„Srovnání s Traiskirchenem bylo zcela nemístné, v tomto centrálním přeplněném záchytném středisku bylo naposledy ubytováno kolem tří tisíc azylantů," poznamenal k tomu deník OÖN. Cituje „jednoznačně odmítavé reakce" členů SPÖ na facebooku, z nichž někteří ohlašují vystoupení ze strany. Předsedkyně Zelených Eva Schobesbergerová kampaň označila za děsivou a katastrofální, za „nejhlubší pokleknutí" SPÖ před Svobodnými. Uspokojení nad akcí vyjádřil naopak šéf lineckých Svobodných Detlef Wimmer. Lidovecký místostarosta Bernhard Baier ji označil za neakceptovatelný nejlacinější populismus nervózních městských rudých, „dupajících po nejchudších a nejslabších".
Starosta Klaus Luger (SP) v pondělí v poledne řekl: „Lituji nešťastně zvolených slov na plakátech, přebírám za to odpovědnost a omlouvám se všem, jejichž pocity a očekávání ode mne a mé strany byly zklamány." Cílem akce bylo prý přesvědčovat pro ubytování běženců v přehlednějších skupinách místo velkého soustředění, jak je plánuje ministerstvo.

Azylanti z Freistadtu byli na rybách.Vzal běžence na ryby

Předseda freistadstského spolku rybářů Gerhard Leitner slavil o víkendu 55. narozeniny. Mezi gratulanty byl i starosta Christian Jachs. Jubilant ale také pozval patnáct uchazečů o azyl ubytovaných v místních kasárnech, aby zkusili rybářské štěstí. „Těm se podařilo vytáhnout asi deset kaprů vždy o váze kolem pěti kilogramů," píší OÖN. Úlovek si mohli odnést, aby si z něj po setmění mohli něco připravit. „Jediné, co jsme nedomysleli, bylo, že tito hosté právě drží ramadán a nesmějí se přes den dotknout připraveného jídla a pití na oslavě," řekl Leitner. Linecký list dodává, že jako svědomitý předseda spolku dbal na pořádek a zaplatil za tyto příležitostné rybáře ze Sýrie, Iráku a Afghanistánu licenci a jednodenní kartu. Při chytání jim radili členové klubu.

Poklad se vrátil domů

Zlatý poklad z Hallstattu.Zlatý poklad z doby bronzové, nalezený v hallstattském jezeře v roce 2011, se na čas vrátil „domů" – do 13. září bude vystaven v tamním muzeu světového kulturního děditcví, píší OÖN. Pak se zase vrátí do Národního přírodovědného muzea ve Vídni jako vrcholný exponát nového kabinetu zlata. „Zlatý poklad o celkové váze více než půl kilogramu sestává ze čtrnácti zdobených náramků a prstenů. Archeologové jej zařazují do pozdní doby bronzové mezi lety 1200 a 1000 před naším letopočtem a dávají jej do souvislosti s pravěkými doly v místě. Chemická analýza ukazuje na zlato získávané rýžováním. Přesnější rozbory jsou teprve plánovány," uvádí list.
V novém kabinetu vídeňského muzea mají být shromážděny zlaté nálezy za více než 6000 let včetně proslulých disků z Hohen Wandu nad Stollhofem ze čtvrtého tisíciletí před Kristem, nalezené pasáčkem v roce 1864. (www.museum-hallstatt.at)

Méně chudáků u sousedů?

