Podle statistiky automotoklubu zasahovali jeho servismani od začátku června do začátku září v průměru 1930krát denně, v začátku srpna dokonce 2378krát. Ve třetině případů se jednalo o defekt baterie. ÖAMTC ale pomáhal i při zkolabovaných klimatizacích, vysvobozoval děti zamčené v autech či zvířata uvízlá v motorovém prostoru, odsával omylem načerpané nevhodné pohonné hmoty z nádrží, atd. Nejvíc výjezdů asistentů technické pomoci připadlo na Vídeň - 41.000, dále na Dolní Rakousy 35.000 a Horní Rakousy 29.000. „Čekací doba na příjezd servisu byla v průměru 30 minut," dodávají OÖN.

Počítají ježky

Vědci vídeňské zemědělské uiverzity chtějí spočítat ježky v zahradách a parcích Rakouska a prosí veřejnost o pomoc, píše deník OÖN. Projekt má také zkoumat, jaké faktory jsou pro zdržování se ježků v zahradách rozhodné. Tento živočišný druh vyhledává kulturní krajiny a v zelených plochách hustého osídlení je ježků dokonce víc než na venkově, uvádí list. Aby na jejich zjištění majitelé zahrad nemuseli čekat celé noci, doporučují jim vědci použít „ježčí tunel", průchod, do něhož umístí návnadu a barvu k pozdějšímu zjištění ze zanechaných stop, jaké zvíře tunelem prošlo. Informace na igelimgarten.boku.ac.at.

Eddy Merckx za humny

Slavný Belgičan Eddy Merckx (70), označovaný za největšího cyklistu historie, se o víkendu zúčastní 9. ročníku maratonu Eddy Merckx Classic v salcburské Solné komoře. Závod odstartuje v neděli v 8 hodin u Fuschlseebadu ve Fuschlu. Je vypsán na třech tratích – od 63 km s převýšeními 918 m přes 106 km (1593 v. m.) po 169 km (2609 v. m.). V sobotu Merckx absolvuje VIP projížďku od 11 hodin od cyklistického hotelu Mohrenwirt ve Fuschlu, jejíž výtěžek připadne nadaci "Wings for Life" podporující výzkum míchy a pomáhající ochrnutým. Handbikeři také budou startovat v nedělních závodech. Ve 14 hodin narazí Merckx první sud závěrečné slavnosti a se salcburským hejtmanem Wilfriedem Haslauerem bude dekorovat vítěze. (www.sltg.at/emc15)

Johann Sebastian Bass.Divadlo zahajuje

Velkou slavností a dnem otevřených dveří zahájí v sobotu linecké Zemské divadlo sezonu. Od 11 hodin do rána druhého dne bude v divadle a v jeho dvoře pestrý program s ukázkami produkce, prohlídkami zákulisí, tvůrčími dílnami a akcemi pro děti. Od 21.15 h začne hudební program mj. se skupinou Johann Sebastian Bass (na snímku).
Obchodní ředitel divadla Uwe Schmitz-Gielsdorf k zahájení připomněl, že v uplynulé sezoně jejich scény navštívilo více než 373.000 lidí, z toho kolem jednoho sta tisíc na předplatné. Více než 50 procent bylo z Horních Rakous, z toho 60 procent z centrální oblasti Lince. Ke zdražení vstupného říká, že „přirozeně budou muset reagovat na tříprocentní zvýšení daně z přidané hodnoty", ale k tomu jistě nedojde dřív než v polovině října – a určitě se prý nedotkne předplatného.

1300 sebevrahů u sousedů

V Rakousku kolem 1300 lidí ročně nevidí jiné východisko z osobní situace než sebevraždu, zaznamenal linecký Volksblatt ke čtvrtečnímu světovému dnu prevence sebevražd. Jen v Horních Rakousích to bylo loni 191 případů. K sebevraždám tak dochází dvakrát častěji než ke smrtelným dopravním nehodám. Na dobrovolný odchod ze života myslí v Rakousku ročně asi pětina lidí. Pomoc jim nabízí bezplatná telefonní linka 142 nebo stránky www.beziehungleben.at.

