Odnaučí řidiče si hrát?

Linec - í" Rakušané chtějí novelizovat zákon o provozu na pozemních komunikacích, který dosud řidičům zakazuje za jízdy telefonovat bez zařízení k hlasité reprodukci hovoru. Paragrafy z roku 1999 ale výslovně nezakazují psát nebo číst SMS či facebookové a jiné zprávy. Nové mobily to umí, a tak SPÖ a ÖVP chtějí znění zákona rozšířit o formulaci zakazující „jakoukoliv ruční manipulaci s telefonem". Výše pokuty za porušení má být stejná – 50, ev. 72 eur. Automotoklub v té souvislosti připomíná, že psaní SMS při řízení je zakázáno už teď, protože Nejvyšší správní soud v roce 2000 precizoval zákaz telefonování rozsudkem, že se jím rozumí každé užívání mobilu bez hlasité reprodukce.
Deník OÖN dodává, že loni došlo ke 13 000 nehod se zraněními v důsledku odvedení pozornosti řidičů. 111 lidí přišlo o život. Právníci kuratoria pro dopravní bezpečnost v té souvislosti horují za změnu podmínky pokutování za telefonování pouze bezprostředně po zastavení provinilce, jak je tomu teď. Při rychlostních nebo parkovacích přestupcích také není podmínkou sankcionování zastavení šoféra, argumentují.

Azylanti v tělocvičnách

Zimní stadion v Deggendorfu slouží azylantům.Horní Rakousy chtějí do konce prázdnin ubytovat běžence přinejmeším v sedmi školách, většinou v tělocvičnách. Do dvou v Linci se už ve čtvrtek nastěhovala asi stovka uprchlíků ze Somálska, Iránu a Sýrie. Starají se o ně spolupracovníci samaritánského svazu. „Ne všichni azylanti mají z takového ubytování radost," napsaly OÖN, kterým v jedné ze škol několk migrantů řeklo, že by byli raději ve stanech. Podle mluvčího samaritánů Paula Märzingera je ale drtivá většina šťastná, že je z celt konečně venku. Do konce tohoto týdne mají být zaplněny školy ve Gmundenu, Riedu, Bergheimu a Schlierbachu. Celkově by ve školách Horních Rakous mohlo pobýt do začátku školního roku až 500 běženců.
Uprchlíci se dál valí také do Německa. Podle pátečních PNP počítá bavorská vláda v upřesněném rozpočtu na příští rok s výdaji v souvislosti s azylanty ve výši 2,3 miliardy eur, což zahrnuje ubytování a péči o běžence, nová pracovní místa policistů, správy, sociálních pracovníků, soudů atd. Podle odhadu svazu měst aktuálně chybí v německých spolkových zemích více než 40 000 míst pro migranty. Na snímku je zimní stadion v Deggendorfu, který slouží jako ubytovna uprchlíků.

Pětina má cizí původ

Podle zprávy o integraci 2015 bylo loni v Rakousku pozitivně vyřízeno 9000 z 28 000 žádostí o azyl. Pro letošek se počítá se 70 000 žádostmi, z nichž 30 000 má být kladně vyřízeno.
V Rakousku loni žilo 1,7 milionu lidí s migračním původem. To bylo o 90 000 víc než předloni a odpovídalo to 20,4 procenta obyvatelstva. Asi 1,35 milionu se narodilo v cizině. Loni se do země přistěhovalo 170.100 osob, vystěhovalo 97.800 . Meziročně se tento plusový rozdíl zvýšil o 32 procent. Přistěhovaných ze států mimo Evropskou unii bylo 59 000, z toho 16 100 z bývalé Jugoslávie.

Plná Evropa aut

V červnu se v Evropské unii zvýšil přírůstek nově registrovaných aut o 14,6 procenta, o 1,36 milionu, napsal Volksblatt. Byl to nejsilnější měsíční přírůstek za pět a půl roku. Obzvlášť silně se zvýšily prodeje ve Španělsku – o 23,5 procenta. Následují Francie 15, Itálie 14,4, Německo 13 a Británie 12,9 procenta. Rakousko patří se 4,7 procenta ke „koncovým světlům" Evropy, píše list.
Za první pololetí bylo v Evropě zaregistrováno více než sedm milionů nových osobních automobilů, což je nárůst 8,2 procenta. Očekává se, že letos bude prodáno celkem více než třináct milionů nových aut. Proti loňsku by to bylo o pět procent víc, ale pořád silně méně než před finanční krizí – v roce 2007 šlo do provozu 16 milionů aut.
V Rakousku v červnu stoupla také poptávka po ojetinách – bylo jich převedeno 95.542, o 11,8 procenta víc. Číslo o přehlášení všech motoropvých vozidel za pololetí – 512 799 – je ale o 0,9 procenta menší než loni.