Podle listu Volksblatt v Rakousku lehce poklesl počet ohrožených chudobou. Loni žilo 1,6 milionu, tedy 19,2 procenta obyvatel, v domácnostech s velmi nízkou zaměstnaností nebo s příjmy pod minimálním evropským životním standardem, píše deník. Předloni jich bylo 1,7 milionu. Dvě třetiny byly ohroženy rok nebo déle.
„Podle definice je ohrožena chudobou rodina se dvěma dětmi, nedosahuje-li její měsíční příjem čistého měsíčně 2437 eur, nebo samoživitelka s jedním dítětem, která má k dispozici méně než 1509 eur," vysvětluje list. Kromě toho je v Rakousku více než 400 000 dětí a mladistvých do 20 let, tedy 23 %, ohroženo chudobou nebo nebezpečím sociálního vyřazení z hospodářských důvodů. Více než každé desáté dítě do 16 let je podle Statistik Austria „vyloučeno z centrálních oblastí života", k nimž patří například přístup k dětským knihám, denní konzumace ovoce nebo zeleniny, účast na školních výcvikových kursech, občasné pozvání kamarádů domů a „místo s dostatečným světlem a klidem k učení". Také jejich šance na získání vzdělání je významně horší. Na doučování nemá v nízkopříjmových rodinách 49 % děvčat a 41 % chlapců. Jen polovina dětí ze sociálně slabších rodin může jet jednou ročně na dovolenou. 43 procent těchto dětí nepovozuje žádnou pravidelnou volnočasovou aktivitu. Rodiny 107 000 mladistvých jsou „významně materiálně deprivovány" – nemají například pračku, telefon, prostředky na mimořádný výdaj nebo na dostatečné topení.

Chtějí méně tmy

V obci Böbrachu v okrese Regen podepsalo 240 lidí petici proti většinovému rozhodnutí obecní rady vypínat všechny pouliční lampy veřejného osvětlení od jedné do pěti hodin, píše PNP. „Mnoho občanů pociťuje rozhodnutí jako značné omezení," uvádí list. „Obzvlášť postiženi jsou listé pracující na směny nebo roznašeči denního tisku. Je povinností obce se postarat o řádné osvětlení, stojí v dopise. Jako kompromis obyvatelé navrhují zhasnutí každé druhé nebo třetí lampy."

Posila k hranicím

Bavorský ministr vnitra Joachim Herrmann řekl v rozhovoru pro pasovský deník PNP, že chce od 1. července „výrazně posílit" pátrací složky policie v zemi. „Okamžité opatření" je reakcí na velký počet zásahů spolkové policie při hraničních kontrolách v rámci summitu G7. Míří prý hlavně proti bytovým krádežím, drogové kriminalitě, obchodování s lidmi a převaděčství. Posílena o pohotovostní jednotky mají být policejní prezídia podél bavorsko-rakouské hranice. Posily by měly podporovat vycvičené a zkušené pátrače s příslušnými kompetencemi – představitelné prý například je, že by každý z „kmenových" pátračů dostal při nasazení partnera k ruce.
Dále podle Herrmanna přibude k rakouské hranici dalších 30 policistů, kteří se speciálně zaměří na obchodníky s lidmi a mezinárodně působící zločinecké bandy. Celkově to znamená, že tuto hranici bude denně střežit o sto mužů víc. Vnitrostátní službu chce Herrmann pro pátrací úkoly posílit dalšími 400 policisty včetně vyšetřovatelů v civilu. Do vybavení těchto složek přijde mj. také 100 infračervených kamer a 50 přístrojů pro noční pozorování, které policie opatřila pro G7.

Jaderný sklad i v Bavorsku?

Barbara Hendricksová zlobí Bavory.Spolkovou ministryni životního prostředí Barbaru Hendricksovou (SPD) „nedojala" kritika CDU na její plány ukládání atomového odpadu v Bavorsku a trvá na svém záměru, píše deník PNP. „Reakce bavorské vlády je nepřiměřená," řekla. „Bavorsko profituje desítky let z užívání jaderné energie, víc než jakákoliv jiná spolková země. Očekávám, že se nyní přihlásí i ke své spoluodpovědnosti za řešení tohoto problému."
Deník vysvětluje, že spor je veden o posledních 26 castorových schránek s německým jaderným odpadem, které přicházejí ze znovuzpracování. Sedm až devět by mělo být podle Hendricksové mezitimně uloženo v areálu bavorské elektrárny Isar, ostatní v Hessensku, Bádensku-Würrttembersku a Šlesvicku-Holštýnsku. Na rozdíl od Bavorska tyto země dobrovolně vyjádřily ochotu schránky přijmout. Bavorský ministerský předseda Horst Seehofer (CSU) to odmítá. Ministryni vytkl, že porušila sjednanou dohodu řešit všechny otázky energetické obrátky společně. Hendricksová oponuje, že požadavek na uskladnění devíti castorů není nijak velký. Předložený koncept navíc není definitivním rozhodnutím o úložištích.

