115 mrtvých z hor

V rakouských horách přišlo letos v letní sezoně (od 1. května do 10. září) o život 115 lidí. Loni za stejnou dobu jich bylo 108. Letos se 60 procent smrtelných úrazů stalo během jednoho měsíce stálého dobrého počasí, od začátku června do začátku července. 60 lidí zahynulo při turistice, devět při horolezeckých výstupech, většinou při slézání, po pěti při lezeckých cestách a vysokohorských túrách. 43 tragédií se stalo v Tyrolsku, v Horních Rakousích jich bylo třináct. Nehod v horách bylo celkem 2385 (loni 2512), z toho při túrách 1243. Jejich nejčastější příčinou byly pády a klopýtnutí (40 %), „jen" za 37 procent šlo o selhání srdečního oběhu (v minulosti 50-60 %). Přibylo nehod při lezení – ze 149 na 194.

„Přitlačili" na převaděče

Rakouská justice tvrději postupuje proti převaděčům. K 8. září jich 398 sedělo ve vyšetřovací vazbě. 1. července jich tam bylo jen 147, píší OÖN. Včetně výkonu trestu je nyní v rakouských vězeních 771 převaděčů. Státní zastupitelství už vyšetřuje více než 1500 podezřelých z tohoto přečinu. V roce 2013 jich bylo asi tisíc, rok nato kolem 1100.
V Horních Rakousích bylo do konce srpna podáno více než sto obžalob. „Do vazby jdou nyní ti, kteří převedli tři a více osob. Dosud jich muselo být nejméně deset," uvedl list. Důsledkem tvrdšího postupu je aktuální přeplnění věznic, potřebovaly by o 100 až 200 míst navíc. Ta mají být vytvořena ve Vídni – Simmeringu a v Hinterbergu.
„Husto" je také v Pasově. Po kritice neúnosných poměrů především na nádraží obstaralo město ve středu pro migranty čekající na transfer stanové zastřešení a mobilní toalety. Současně začalo připravovat Halu tří zemí jako eventuální nouzové ubytování běženců.

Málo lesních cest pro kolaře

Hornorakouská vláda a spolkové lesy se dohodly na prodloužení smlouvy o užívání lesních cest cyklisty. Ti tak v této spolkové zemi mají k dispozici 722 kilometrů těchto komunikací, což kritizují ochránci přírody. „Ve skutečnosti jsou to jen čtyři procenta sítě lesních cest v zemi," říká v OÖN předsedkyně jejich svazu Gerda Weichsler-Hauerová. Připomněla, že přitom je všech 16 000 kilometrů těchto vozovek založeno pro nákladní auta a financováno z peněz daňových poplatníků. „Bylo by proto jen správné, kdyby veřejnost směla tuto přírodě blízkou infrastrukturu užívat i k jízdě na kolech."
Bez změny zákona pokračuje tento stav podle ní „naslepo", což mnohé cyklobikery zahání do „ilegality". Bez nabídky legálních možností prý mnoha kolařům nezbývá než stejně jezdit. „Mnohem lepší by bylo povolení ze zákona s jasnými pravidly hry a férovou rovnováhou mezi cyklisty, pěšími turisty a majiteli lesa," míní Weichsler-Hauerová.

WearFair za humny

V bývalé tabačce je do neděle veletrh WearFair, nabídka „trvanlivých produktů" a životního stylu. Kolem 120 vystavovatelů z celé Evropy bude ve 200 stáncích nabízet módu, výživu, mobilitu, kosmetiku, alternativní finanční produkty, cesty… V rámcovém programu jsou prezentace knih, tvůrčí dílny, filmy a hodně muziky. V pátek od 19.30 bude módní přehlídka. Humanitární organizace připravily tombolu, do níž četní vystavovatelé věnovali své produkty od dětských bot po pobyty v biohotelu. Výnos připadne nezletilým běžencům bez doprovodu. (www.wearfair.at)

Pivní giganti zfúzují?

