Přímo na místě neštěstí se v tuto chvíli nachází i fotograf a cestovatel z Člunku nedaleko Jindřichova Hradce Jaroslav Havlík, který se na úpatí střechy světa vrací pravidelně už od počátku devadesátých let. Situaci v Nepálu popsal včera telefonicky jako vystřiženou z hororu a on sám unikl jisté smrti jen díky neuvěřitelnému štěstí.

„Zemětřesení přišlo dva dny před tím, než jsme měli dorazit do základního kempu u Annapurny. Kdybychom byli tak o tři hodiny rychlejší a dostali se do vesnice Deuraly, tak by nás zavalila kamenná lavina, která zde zcela smetla několik domů," neskrýval své pohnutí cestovatel. Živel podle něj začal řádit zcela nečekaně a nikoho ani ve snu nenapadlo, jaké bude mít následky.

„Zrovna jsme seděli v domku, který se začal silně třást a v prvních vteřinách jsme vůbec netušili, co se vlastně děje. Vyběhli jsme tedy ven a půda se velice silně třásla ještě asi minutu a půl. Hlavně jsem měl strach, aby nepadaly z úbočí kameny. Byl to naprosto děsivý pocit," líčí chvíle hrůzy Jaroslav Havlík a nezastírá, že letošní expedice tím předčasně skončila.

„Rozhodli jsme se vrátit, ale všude panuje hrozný zmatek, takže vůbec nevím, jak se dostaneme domů," říká s obavami.