S opět se prodlužujícím dnem přicházejí nové naděje, nová síla. Proto tradice nabádaly k úklidu, který vymete vše staré a negativní, pro získání prostoru pro nové, slibné a pozitivní. Lidé vykuřovali a zdobili příbytky bylinami, na dveře věšeli věnce a jmelí. Večer rodiny zapalovaly posvátné ohně a usedaly ke společným večeřím, u nichž prostíraly i pro duše zemřelých. Ti se k nim mohli vracet třeba i v podobě náhodných příchozích, které bylo vždy třeba řádně pohostit.

Magická síla noci je popsána i tak, že štědrá Země vydává své poklady. Z těchto pohanských svátků se postupem doby vyvinuly Vánoce a svátky zrození Slunce se posunuly a změnily ve svátky narození Ježíše Krista. Stále ale platí, že jde o svátky klidu a míru.

Z hlediska astronomického okamžik slunovratu znamená, že se nám Slunce skutečně vrací z jižní polokoule a dny se začínají prodlužovat.

Svátek světla nastane dnes přesně v 10:44 středoevropského času. Tímto okamžikem na severní polokouli sice přichází pravá, astronomická zima a zaznamenáme nejdelší noc (asi 16 hodin) a nejkratší den (pouhých 8 hodin), ale dny se opět začnou prodlužovat a noci zkracovat.

Jana Jirků, Hvězdárna F. Nušla v J. Hradci