Víc útoků se zbraní

Počet trestných činů se zbraní v Rakousku se loni zvýšil o 53 procent, na 5558 ze 3624, uvedl Volksblatt. Většina útoků byla vedena bodnými nástroji – 2944, meziročně asi o polovinu častěji. 1402krát byla použita bijná zbraň (baseballová hůl, mačeta…) , což je zvýšení dokonce o 84 procent. Střelné zbraně pachatelé použili 1212krát (+36 procent). Sociolog Reinhard Kreissl ale v listě ujišťuje, že nejde o nárůst veřejnost ohrožujících či znepokojujících deliktů – přibývá prý trestných činů, které „nemají až takový význam pro subjektivní pocit bezpečnosti". Je podle něho třeba dát pozor na to, aby jednotlivé oznamované útoky nedostávaly ve statistice význam, který nemají. Roste prý spíš počet užití zbraní k pytláctví nebo k poškozování cizí věci.
Střelná zbraň byla loni užita při 344 trestných činech, z toho 39krát jimi byla ohrožena integrita člověka. Pohrůžek zbraní bylo 1617, z toho střelnou 593. U téměř 3000 útoků byla loni bodná zbraň, nejčastěji jako hrozba (861).

Domingo u sousedů

Zámecké festivaly Thurn- a Taxisů patří k neznámějším letním kulturním projektům v Německu, píše PNP. Spojují klasiku s moderní hudbou od muzikálů k rocku a popu. Tak 22. července vystoupí v Řeznu při jediném koncertu v Německu Placido Domingo (vstupné od 139 eur), den nato zazpívá své hity Tom Jones! V pátek už byl vyprodán koncert Xaviera Naidoo 25. července. Dalšími vrcholy budou 19. července ZAZ a 21. července koncertní show "Pink Floyds The Wall". Závěr 26. července bude patřit slavnostnímu opernímu gala s tenorem Piotrem Beczalou.

Přilepší úředníkům na brýle

Bavorský nejvyšší správní soud rozhodl, že státní zaměstnanec s vážným zrakovým omezením má nárok na příspěvek na lékařem předepsané speciální multifokální brýle, píše PNP.
Soud shledal dosavadní úpravu neústavní a tedy nulitní. Zákon od roku 2004 omezuje příspěvek na náhradu brýlí u dospělých na málo výjimečných případů, například při oslepnutí jednoho oka při oslabení druhého. Toto omezení odporuje povinnosti péče o zdraví ze strany zaměstnavatele, řekl soud. Podpory při těžké slabosti zraku jsou „nenahraditelným pomocným prostředkem umožňujícím obstarání základních potřeb života," konstatoval.
Jeho rozhodnutí se vztahuje na speciální zákonnou povinnost pojištění úředníků zaměstnavatelem, které má vlastní statut, a povinnost k náhradě se nedá přenášet na všeobecné zdravotní pojišťovny. Vzhledem k zásadnímu významu otázky senát připustil dovolání.

Ulehčí studujícím sportovcům

Špičkoví sportovci budou moci v Bavorsku na vysoké školy snáze - kvóta k jejich přijímání na fakulty s omezenou účastí posluchačů byla rozšířena z jednoho na tři procenta. Studovat tak bude moci víc špičkových sportovců s horším maturitním prospěchem. Úpravu schválil ve čtvrtek zemský sněm. „Základní myšlenkou je, že tito sportovci se natolik věnují trérinku, že jejich školní a studijní výsledky jsou slabší než u většiny žáků," napsala PNP a citovala státního sekretáře ministerstva vzdělávání Bernda Siblera: „Musíme zajistit, abych tak řekl ,přimhouřením oka´, aby také lidé, kteří bojují za slávu a čest Bavorska, měli dobrou pracovní perspektivu." Kvóta přijímání sportovců byla na tři procenta zvýšena i u magisterských studií.
Vysokoškolská expertka SPD Isabell Zachariasová se zasazuje o to, aby přístup ke studiu byl obdobně ulehčen i postiženým, chronicky nemocným a jiným cílovým skupinám, a CSU není proti.