Od středy se na mezinárodním trhu s pivem rýsuje fúze, která nemá obdoby, napsaly linecké OÖN. Vedoucí subjekt scény Anheuser-Busch oznámil, že nabídl SABMillerům převzetí. Nově vzniklý koncern by měl mít burzovní hodnotu 270 miliard dolarů. Každé třetí pivo, které se na světě vypije, by pocházelo z tohoto zfúzovaného podniku. Do 14. října má Anheuser podat závaznou nabídku. Podle deníku vzápětí po oznámení záměru vyskočily v Londýně akcie SABu o rekordní čtvrtinu, papíry Anheuseru o devět procent. Oba tituly byly částečně staženy z obchodování.
Aby spojení prošlo u úřadu dohledu nad hospodářskou soutěží, musely by koncerny prodat část svých aktiv na americkém trhu. Tam Anheuser dominuje s téměř polovinou, Molson Coors navázaný joint venture na SAB, má 30 procent, uvádí list.
Vysvětluje, že na globálním trhu s pivem je už dlouho tlak na konsolidaci. V klasických průmyslových zemích tradiční druhy piva zatěžují měnící se konzumentské návyky a pestřejší paleta nových nabídek. Proto se už dlouho spekuluje o velkých fúzích – loni například SABMiller neuspěl s pokusem „spolknout" světovou trojku Heineken. Největší akcionář Anheuser-Busche, brazilská finanční skupina 3G, podle OÖN dosud s aktivitami váhala.
List připomíná, že už teď je koncentrace na trhu s pivem enormní, čtyři koncerny kontrolují jeho polovinu. Jen Anheuser-Busch má v portfoliu 200 značek, z nichž miliardové hodnoty má 16, například Budweiser, Stella Artois a Corona. K SABMiller patří například Pilsner Urquell, Grolsch, Foster's a Miller. 20 procent podílu na světovém trhu má Anheuser-Busch Inbev, který vznikl fúzí amerického AB (Budweiser) s belgickou firmou Inbev. SABMiller vznikl roku 2002 spojením South African Breweries s Miller Brewing Company, má sídlo v Londýně a je nejsilnější v dynamicky se rozvíjejících zemích. Holandský tradiční Heineken přikoupil v roce 2003 mj. rakouskou Brau Union. Světová čtyřka Carlsberg z Dánska trpí ruskými sankcemi.

„Stodolní show" s problémy

Premiéra „omládlé" populární televizní Muzikantské stodoly 12. září pod názvem „Stodolní show" s náhradou Andyho Borga moderátory Francine Jordiovou a Alexanderem Mazzou u diváků propadla - vidělo ji „jen" 2,46 milionu Němců a 526 000 Rakušanů. Spolupořádající německá stanice ARD nyní zamýšlí z projektu po silvestrovském vydání odstoupit, rakouská ORF se k tomu zatím nechce vyjadřovat. Její generální ředitel Alexander Wrabetz připomněl, že chtěli původní „stodolu" udržet jako jedinou rakouskou hudební produkci v rámci Eurovise, ale Německo „severně od Bavorska" bylo vůči staré koncepci silně předpojaté a ARD hrozila odstoupením, pokud se něco nezmění. Po omlazovací kúře napoprvé ještě všechno neběželo perfektně, ale ORF je prý se solidním podílem show na domácím trhu spokojena.

Vetřelec z pasovského bytu.U sousedů opět chytili škorpiona

„Už opět byl na území města Pasova nalezen škorpion, druhý během několika týdnů," napsala pasovská PNP. „Zdomácní tady? To nyní zkoumá státní zoologická sbírka v Mnichově."
List popisuje, že škorpion lezl po bytě Marlis Stadlerové před týdnem. „Vešel přes terasu, s natrčeným bodcem," vzpomíná paní v deníku. Polekala se a chtěla ho „uspat". Trochu mu prý šlápla na hlavu, ale pořád se hýbal. V panice na něj šlápla znovu, „až to křuplo". Mrtvého vetřelce uložila do plastikového sáčku. První exemplář v Pasově našli před čtyřmi týdny pod kamennou deskou.
Stefan Friedrich ze zoologické sbírky v Mnichově v listě ujišťuje, že tato zvířata nejsou nebezpečná, přesto nálezy prozkoumají. Škorpioni se vyskytují v Itálii, jižním Španělsku, jižní Francii, Jižním Tyrolsku, Řecku a dokonce v částech Rakouska, kolem Innsbrucku. Nemůže stoprocentně vyloučit, že zdomácní i v Bavorsku, řekl.

Hledají „Ježíška"

Dobře tři měsíce před Vánocemi se Norimberk připravuje na několikakolovou volbu nového Ježíška, píše PNP. Vyzývá ke kandidatuře dívky ve věku 16 až 19 let, nejméně 160 cm vysoké, netrpící závratí a "odolné počasí". Předvýběr budou mít v ruce občané města hlasováním poštou nebo online. Definitivně rozhodne porota ze zástupců města a novinářů 4. listopadu. „Hlavním úkolem ,Ježíška´ voleného na dva roky je otevření světově proslulého norimberského ježíškovského trhu v pátek před prvním adventem. Jako posel Vánoc pak dívka navštěvuje domovy seniorů, školky a charitativní akce. V minulých dvou letech ,úřad´ zastávala gymnazistka Teresa Treuheitová," uvádí list.

Dělají i v neděli

27 procent ze 6,7 milionu zaměstnanců v Bavorsku loni pracovalo i o nedělích a svátcích, píše PNP. Je to o tři procenta víc než před deseti lety. Z nich zhruba polovina dělala o dnech klidu jen příležitostně. 40 procent chodilo pravidelně, 13 procent dokonce stále. Většina byla činná v zemědělství, lesním hospodářství a rybnikářství, 40 procent ve službách nebo v dopravě a spojích. Naopak se o dnech klidu dělalo jen na málo stavbách. Nejčastěji byli o dnech volna nasazováni bezplatně pomáhající rodinní příslušníci, ale víkendy „nesvětila" i dobrá polovina soukromníků.