Dal si ambiciózní cíl – shodit sto kilogramů a pak se ustálit na asi 85 kilech, což odpovídá jeho výšce 191 cm. Začal utišováním choutek po sladkém hypnózou a po dvou sezeních z pěti ho prý opravdu chuť přešla. Jako zkoušku si tehdy uložil do chladničky balení kakaových plněných tyčinek. „Po pár měsících jsem je rozdal, jinak by se zkazily,“ vzpomíná.

Navázal procházkami po tříkilometrovém okruhu, během nichž několikrát odpočíval. Trvaly mu zpočátku asi dvě a půl hodiny. Brával si s sebou coca-colu, ale tu brzy nahradil vodou. Změnil stravovací návyky, o nichž se radil s lékařkou a výživovými experty. Přestal s „fast-foody“ a dnes si vaří sám, protože jen tak si prý může být jist, že jeho jídlo bude obsahovat jen to, co tělu prospívá.

„Paralelně s tím začal s mandu, tréninkovou metodou, při které stimuluje svaly k pohybu elektronickými impulsy,“ pokračuje list. Přibývající svaly mu pomáhaly spalovat kalorie. Denně si zaznamenává váhu a nachozené, později naběhané kilometry. Jeho „ubývání“ sledovali věřící s obavami, zda není nemocný, a jeho zase těšilo, že si o něho lidé dělají starosti.

Krok za krokem se blížil cíli, ale začátkem tohoto roku ho začal zlobit žlučník – podle lékařů je možné, že se shazováním váhy z něj uvolnily kameny. Přečkal to bez operace, a chce se jim vyhnout i v budoucnu – aby si nemusel nechávat vyhlazovat teď už nadbytečnou kůži, od začátku vsadil na užívání oxidu křemičitého, který prý „faldíky“ narovnává…

„Letos v květnu váží necelých osmdesát kilogramů,“ uvádějí OÖN a ptají se duchovního, zda mu při shazování pomohla víra. Míní, že určitou záštitu v ní má, ale nevěří, že hrála roli. „Když to někoho popadne, může to dokázat každý,“ říká. A jeho další „hora“ ke zdolání? Prý by chtěl zaběhnout půlmaraton…

Článek OÖN doprovodily snímkem od svého reportéra Volkera Weihbolda.

Jak se ženili a rozváděli

Loni se v Rakousku vzalo 44 981 dvojic a 529 registrovaných partnerů (43 % ve Vídni). Rozvedlo se 16 180 manželství a rozloučilo 96 partnerských párů, z toho 94,8 % po dohodě, napsaly OÖN. Svateb přibylo proti loňsku 0,2 procenta, partnerství 10,9 % (o 52). V 69,1 % manželství to bylo pro oba první (v Tyrolích 74,2 %). Muži uzavřeli první svazek průměrně ve 32,7 roku (nejmladší ženiči byli ve Vídni – 32 let), ženy ve 30,4 roku. V Horních Rakousích přibylo sňatků 2,8 %. „Dodatečnou“ svatbu rodičů prožilo 18 514 společných dětí. 88 procent rozvodů bylo po dohodě. V 1934 sporných případech byli v 51 % vinni muži, v 9,8 % ženy, ve 29,7 % oba. Střední doba trvání loni rozvedených manželství byla 10,7 roku (předloni 10,9). 1,7 % svazků se rozpadly do roka, dalších 4,7 % do dvou let. Do 10 let skončilo 47,8 % dvojic. 32 párů se rozvedlo až po zlaté svatbě. Rozvody se dotkly 18 425 dětí.

Školy plné násilí

Na rakouských školách bylo loni stíháno 835 ublížení na zdraví mezi žáky, uvedl linecký Volksblatt. Více než třetina těchto skutků se stala ve Vídni – 303, navíc pak ještě devět těžkých ublížení. Narostl také počet nebezpečných vyhrožování – na 202, z toho 67 v hlavním městě. Tam byly stíhány i tři loupeže. Stejně tomu bylo i v Horních Rakousích.