Jak pomoci obětem

Euregion Bavorský les – Šumava – Dolní Inn se opakovaně zabývá otázkami přeshraniční spolupráce v boji proti kriminalitě, obchodu s lidmi a nucené prostituci, i tím, jak by mohlo být pomoženo obětem této trestné činnosti, napsal list PNP. Uvádí, že podle údajů EU bylo v unii jen v letech 2008 – 10 více než 23 000 poškozených, z nichž více než dvě třetiny byly ženy, z většiny k prostituci donucené. „Je otázka, co EU dělá pro boj proti stále stoupajícím počtům obětí obchodu s lidmi," uvádí deník. I proto euregion organizuje pódiovou diskusi expertů z Německa, Česka a Rakouska. Uskuteční se 11. října od 19 hodin v zrcadlovém sále zámku Ludwigsthal v Lindbergu.  Účastníky budou také Radek Tibitancl z oddělení boje proti organizovanému zločinu Policie ČR – Jihočeského kraje a Michal Šnebergr, starosta Železné Rudy.

Vzácný host na Třístoličníku

Vzácný brouk na Třístoličníku.V polesí Neureichenau na Třístoličníku zaznamenali senzaci – nalezli tu trnoštítce horského, brouka, který patří ve střední Evropě k největším zvláštnostem. O nálezu informovalo včera internetové vydání pasovského deníku PNP.
Trnoštítec je pokládán za pralesní relikt. Jeho larvy se vyvíjejí vícekrát ročně ve vlhkém, slunečním světlem exponovaném mrtvém dřevu smrků. Michael Held, vedoucí polesí, vidí v usídlení brouka úspěch formy, v jaké je zdejší lesní hospodářství vedeno – tedy s orientací na přirozený koloběh přírody, píše PNP.

Růžencem proti nacismu

Svátek Panny Marie Růžencové 7. října je téměř zapomenutým pamětním dnem i v křesťanském Rakousku, poznamenává deník OÖN. Byl zaveden  jako dík za vítězství křesťanské flotily v námořní bitvě u Lepanta nad Turky 7. října 1571; křesťané se prý před střetnutím celý den modlili s růženci. Jeho nástupce Řehoř XIII. v roce 1573 povolil slavit tento den jako svátek Svatého Růžence. Samotné růžencové modlení se ve středověku rozvinulo z ortodoxně-orientálních podlitebních šňůr a dnešní podobu získalo v 15. století.

Linecký list ale připomíná ještě speciální význam svátku růžence v Rakousku. Jeho oslava 7. října 1938 se ve vídeňském Štěpánském dómu stala největší masovou demonstrací proti nacismu v zemi. „Z celé Vídně a okolí se v dómu shromáždilo podle odhadů až deset tisíc mladých lidí, ačkoliv se jich čekaly jen tak dva tisíce," píše deník. Své kázání ukončil kardinál Innitzer, rodák z Vejprt, slovy: „Jen jeden je váš vůdce! Vaším vůdcem je Kristus. Když mu budete věrni, nikdy nezbloudíte!" Podle svědků tehdy vládla ve zcela zaplněné katedrále nepopsatelná atmosféra.

Diktatura okamžitě udeřila proti. Mnozí účastníci slavnosti byli zatčeni a zemřeli v koncentračních táborech. Druhý den zaútočila na arcibiskupský palác hitlerjugend a rozsekala invenář na kousky. Kurát dómu Johannes Krawarik byl vyhozen z prvního patra a zlomil si obě nohy. Policie nezasáhla, popisuje deník a dodává, že v přehledu významných dnů je tato událost sotva umiňována. „Je proto víc než správné, že kardinál k jejímu 75. výročí zve do dómu k bohoslužbě a rozpravě, aby vyzval nejen k připomenutí této demonstrace, ale i k solidaritě s pronásledovanými křesťany v celém světě, obzvlášť arabském," uzavírá list.

Volby: v Bavorsku je spočítáno

Zemský volební výbor v Mnichově definitivně potvrdil výsledky voleb do spolkového sněmu za Bavorsko. CSU získala 49,3 procenta hlasů, SPD 20,0, Zelení 8,4. Svobodní voliči zůstali s 2,7 procenta hluboko pod pětiprocentní kvótou. Liberální FDP ji v Bavorsku s 5,1 procenta překonala, ale v celospolkovém výsledku ne.

Sotheby's poradí

Je to umění, nebo to mám vyhodit? S touto otázkou se potýkají nejen mnozí Češi prohlížející staré půdy nebo sklepy, ale také naši sousedé v Pasově. Rozlišit skutečnou raritu od běžných „krámů" jim v rámci cyklu Lidé v Evropě pořádaného vydavatelstvím NVP přijede do pasovského centra médií 23. listopadu mezi osmou a šestnáctou hodinou pomoci zdarma radou a zcela nezávazně skupina pěti expertů mezinárodně renomovaného aukčního domu Sotheby's.  Po předchozím objednání posoudí přinesené obrazy, sochy, šperky, nábytek, vázy či jiné poklady. Ohlásit se je možné do 8. listopadu na info-mie@vgp.de.

Zámek na prodej

Zámek ve Freistadtu je na prodej.Rakouská spolková správa nemovitostí (BIG) chce prodat přísně památkově chráněný zámek ve Freistadtu ze 14. století. V roce 1853 jej město darovalo státu pro sídlo posádky. Od roku 1926 jsou v něm v nájmu zámecké muzeum a finanční úřad. BIG jej nyní nabídl městu za 648 000 eur. Bude o tom jednat městská rada 7. října, ale pro starostu Christiana Jachse je koupě vyloučena, prý by rozbila obecní kasu, píše deník OÖN. Město by si údajně nemohlo dovolit ani převzít zámek bezúplatně. „Jeho údržba a běžný provoz přesahují naše možnosti," říká starosta. „Je to nekalkulovatelné riziko."

Budova je přitom v relativně dobrém stavu, střecha byla renovována před dvanácti lety. Šéf muzea doufá, že status quo bude zachován. Užívání zámku jako hotelu nebo bytového domu by památkáři nepovolili, už jen kvůli freskám ze 16. století ukrytým pod omítkami. I proto nebyl zámek vybrán k prezentacím v rámci probíhající přeshraniční výstavy.