19.30 hod. - Energetikům společnosti E.ON se na jihu Čech již podařilo obnovit dodávky elektřiny. "Přestože dodávky elektřiny jsou plně obnoveny, budou opravy vedení a odstraňování škod v terénu probíhat i v úterý. Tyto opravy již však nebudou mít na klienty vliv," uvedla Martina Slavíková, vedoucí Koncernové komunikace skupiny E.ON

15.05 hod. - Vítrh v Křemži poškodil střechu na bytovce, v Dvořišti spadl strom na vedení. Ještě v pondělí odpoledne nešla elektřina na dvou místech na Hornoplánsku.

Následky vichřice. Ilustrační foto
Vítr v Křemži poškodil střechu na bytovce, v Dvořišti spadl strom na vedení

14.57 hod. - V jižních Čechách klesl počet domácností bez proudu. Odpoledne krátce po 14. hodině klesl na necelých 1 600. "Největší problémy jsou na Českokrumlovsku, kde jde o 400 domácností a na Táborsku, kde je kvůli stromu spadlému do vedení bez elektřiny více než 600 domácností," uvedla Martina Slavíková za společnost E.ON.

11:39 hod. - V jižních Čechách začaly opravy hned časně ráno.

Stromy z neděle na pondělí padaly v Bojbukách, Turovci, Nadějkově, Dráchově, Veselí nad Lužnicí, Opařanech a u Košic. Na poli u Dlouhé Lhoty leží dokonce převrácená kazatelna.
Energetiky i hasiče vyhnal vichr k nápravě škod

10:21 hod. - Vichřice se z neděle 23. na pondělí 24. února prohnala i Táborskem, tentokrát podle tiskové mluvčí jihočeských hasičů Venduly Matějů u nás nezanechala tak drastické následky jako její sestra Sabine minulý týden.

Stromy z neděle na pondělí padaly v Bojbukách, Turovci, Nadějkově, Dráchově, Veselí nad Lužnicí, Opařanech a u Košic. Na poli u Dlouhé Lhoty leží dokonce převrácená kazatelna.
Na Táborsku padaly k zemi stromy, tašky i kazatelna

8:53 hod. - Podle meteorologa Daniela Maňhala z Českého hydrometeorologického ústavu byl nejsilnější poryv větru zaznamenán na stanici Kocelovice k 16. hodině v neděli a měl rychlost skoro 100 km/h.

Ilustrační foto.
Nejsilněji foukalo v Kocelovicích

24.2. 7:46 hod. - Vítr začal trápit Jihočeský kraj v neděli 23. února přibližně od oběda. Do pondělní 7. hodiny ranní jednotky profesionálních a dobrovolných hasičů vyjely celkem k 166 událostem. Jako je u tohoto typu zásahů obvyklé, jedná o tzv. vícečetné události, kdy hasiči v rámci jednoho výjezdu odklízejí i více spadlých stromů.

20.57 hod. - Osobní vlak mezi Bělčicemi a Blatnou podle informací Českých drah narazil do spadlého stromu, naštěstí se nehoda obešla bez zranění. Momentálně je zastavený provoz na trati Boršov - Křemže.

Ilustrační foto.
Vlak narazil u Chlumu do padajícího stromu

20.34 hod. - Vítr stále trápí Jihočeský kraj. Výjezdy hasičů se blíží ke stovce. "Nejvíce práce mají hasiči na Prachaticku, Českokrumlovsku, Písecku a Táborsku. A podle předpovědí meteorologů budeme pravděpodobně jezdit i celou noc," uvedla mluvčí jihočeských hasičů Vendula Matějů.

19.34 hod. - U Malšína na Českokrumlovsku auto narazilo do spadlého stromu. Na místě zasahují hasiči a policisté. Silnice může být odhadem do 21. hodiny neprůjezdná.

Čtenáři na facebookových stránkách regionálních Deníků popisují situaci:

19.17 hod. - Helena Průchová Valkovičová komentuje současnou situaci: "Šílený vítr v Dobrkovicích na kopci."

Návštěvnice facebookové stránky Prachatického deníku napsala: "Teď zrovna jsem volala na 150 ohledně uvolněného plechu na střeše potravin JIP na  náměstí Přátelství v Prachaticích." A následně dodala, že děkuje za rychlý zásah hasičů. 

Ve Vyšším Brodu byl na chvíli výpadek proudu.  "Zase už jde. Myslím, že letos mi budou ze záloh hodně vracet," uvedla Eva Jiráková.

Marie Pouzarová popsala jízdu autem: "Písek - Jetětice - Milevsko, cesta autem strašidelná, stromy u silnic se pod nárazovým větrem zlověstně naklání."

Ruslana Bahulová nám napsala: "Selibov vítr … silný."

Jaroslav Podhrazský: "Ve Zlivi to fouká hezky a někdy jsou prudké nárazy větru dost nepříjemné. Jinak škody žádné."
Pavel Kratochvíl:  "V Rožnově fouká pořádně, zatím teplo, +13 °C, bez deště."

18.20 hod. - Momentálně je neprůjezdná silnice č. 14130 u Šumavských Hoštic na Prachaticku. Konkrétně nedaleko Buku ve směru na Trpín. Podle policejní informace zde spadl strom a také elektrické vedení. Kvůli povětrnostní situaci momentálně není možné překážku na silnici odstranit.

Také u Jistebnice v okrese Tábor je kvůli spadlému stromu uzavřená silnice a na místo jedou hasiči.

18.15 hod. - Billboard u Kamenného Újezdu už je odstraněný.

"Profesionální a dobrovolní hasiči především odklízejí popadané stromy. Ve Vodňanech a Chvalšinách pak zajišťovali uvolněné plechy na střechách," uvedla. Padlý strom byl také například na silnici č. 4093 u Sezimova Ústí okres Tábor.

Markéta Augustinová z Českého hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích uvedla, že čerstvý západní až severozápadní vítr může v nárazech dosahovat rychlosti kolem 90, 108 kilometrů v hodině. Na horách to může být rychlost až 126 kilometrů v hodině. „To bude ale spíše výjimečné,“ poznamenala Markéta Augustinová s tím, že výstraha pro jižní Čechy platí od 15. hodiny odpoledně do půlnoci.

Ilustrační foto.
Nechtěl jsem nikomu ublížit, píše muž s tím, že mu pistole vypadla na sedačku

17:36 - Pozor na spadlý billboard na silnici č. 3 před Kamenným Újezdem ve směru na Boršov. Probíhají zde odklízecí práce.

Kvůli padlému stromu je do 18 hodin také přerušená doprava na železniční trati Ražice - Tábor, a to v úseku Červená nad Vltavou – Vlastec, kde je vlakové spojení řešené náhradní autobusovou dopravou. Pozor na spadlý billboard na silnici č. 3 před Kamenným Újezdem ve směru na Boršov. Probíhají zde odklízecí práce.

Cizí střecha se při orkánu Sabine utrhla a napáchala škody v Budvaru
SLEDUJEME ON-LINE: Orkán zanechá řadu domácností bez proudu přes noc