VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Seskoku padákem se žádný první školní den nevyrovná

Český Rudolec - Za co by ten život stál, kdyby člověk pořád nesnil, neradoval se z toho, co přichází a na něco se netěšil. Pětasedmdesátiletá učitelka Božena Pazourová z Českého Rudolce minule při svém vánočním vzpomínání prozradila, že by si chtěla v letošním novém roce skočit padákem.

11.1.2015
SDÍLEJ:

Na povznášející cestu vzduchem by se učitelka Božena Pazourová ráda vypravila i v letošním roce.Foto: archiv B. Pazourové

Moc dobře ví, jaké to je letět vzduchem, protože už za sebou podobné dobrodružství nad zemí má.

„Když jsem byla mladá, tak v letech 1954 až 1958 čili od  mých patnácti do devatenácti let jsem studovala pedagogickou školu v Jihlavě," vrací se proti proudu řeky času Božena Pazourová, aby vysvětlila,  že její láska k parašutismu má letité kořeny.

„Jeden z našich vyučovaných předmětů se týkal pionýrského oddílu, který jsme v rámci praxe vedli. Přemýšleli jsme, co bychom pro děti zajímavého připravili, a kamarádka přišla s návrhem, že když v Jihlavě pod Svazarmem působí oddíl parašutistů, tak ať je pozveme mezi děti. Přišli tedy na besedu, která se líbila dětem i nám. Mládenci přišli s padákem, všechno nám pověděli a pozvali nás na letiště, abychom vše viděli na vlastní oči. Samozřejmě, že nás nakonec přemluvili, abychom se k nim dali, takže jsem v roce 1957 absolvovala základní parašutistický výcvik.

Kamarádka, která tohle všechno  věděla, se mě loni zeptala, jestli bych si ještě někdy chtěla skočit. Povídám jí: To víš, že ano. Můj základní výcvik tenkrát skončil seskokem asi z 1000 metrů. Hned, jak skočíte, se vám  otevře padák. Na volný pád tenkrát už nedošlo. Pak jsem se totiž přestěhovala na Dačicko a do Jihlavy to už bylo daleko. Proto jsem si chtěla skočit ještě jednou. Nějaký čas bylo ticho a pak se ozvala společnost  SODEX, která má projekt Plníme přání seniorům. Moje přání vybrali a domluvili mi tandemový seskok v Jihlavě, který jsem dostala v létě k mým 75. narozeninám.

Na povznášející cestu vzduchem by se učitelka Božena Pazourová ráda vypravila i v letošním roce.Poprvně nám to ale nevyšlo, protože zrovna v ten červencový den bylo zataženo a oblačno, takže ze seskoku sešlo. Vyšlo to až podruhé asi za tři čtyři týdny, když bylo hezké počasí a obloha byla jasná a modrá. Původní budova na letišti v Jihlavě, na kterou jsem si pamatovala, tam stále je, ale slouží již jiným účelům. Po příchodu na letiště mi vybrali  kombinézu, kterou jsem si musela obléct. Vybrali mi tu nejmenší, kterou měli, ale přesto byly kalhoty dlouhé skoro jako já. Instruktor, který se mnou v tandemu seskakoval, mi vysvětlil, co a jak se bude dít, od oblékání a nástupu do letadla až po seskok. Při přípravě mi ukázal, jak se dávají popruhy a jak mě k sobě připoutá. Vysvětlil mi, že až vyskočíme, ze začátku že budu pod ním. Když se pak padák otevře, bude třebam abych trochu uhnula hlavou. Vysvětlil mi, jak je třeba rozpažit ruce, až budeme plout vzduchem, jaké to bude, až se budeme vznášet ve vzduchu, snášet se k zemi a jak se mám chovat těsně před drcnutím.

Vzpomněla jsem si na svůj první základní parašutistický výcvik v mládí, kde jsme také nacvičovali, jak dopadneme. Museli jsme mít tenkrát vysoké boty půllitry a ještě zabandážované kotníky. Když jsme se teď blížili k zemi, pořád jsme se ptala, jak přistaneme, vždyť jsme přece dva. Instruktor byl veliký, já naopak malá, ale on se smál, ať nemám starost, že bude pode mnou, takže já padnu do měkkého.

Ten den jsme byli jedinou tandemovou dvojicí a nastupovali jsme před skupinou parašutistů jako první, protože jsme vyskakovali jako poslední. Před námi vyskočila parašutistka, která měla malou kamerku, takže nás natáčela. Potom mi k certifikátu o seskoku připravili i DVD s fotografiemi a záznamem, abych si mohla zážitky ze seskoku doma stále osvěžovat a připomínat.

