mimo jiné věnuje světluškám, poněmecku „svítivým červíčkům" žijícím prý ze vzduchu a lásky, které jsou na pohybu právě teď, kolem svátku sv. Jana.
„Zoologicky nahlédnuto nejsou ,červíčci´ žádnými červy, nýbrž broučky," šíří list osvětu. Jedná se o černohnědé exempláře patřící k čeledi světluškovitých, v níž je popsáno asi 2000 druhů. Některé mohou dosahovat velikosti až dvou centimetrů. „Přes den jsou docela nenápadné, své kouzlo rozvinou až po setmění, protože pak začnou světélkovat," rozvádí list a cituje Fritze Gusenleitera, vedoucího biologického centra v Linci: „U nás jsou vidět hlavně o teplých letních nocích kolem svatého Jana 24. června. Proto se jim také říká Janovi broučci nebo Janovi červíčci." Svítí „sami ze sebe", a to z jediného důvodu – upoutat na sebe pozornost druhého pohlaví. Samičky vylézají na stébla trav nebo květiny a lákají svým světlem poletující samečky. Dle Gusenleitera takto „flirtují" rozdílně, podle druhu a životního prostředí. Na druhu také závisí, zda létají nebo svítí obě pohlaví. U velkých Lampyris noctiluca například světélkují jen samičky, u malých Lampyris splendidula jsou toho schopni i samečci. Ke světélkování se tito broučci nepotřebují napřed „nabít" slunečním světlem, svítivou látku zvanou ,Luciferin' „vyrábějí" s pomocí chemických reakcí v tělech. „To je něco, co ,neumí´ žádné jiné zvíře žijící na souši," dodává biolog.
OÖN pak „zkouší" vědomosti čtenářů: například zda vědí, že světlušky žijí jen několik týdnů a krátce po páření nebo položení vajíček hynou, že během krátkého života nepřijímají žádnou potravu, ale žijí ze zásob těla, že se nestěhují a už vůbec se nedají chovat, že jejich světlo „nehřeje", ale je studené, a že jejich larvy jsou užitečné, protože požírají nahé plže…

Proti běžencům

Obec St. Georgen v Attergau plánuje na 1. srpna na protest proti deseti stanům pro uchazeče o azyl umístěným od 14. května v přijímacím centru Thalham blokádu Západní dálnice, uvedly OÖN. Podporu naznačily i sousední obce Strass a Berg. „K tomuto ,nouzovému opatření´ chce podle starosty Ferdinanda Aignera (ÖVP) obec sáhnout, pokud stany nebudou odstraněny do 20. července." Aigner zdůrazňuje, že jeho stranická kolegyně ministryně Johanna Mikl-Leitnerová při jejich instalaci hovořila o nouzovém řešení, ale od té doby prý o ní neslyšel. Místo 120 uprchlíků je u nich nyní ubytováno kolem 340 osob v podmínkách „nedůstojných Rakouska".
Poměry v místě jsou podle Aignera neúnosné nejen pro běžence a pracovníky střediska, ale i pro občany St. Georgenu. Matky podle radního za SPÖ Richarda Roithera mají strach posílat děti samotné do školy, protože se bojí, že je budou cizinci obtěžovat, píší OÖN. Proto všechny frakce obecní rady až na Zelené zaslaly ve středu „poslední volání o pomoc" do Vídně. Ministryně se prý má konečně postarat o dodržení sjednaného počtu 120 migrantů v tomto středisku.
Zmíněného 20. července má vstoupit v platnost nový azylový zákon, který mimo jiné předpokládá úlevu táborům v Traiskirchenu a v Thalhamu zřízením sedmi nových rozdělovacích center v Rakousku.

Probírají falešného chirurga

Okresní soud v Řeznu řeší obžalobu falešného chirurga z Horní Falce. 31letý muž doznal, že se vykazoval padělanými diplomy jako lékař. V privátních bytech v Hannoveru a v Řeznu ošetřoval v letech 2012-14 proti hotovému zaplacení převážně obličeje pacientek silikonem a botoxem, uvedla PNP. Hrozí mu trest odnětí svobody až na pět let, ale obviněný doufá vzhledem ke své drogové závislosti v ústavní léčení. Znalec závislost vyloučil, ale obžalovaný ve středu uvedl první konkrétní okolnosti o svém konzumu drog a soud k prověření těchto informací odročil.