Čtyři dřevaři potřebovali na jeho odstranění dvě hodiny. Nejprve jej museli zajistit lany a opakovaně zastavovat dopravu na komunikaci. Odspodu odřezávali větev po větvi a nakonec položili kmen o obvodu 210 centimetrů.

Mrtvých přibylo

V prvních dvanácti týdnech roku zahynulo na rakouských silnicích 100 lidí, o 28 víc než loni ve stejném období. Jednou z příčin nárůstu byl silnější provoz vzhledem k mírné zimě. Za celý uplynulý rok bylo obětí dopravních nehod v zemi 453, poprvé pod 500.

Služby lékařů

Nedostatek lékařů na venkově má i Mühlviertel. V okrese Perg odmítli praktici konat noční a víkendové pohotovosti a už před více než rokem je nahradili tzv. vizitační službou. Osvědčila se a nyní s ní chce začít i okres Rohrbach. Jednou by měla být v celých Horních Rakousích, pokud to odsouhlasí lékařská komora a zdravotnická pojišťovna, píše deník OÖN.

Pohotovost dosažitelnou na tísňovém volání 141 dopravuje do domácností pacientů s akutními problémy Červený kříž. Do 19 hodin bude k dispozici jeden z místních praktických lékařů, kteří se budou střídat i v nočních službách. Disponent na centrále rozhodne, zda k nemocnému vyslat přímo pohotovostního lékaře, nebo vyrozumět příslušného ošetřujícího „domácího" lékaře, který by mohl svému pacientovi poradit telefonicky nebo za ním zajet.

Penze jen do 17 800 eur

Důchody ve veřejné správě v Rakousku, které podléhají přezkumu kontrolního úřadu,  mají být napříště „zastropovány" 18 700 eur měsíčně. „To je 210 procent příjmu poslance Národní rady," poznamenávají OÖN. Navrhované opatření má dopadat na 9600 zaměstnanců 27 institucí od Národní banky přes sociální pojišťovnu až k televizi ORF.

Jak utrácejí turisté

Hornorakušané absolvovali v uplynulém turistickém roce 31,7 milionu jednodenních výletů, o sedm milionů víc než před čtyřmi roky. Dvě třetiny vedly k cílům ve vlastní spolkové zemi. Tato výletní turistika je důležitým hospodářským faktorem – loni přinesla Horním Rakousům 480 milionů eur, zaznamenal deník Volksblatt. Aktuální průzkum ukázal, že v zimě naši sousedé utrácejí na výletech denně průměrně 57 eur, v létě 49 eur.  Výletní cíle hledá stále víc lidí například na www.ausflugstipps.at.

Žebříček kvality života

Magazín Focus vydal „ranking" kvality života ve 402 německých okresech a statutárních městech, z toho v 95 bavorských. Deník PNP z bilance vyzdvihuje, že nejlépe se žije na jihu SRN. Posuzována jsou kritéria životní úrovně, pracovních příležitostí, bezpečnosti a rizik, nákladů, kvality bydlení, infrastruktury a zdravotnických služeb. Indikátorů pro pořadí bylo 33.

V distribučním území deníku PNP nadprůměrnou kvalitu života vykázaly celkově 24. okres Straubing-Bogen, 35. Traunstein, 36. Altötting a 41. Rottal-Inn. Statutární město Pasov je na 87. místě. Z velkoměst jsou celostátně 89. Mnichov, 214. Frankfurt n. M., 250. Köln, 256. Hamburk a 359. Berlín. Poslední 402. je Franfurt n. O.

Chudá hvězda

Známý populární zpěvák Roberto Blanco (76) měl před koncertem v Mainburgu v okrese Kelheim nečekanou návštěvu – soudního vykonavatele se dvěma policisty kvůli dlouhotrvajícímu sporu o výživné Blancovy bývalé manželky Mireille (77). „Po 49 letech manželství jí přísluší doplatek kolem 150 000 eur a podle Vrchního zemského soudu v Mnichově může být tato částka kdykoliv vymáhána," píše PNP s odvoláním na Bild a TZ. Úřední trio si tentokrát pro peníze přišlo do penzionu, kde se Blanco ubytoval s nynější manželkou Luzandrou (36), ale moc úspěšné nebylo. Při tzv. „peněženkové" exekuci   inkasoval vykonavatel jen 60 eur. „Audi Q7, s nímž pár cestoval, zabrán být nemohl, protože je napsán na Luzandru," končí list. .