Michael Doneus našel starší Stonehenge.Byl u archeologické senzace

Jak informovala média na celém světě, rakouští a britští vědci našli v jižní Anglii gigantickou řadu kamenů. „Je starší než monument Stonehenge," říká v OÖN Michael Doneus (48), zástupce ředitele institutu archeologického hledání ve Vídni, který se na objevu podílel v rámci mezinárodního projektu „Stonehenge Hidden Landscape Projekt" ve spolupráci s univerzitou v Birminghamu a úřadem pro meteorologii a geodynamiku. Objevená nová řada měla podle prvních zjištění 200 kamenných bloků vysokých až čtyři a půl metru, z nichž 40 až 90 leží ještě dnes v návrší Durrington Walls, tři kilometry od Stonehenge. Tento areál vznikl kolem roku 2600 před naším letopočtem a je asi pětkrát větší než Stonehenge. Vedoucí projektu Wolfgang Neubauer si myslí, že některé kameny z řady, těžké až 25 tun, mohly být použity při stavbě Stonehenge. To by dávalo smysl víc než dosavadní teorie, že materiál ke Stonehenge byl dopravován ze 40 kilometrů.
„Od roku 2010 analyzujeme terén metr po metru pomocí podpovrchového radaru a magnetometru a získáváme trojrozměrné obrazy objektů pod zemí," uvedl Doneus, který vyrostl v hornorakouském Ottensheimu a asolvoval klášterní gymnázium ve Wilheringu, než odešel do Vídně. „Po návštěvě výstavy o hallstattské kultuře v jedenácti letech mu už prý bylo jasné, že se stane archeologem, neboť co může být víc fascinujícího než odkrýt nádobu, kterou někdo držel v ruce před tisíciletími…," pokračují OÖN.

Budou hlasovat o konopí?

Zastánci legalizace konzumu hašiše a marihuany v Bavorsku získali dost podpisů potřebných ke vznesení požadavku na vypsání referenda o povolení této drogy, napsala pasovská PNP. Organizátoři nasbírali 35 000 podpisů, z nichž volební úřady potvrdily 25 000 jako platných. V pátek je chce iniciativa předat na ministerstvo vnitra. Poté se má konat demonstrace. Kampaň inicoval Vaclav Wenzel Cerveny, který v Mnichově provozuje obchod s legálními konopnými produkty.
„Právně má požadované referendum ale problém – zákon o omamných prostředcích je spolkový, a tedy nadřazený zemskému právu," opakuje PNP. „Lidová hlasování v Bavorsku jsou možná jen k zemským zákonům, takže právníci ministerstva vnitra budou ještě zkoumat, zda by takový zákon o konopí mohl být vůbec přijat. Politicky je bavorská vláda tak jako tak striktně proti uvolnění drogy." Ministryně zdravotnictví Melanie Humlová varuje, že požadavek uvolnění konopí ignoruje zdravotní rizika jeho konzumu. „Kdo tato nebezpečí zlehčuje, jedná neodpovědně," uvedla. Jasné je prý nicméně, že těžce nemocným mají být náklady na konopné léčebné přípravky hrazeny nemocenskými pojišťovnami.

Fotbalisté 1860 nastoupí v dresu Oktoberfestu.V dresu pivních slavností

Přesně k zahájení Oktoberfestu v Mnichově 19. září vyběhnou mnichovští fotbaloví Lvi k domácímu druholigovému utkání s 1. FC Kaiserslautern v trikotu „Wiesen", připomínajícímu pivní slavnosti, píše PNP. Jako už v minulých letech tak hráči TSV 1860 obléknou k pivnímu festivalu dres ve stylu bavorského kroje. Je v podobě vesty v zelené a zlaté barvě, má módní stojáček u krku a propínací knoflíky. Na přední a zadní straně je vyšit nápis „Mnichovská velká láska", uvádí list.

Ničí hornorakouskou „Troju"?

V návaznosti na objev u Stonehenge s podílem Hornorakušana Michaela Doneuse připomínají OÖN nálezy památek z doby Z doby bronzové u sousedů.bronzové a ze středověku v Horních Rakousích, které jsou ohroženy „vyplundrováním" amatérskými hledači. Regionální historik Christian Steingruber říká v listě o Kürnbergském lese u bran Lince, že je dokonce „hornorakouskou Trojou", uvádí list a dodává, že vykradači to bohužel ví také a mnoho z nich zkouší beztrestně profitovat z takových nálezů.
Od výzkumů Ernsta Fietze ve třicátých letech leží Kürnberg stranou zájmu odborníků. „Je nejvyšší čas v sedmihektarovém území konečně provést době odpovídající průzkumné sondy," uvádí linecký městský archeolog Erwin Ruprechtsberger. Spolkový památkový úřad ale podle něho nejeví žádný zájem, chybí mu zřejmě prostředky a personál, míní. Peníze jsou prý zřejmě jen na mezinárodní přednostní projekty – v Efesu, Stonehenge nebo v Egyptě. „O to víc je desetikilometrový kruhový val z doby bronzové, keltské pahorkové hroby a středověká opevnění v Kürnbergském lese v ohnisku zájmu nezvaných hostů," uzavírá linecký list.