Zemřela vdova teroristy

PNP zaznamenal, že zemřela Magdalena Koppová, bývalá manželka „top-teroristy Carlose". Narodila se v roce 1948 v Neu-Ulmu. V sedmdesátých letech poznala venezuelského občana Iljiče Ramíreze Sáncheze alias Carlose, později si ho vzala a měli dceru. „Byla členkou levicově extremistického uskupení ´,Revoluční buňky´, ze kterých Carlos rekrutoval své komplice," píše PNP. „V době studené války byl Carlos neboli Šakal jedním z nejhledanějších teroristů. V roce 1975 se podílel na únosu ministrů OPEC ve Vídni. Zatčen byl až v roce 1994 v Súdánu a v roce 1997 ve Francii odsouzen na doživotí."

Ovečka z bordelu je doma

Ovečka „Rosi" objevená koncem května v mnichovském bordelu (Deník informoval) se po čtyřtýdenní karanténě v odděleném úseku norimberské zoologické zahrady vrátila ke svému stádu, napsal deník PNP. Popisuje, že „Růženku" narozenou koncem dubna vypiplali ručním krmením chovatelé zoo poté, kdy ji matka přestala dostatečně kojit. Je jedním ze šesti mláďat pyrenejské ovce v zahradě a je tedy důležitá pro uchování vzácného druhu těchto domácích zvířat. "Rosi" byla 11. května za nezjištěných okolností ze zoologické zahrady odcizena – pravděpodobně při polední pauze ošetřovatelů. Jak se ale dostala ze zahrady, se stále neví. Devět dnů nato policisté objevili devět dní staré mládě při drogové razii v bordelu, kde ovečku držela 25letá prostitutka poblázněná do jehňat. Už předtím byla vyšetřována za porušování předpisů o držení zvířat.

Zásoboval české vařiče drogy?

Soud v Lipsku řeší obžalobu 33letého tamního lékárníka z toho, že objednal a do České republiky dodal celkem 4,1 tuny chlorefedrinu. V Česku měla být chemikálie v drogových laboratořích zpracovávána na pervitin, píše PNP.
Uvádí, že němečtí a čeští protidrogoví pátrači zatkli v listopadu v Lipsku a v Praze řadu podezřelých a zabavili 2,9 tuny chlorefedrinu – největší množství, jaké do té doby bylo v Německu zajištěno. Z látky by mohlo být vyrobeno 2,3 tuny pervitinu v „pouliční" prodejní hodnotě 184 milionů eur.
„Soud musí mimo jiné vyjasnit, zda obviněný opravdu o drogových laboratořích v ČR věděl," píše PNP. Obžaloba už také notně „zhubla", místo třinácti útoků se k hlavnímu líčení dostal jen jeden případ pomoci k trestnému činu. „Soudcům chybí důkazy o tom, že z chlorefedrinu byl v ČR skutečně vyráběn pervitin – a pouhý obchod s tímto přípravkem trestný není," uzavírá list s tím, že hlavní líčení je předběžně rozepsáno na sedmnáct termínů do 15. prosince.

Nuceně museli pracovat

V NDR bylo každoročně vykořisťováno 15 000 až 30 000 vězňů při nucených pracích, uvedla PNP s odvoláním na studii, kterou v Berlíně představila pověřenkyně spolkové vlády pro východ Iris Gleickeová. „Podezření, že s politickými vězni bylo zacházeno hůž než s kriminálníky, se nepotvrdila, ale jsou signály, že byli nasazováni na obzvlášť nepříjemné úkoly a znevýhodňováni," píše deník.
Rozvádí, že práce vězňů hrála důležitou hospodářskou roli, protože byli nasazováni v oblastech, pro které se sotva našli civilní zaměstnanci – „například na špatně placené nebo obzvlášť nebezpečné práce", řekl Jan Philipp Wölbern z postupimského centra pro výzkum soudobých dějin. Jejich pracovní podmínky byly horší než u „civilů".
Zkoumání nucené práce politických vězňů začalo teprve koncem roku 2012. Švédský výrobce nábytku Ikea tehdy připustil, že od 80. let věděl o nasazení politických vězňů v jeho produkci. „Podle odhadů úřadu pro zpracování podkladů Stasi dosahoval v osmdesátých letech obrat s produkty pocházejícími výlučně z práce vězňů každoročně přinejmenším 200 milionů marek, tedy asi 102 miliony eur," dodává PNP.

Tříletí na internetu

Každý desátý tříletý v Německu už využívá služeb internetu. Podle Institutu pro důvěru a bezpečnost internetu (DIVSI) ve skupině tří- až osmiletých chodí na síť pravidelně 1,2 milionu dětí, tedy statisticky viděno každé třetí tohoto věku, uvedla PNP. Zatím co starší děti využívají na síti také vyhledávačů, mladší se dívají na videa, hrají si nebo poslouchají melodie na portálech jako Youtube.

Bezdětní ať připlatí?!

Požadavek „Mladé Unie" na zavedení zvláštního odvodu pro bezdětné poplatníky narazil u CDU na ostrou kritiku, informuje PNP. „Mnoho lidí tíží, že nemají děti," řekl místopředseda svazu křesťansko-demokratických zaměstnanců Christian Bäumler. Podle něho by taková daň plátce stigmatizovala. Označil ji za středověký nástroj.
Mládežnická organizace CDU požaduje změnu kurzu v politice důchodů a rodin, vysvětluje list. Její předseda Paul Ziemiak (29) navrhuje mimo jiné „startovací balíček" 1000 eur za každé narozené dítě a automatické zvyšování minimálního věku pro odchod do důchodu podle vývoje očekávané délky života. K financování „balíčku" navrhl, že by bezdětní měli odvádět zvláštní dávku ve výši jednoho procenta hrubého příjmu. „Nebylo by to žádné znevýhodnění, nýbrž pouze vyrovnání nákladů, které mají rodiče," řekl.

Tunel pro osly - prý vážně…Tunel pro osly?

Prohlídku staveniště zvláštního druhu zažil toho času uzavřený tunel v Riedbergu v dolnobavorském Regenu. „Vyrazili sem osli Malibu, Bobbi, Mira, Miral a malá Donna se svými majiteli a podporovateli ze Zwieselu prohlédnout si místo a hledat případně jiné možnosti jeho využití," uvádí PNP. „Poté, kdy byl tunel mnoho měsíců neprůjezdný a teď je opět na neurčitý čas uzavřen, zdá se být pro motorovou dopravu jen podmíněně možný. Při předchozích jednáních bylo jako možnost jeho využití favorizováno zřízení stanoviště oslů ve spojení s volnočasovým areálem. Prohlídka se shodla na tom, že takové využití by bylo velmi vhodné. Jsou sice nutné ještě nějaké úpravy, ale pak by se tunel mohl stát skutečnou ,oslí oázou´," konstatuje pasovský list.

Mírnější trest vyděrači

Trest vyděrači, který bývalému prezidentovi FC Bayern Ulimu Hoenessovi hrozil, že by mohl ovlivnit jeho výkon tříapůlletého trestu za krácení daně ve výši 28,5 milionu eur, a požadoval 215 000 eur, musí být nově vyměřen, napsala PNP. První instance v Mnichově vícekrát trestanému muži uložila za pokus vydírání tři roky a devět měsíců, což nejvyšší soud označil za nepřiměřeně přísné a úvahy prvostupňové instance o výši trestu za nepřesvědčivé. Pachatel, dopadený při fingovaném předání sumy, se doznal.

Nemoc byla silnější.„Došlapal" do špitálu

Extrémní bavorský vytrvalec Achim Heukemes (63), který chtěl přejet na kole USA (4800 km) za deset dnů a deset hodin (Deník informoval), musel v neděli svůj pokus vzdát pro horečku a plicní infekci, píše PNP. Podle jeho týmu chtěl pokračovat, ale proti jeho vůli ho odvezli do nemocnice. Dostal infúzí silná antibiotika a musí je ještě deset dnů užívat. Na "Race across America" se dva roky připravoval. Za čtyři dny a 15 hodin zdolal 1700 km, mimo jiné přes Rocky Mountains, ale pak musel odstoupit.