Tandemový seskok byl moc pěkný zážitek. Skákali jsme ze 4000 metrů a asi v 1000 nebo 1200 metrech se nám otevřel padák. Zážitkem byl už jen ten fakt, že jsme vystoupali do čtyř tisíc metrů, odkud byl krásný rozhled na krajinu a město. Nikdy předtím jsem Jihlavu a její okolí  z takové výšky neviděla.

Seskok byl nádherný, ale řekla jsem si, že bych si ho dala ještě jednou. Ten seskok  byl přece jen po tolika dlouhých letech a navíc jsem si to tam kvůli chladu nahoře nevychutnala tak, jak bych chtěla. Řekla jsem si, že si skočím ještě jednou, a to už si budu jen vychutnávat pohledy z výšky a radovat se z volného pádu.

Na něj jsem se těšila. Znáte ty snímky, na kterých parašutisté při seskoku vytvoří všelijaké obrazce a chytnou se přitom za ruce. Bylo mi divné, že to jde ve vzduchu udělat. A skutečně to možné je. Když jsme vypadli z letadla, viděla jsem, jak paní, která vyskočila před námi, rozpažila a najednou se otočila proti nám ve vzduchu. natahovali jsme proti sobě ruce, a i když jsme si je úplně nepodali,  byli jsme u sebe velice blízko. Tohle jsem si chtěla ve vzduchu vyzkoušet, a byl to moc hezký zážitek, který bych si ráda znovu zopakovala.

Že je mi pětasedmdesát let, přece vůbec nevadí, a doporučuji tandemový seskok všem ostatním. Tenhle zážitek si budete pamatovat na dlouhá léta. Stejně jako já jsem si pamatovala první seskok v roce 1957. A teď jsem v létě seskakovala podruhé po dlouhých 57 letech.

Dneska jsou padáky jiné, než bývaly dřív. Tenkrát byly  kruhové a my jsme pořád nacvičovali jejich skládání. Dneska padák jenom tak protřepou, srovnají šňůry a zabalí. My měli na zádech veliký ranec hlavního padáku a ještě vpředu jsme měli záložní.

Myslím si, že skákání padákem je poměrně bezpečné. Je ale pravda, na to si moc dobře vzpomínám, že tehdy v roce 1957 náš instruktor v Jihlavě měl snoubenku z Dačic, která se také zabila. A měla už přitom seskoků hodně. Nevím, proč zemřela a co se jí stalo, nechtěli jsme se ho tehdy ptát, protože to nebylo zase až tak dlouho od té tragické události. Z vyprávění znám, že se kdysi také stalo, že se třeba padák zachytil za ocas letadla. Jenže dneska se skáče na volný pád, každý má výškoměr, a kdyby si padák neotevřel včas sám, otvírá mu ho přístroj automaticky.  Jak to ale přesně je, nevím, 
s instruktorem jsme o tom ani neměli čas podebatovat.

Ptáte se mě, zda bych tenhle zážitek seskoku padákem mohla s něčím srovnat?  Můj první seskok byl něčím jiným, než když jsem stála poprvé prvního září před svou třídou. I tenkrát jsem měla trému, ale přece jen na pedagogické škole jsme měli náslechové hodiny. Zkušený učitel vám předvádí řadu hodin, kdy nasloucháte a sledujete, jak to při vyučování chodí. Vaše příprava na vyučovací hodinu je tedy poměrně podrobná. Když nás připravovali, tak jsme se při hodině vystřídali dva, jeden měl třeba první část opakovací a druhý zase výklad nové látky. Pak se naše hodina rozebírala, co jsme udělali dobře a co špatně. Teprve pak měl jednotlivec samostatnou celou hodinu a ve čtvrtém ročníku jsme měli souvislou praxi, kdy už jsme například čtrnáct dní pod vedením učitele na některé škole učili.

Na 1. září 1958, kdy jsem poprvé nastupovala ve škole jako učitelka, se tak dobře nepamatuji, zato na svůj první seskok padákem ano. To se nedá srovnat, zážitek ze seskoku byl větší. Prvního září je slavnostní den, kdy se seznámíte s třídou a představíte se dětem, výuka se pomalu rozbíhá až potom.

Dnes jsou jiné školní metody, výuka se mění a čím jste starší, máte už i trochu opotřebovanější nervy. Do školy  bych se tedy zpátky asi nevrátila, ani mě to nemrzí.  Seskočit padákem si ale přeji a snad se mi to letos znovu vyplní," říká optimisticky stále vitální Božena Pazourová.

