Jeho dílna, ve které pracuje s manželkou Lenkou, voní hovězí kůží, stěny zdobí dláta 
a kovové doplňky ke zdobení.

Hra spojená s prací

„Za rok vyrobím asi dvacet sedel, stojí tak od dvaceti tisíc korun výš, ale mám tady na ukázku jen svoje," usmívá se sympatický muž, který se výrobou zabývá už od roku 1997. „Zakázky chodí nejvíce na jaře, kdy se lidé chystají na ježdění. Někdy za mnou přijdou 
a řeknou – chceme sedlo od vás, protože taky jezdíte na koni. Spousta sedlářů totiž nejezdí. Asi je lepší, když jezdí, protože ví, co jezdec potřebuje. Když sedlo vyrobím, hned je pryč. Každé je originál. Jejich výroba je hraní spojené s prací, " prozrazuje svou filozofii.

Sedla vyrábí podle konkrétního požadavku zákazníků. Nejdříve musí zhotovit pevnou kostru. „Někdo potřebuje sedlo na závody, na drezúru nebo chce pracovní variantu," říká, že každé vypadá jinak podle účelu.
Nejčastěji používá hovězí kůži, kterou odebírá přímo 
z koželužny. „Můžou být různé barvy, tloušťky i měkkosti," vysvětluje. Kovové zdobení mu posílají z Ameriky.

S výzdobou sedel mu pomáhá jeho žena Lenka. „Jsem 
z Prahy a s Romanem jsme se potkali na statku mé kamarádky," prozrazuje žena. „Mám na starost zdobení, začišťování, ručně vyrývám kytky a další ornamenty. Je to pestrá a tvůrčí práce, která mě baví," pochvaluje si.

Kromě sedel vyrábějí Mrázovi další doplňky pro jezdce i koně, např. opasky, pouzdra, brašny nebo postroje.
„Práce je dost a není to jen sedlařina, ale i zvířata," říká Roman Mráz. „Máme ranč, kde je dvanáct koní, kromě našich z plemene Quarter Horse jsou zde ustájeni i koně kamarádů." Na pozemcích kolem Malenic se pasou jeho krávy. „Mohl bych za nimi na koni, ale jsou na mě zvyklé, 
a když na ně zavolám, tak přijdou," boří mýty o malenickém kovboji. „A když se krávy zatoulají, zalezou většinou do mlází nebo se ztratí v lese, kam za nimi s koněm stejně nemůžete. Na prérii to bylo asi jednodušší," směje se.

Koně jako koníček

Když bylo Romanovi dvanáct let, otec koupil koně. „Jmenuje se Širon a je tu dodnes," prozrazuje. Naučil se jezdit na koni, četl kovbojky a díval se na filmy z Divokého západu jako jiní kluci. Jemu však láska ke koním a kovbojům vydržela až do dospělosti a stala se i náplní jeho práce.

Lidé prý mají o ježdění zájem. „Radím jim, ať jdou do jízdárny. Když je to chytne tak, že si pak i koně pořídí, už jsou to i starosti," zdůrazňuje, že nejde jen o romantické projížďky přírodou.

Roman Mráz se aktivně účastní i rodea. „Příští sobotu 24. srpna od 11 hodin bude rodeo u nás na Ranči M v Malenicích, tak přijďte," láká s tím, že na programu jsou westernové soutěže v dobytkářských a rychlostních disciplínách.

„Jezdí se třeba slalom, předvádí se oddělení jednoho telete nebo jeho nakládání do vozíku. Přitažlivou disciplínou pro diváky, ale už ne tak pro nás, je, když skáčete z koně na tele, které musíte povalit. Bolí to, před dvěma lety jsem si přitom utrhl kolenní vazy. Rok jsem pak na koni vůbec nejezdil a bolest cítím dodnes," dodává muž se srdcem kovboje Roman Mráz.