Rakušané málo bohatnou

Rakušanům loni loni vzrostlo jmění nejméně ze všech Západoevropanů, ale s jeho celkovou čistou výší patří pořád ke špičce. „Nižší úroková sazba nechala stopy i v Rakousku, lidé naspořili o 65 procent méně než v roce 2007," uvedl předseda představenstva skupiny Allianz v Rakousku Wolfram Littich. Hrubé peněžní jmění vzrostlo jen o 1,4 procenta. Na druhé straně v žádné jiné západoevropské zemi nebyla zadluženost v procentu hospodářského produktu tak nízká jako u našich jižních sousedů – činila 19 770 eur na obyvatele. Po odečtu tohoto dluhu od hrubého majetku je Rakousko sedmnácté s průměrem 43 740 eur, jedno místo za Německem. Žebříček vede po léta s výrazným odstupem Švýcarsko se 146 540 eury.

Podle analýzy Allianz si celosvětově polepšuje střední vrstva, tedy lidé s majetkem 5300 až 31 800 eur – v Latinské Americe se jejich počet zdvojnásobil, ve východní Evropě ztrojnásobil a v Asii je větší už sedmkrát. Nejspodnější vrstva s majetky do 5300 eur zůstává relativně konstantní – 3,5 miliardy lidí. Způsobuje to ale hlavně silný přírůstek obyvatel této skupiny – v uplynulých 13 letech se půl miliardě těchto lidí podařilo „přestoupit" do střední majetkové třídy, uvádí Littich.

Golf v problémech

Mnoho rakouských golfových hřišť bojuje se značnými hospodářskými problémy, píší OÖN. Klub v St. Oswaldu u Freistadtu musel minulý týden ohlásit konkurs, když očekávaný investor z Turecka nevyšel, také další provozovatelé naříkají.

V Horních Rakousích je 28 golfových hřišť s celkem 459 jamkami a 20 000 registrovanými hráči. Jen Dolní Rakousy mají se 43 hřišti ještě větší nabídku. Po letech rozšiřující se členské základny v roce 2008 s hospodářskou krizí boom ustal. „Od té doby zaznamenáváme každoročně mínus kolem jednoho, dvou procent ze základny," říká hornorakouský prezident  svazu golfu Wolf Polte. Řada lidí z klubů vystupuje kvůli napjatějším rodinným rozpočtům a Polte se obává, že během pěti let víc hráčů přestane, než kolik jich začne. A protože nájmy pozemků, na nichž jsou areály vybudovány, jsou vysoké, dostane se prý do úzkých víc klubů…

„Také ve Sterngartlu v Oberneukirchenu, kde je klub veden ekonomicky potentními a vášnivými golfisty, se už rozloučili s tím, že by s klubem vydělávali peníze," uvádí list a cituje ředitele a společníka klubu Waltera Naderera: „Stojíme si dobře, ale obchodem golfový klub není.  Už jsem se smířil s tím, že kapitál, který jsem přinesl, už neuvidím…"

Uspěje v sobotu před miliony diváků?„Stodola" v sobotu z Pasova

Oblíbený pořad lidové hudby Musikantenstadl bude v sobotu 27. září od 20.15 hodiny vysílán přímo z Haly tří zemí v Pasově (ARD, ORF2 a SRF2). Večer i páteční generálka jsou vyprodány. V pořadu s moderátorem a hvězdou šlágrů Andym Borgem mají vystoupit Nockalm Quintett, Patrick Lindner, Marianne a Michael, Nik P, Die Höhner a další populární zpěváci a skupiny. Andy Borg natáčel v týdnu hudební video do show ve vnitřním městě v Pasově se skupinou pasovských „Duhových dětí".

V populární televizní „Stodole" vystoupí také 17letý Johannes Weinberger z Bodenmaisu (na snímku). Bude zastupovat Německo v mezinárodní soutěži interpretů o nové hvězdy tohoto vysílání. Konkurenti z Rakouska a Švýcarska se prezentovali v minulých pořadech, teď je na řadě Johannes. Pro show si sám složil skladbu „Muž, který umí tančit polku".