Vyprávění zaznamenal Radek Gális

Autor: Redakce

11.1.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Řemeslné práce - Řemeslné práce Svářeč 25 000 Kč

Svářeči SVÁŘEČ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracovní poměr na dobu určitou 1 rok (poté na dobu neurčitou), 37,5 h/týdně, Náplň práce: svařování metodou TIG 141 pro materiály uhlík a nerez, svařování elektrodou 111 pro materiál uhlík, Požadavky: vzdělání: obor strojní, Ostatní požadavky: řidičský průkaz skupiny B; výpis z rejstříku trestů slučitelný s pracovní pozicí; spolehlivost, zodpovědnost, samostatnost, schopnost pracovat v týmu, Zaměstnanecké výhody: penzijní připojištění, týden dovolené navíc, pololetní odměny nad rámec hrubé mzdy, V případě zájmu kontaktujte na uvedený e-mail:. Pracoviště: I&c energo a.s. - je temelín, 373 01 Temelín. Informace: Zdeňka Dědičová, .

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební klempíři 100 Kč

Stavební klempíři KLEMPÍŘ. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 100 kč. Volných pracovních míst: 5. Poznámka: doba určitá 1 rok, mzda bude upřesněna podle praxe, SOU - technický obor, praxe výhodou (NE PODMÍNKOU), manuální zručnost, dobrý zdravotní stav, spolehlivý a zodpovědný přístup., Mzdové ohodnocení dle zkušeností, Zam. výhody: zvláštní prémie, podnikové stravování, výkonnostní odměny, 3dny volna navíc - Sick days. Pracoviště: Bilfinger industrial services czech s.r.o. - je temelín, 373 01 Temelín. Informace: Milena Kudličková, +420 606 243 037.

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 23 000 Kč

Řidiči tahačů ŘIDIČ VKD - SKLÁPĚČKA. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 23000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Česká společnost, působící více než 20 let na českém trhu, hledá kandidáta na pozici řidiče vnitrostátní kamionové dopravy - sklápěčka., Co Vám můžeme nabídnout: příjemný kolektiv dispečerů, pravidelné přepravy, odborné zaučení a zkušební jízdu se sklápěčkou, odměny za ekonomickou jízdu, spolu s vyhodnocováním a předáním cen (za první 3 místa) apod., firemní akce, zapůjčení služebního vozidla pro soukromé účely, Co požadujeme: řidičský průkaz sk. C+E, platný profesní průkaz, digitální kartu řidiče, Zam.Výh.: benefitní program volání i pro rodinné příslušníky s možností internetu, nákup motorové nafty do osobního automobilu se slevou na firemní ČS, slevu na práci a náhradní díly při opravě osobního automobilu ve firemním servisu, školení, firemní akce. Pracoviště: Corax spol.s r.o. - slověnice u lišova, 373 72 Lišov u Českých Budějovic. Informace: Dana Červená, +420 739 588 006.

Informační technologie - Informační technologie Technici počítačových sítí 20 000 Kč

Technici provozu informačních a komunikačních technologií, technici programátoři SERVISNÍ TECHNIK. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Náplň: opravy přístrojů, nastavování podle specifikací, odpovědnost za funkčnost opravených přístrojů, Požadavky: vzdělání ÚSO elektrotechnického směru, praxe výhodou, práce na PC, rámcová znalost oboru, znalost anglického jazyka, ŘP skup. B, Nabízíme: perspektivní zázemí nadnárodní společnosti, práci v moderním, technicky vybaveném prostředí, každodenní využití znalosti AJ, závodní stravování s příspěvkem zaměstnavatele, nástupní plat 20.000 Kč brutto, nástup možný ihned, Uchazeči mohou své životopisy zasílat na e-mail: personalni@apex-gaming.cz. Pracoviště: Apex pro gaming a.s. pracoviště české budějovice, Pod Stromovkou, č.p. 207, 370 01 České Budějovice 1. Informace: Kontakt, .


Někdo odpálil v Dvořišti bankomat, policie hledá svědky.
3

OBRAZEM: Někdo odpálil v Dvořišti bankomat, policie hledá svědky

Nový baby box ve Strakonicích je oficiálně v provozu.
30

Nový baby box už je oficiálně v provozu

AKTUALIZOVÁNO

Štěně Marley má nového majitele

Prachatice - Čtyřměsíční štěně Marley se do rukou původního majitele z Prachatic už nevrátí. Od pátku 23. března má nového majitele.

Táborská teplárna výpočet ceny tepla hájí

Tábor - Energetický regulační úřad vydal prohlášení, v němž táborskou teplárnu obvinil ze špatné tvorby ceny za rok 2015.

Domácí šampionát motokrosařů odstartuje za týden v Blanské kotlině u Kaplice

Kaplice – Na trati v Blanské kotlině odstartuje za týden v neděli 1. dubna úvodním závodem letošní ročník mezinárodního mistrovství republiky v motokrosu.

Byty velvyslanců Spojených států amerických jsou po celém světě stejné

České Budějovice - Studenti Gymnázia J. V. Jirsíka měli možnost navštívit přednášku několika zaměstnanců amerického velvyslanectví, a to jak Čechů (kterých na středně velkém velvyslanectví v Praze pracuje asi 150), tak i Američanů (jichž reprezentuje svou zemi v ČR asi 70).

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT