Ke svému jubileu říká: „Všichni zestárnou – někdo míň, někdo víc, a já holt teď na 107…" Její matka vždycky chtěla být 120letá, ale bohužel musela zemřít v šedesáti. Ke svému zdravotnímu stavu říká, že je spokojená, nic ji nebolí. Trvalému stárnutí se prý ale v posledních letech přece jen musí učit. „To se musí nacvičovat, já to dřív neznala," dodává…

Novou kyčel ve 103 letech

Linec - Nejstarší občan Laakirchenu Alois Neuhofer (103), který s 98letou manželkou Rosou žije v místním domově seniorů, před čtrnácti dny upadl a zlomil si kyčel. Na úrazovém oddělení kliniky ve Vöcklabrucku ho ještě ten den večer vrchní lékař Stefan Huber Ve 103 letech má novou kyčel.tři čtvrtě hodiny operoval, protože na rozdíl od mnoha jiných starších lidí pan Neuhofer nepotřeboval ředit krev.
Chirurg nyní v deníku OÖN říká, že od té doby se pacient senzačně uzdravuje. Už po několika dnech mohl udělat první kroky po pokoji a nyní rehabilituje na akutní geriatrii v nemocnici ve Gmundenu. „Nejpozději do dvou týdnů bude moci jít domů, kyčel jsme zachránili," uvedl Huber. Dodal, že rekonvalescent se uzdravuje rychleji než mnohý mladík.
„Tajemství jeho obdivuhodné svěžesti je v jeho životopise," pokračuje list a uvádí: Vyučil se ševcem, povolal ho wehrmacht, padl do amerického zajetí a tři roky byl internován v Texasu… „Až do vysokého věku byl vášnivým horolezcem – 164krát vystoupil na Traunstein, někdy také dvakrát denně." Teď se ovšem prozatím musí zase učit „normálnímu kroku", aby získal zpátky plnou mobilitu, a už se hlavně těší domů…
Na snímku je s vrchním lékařem Stefanem Huberem (vpravo) a vedoucím pečovatelem oddělení Mario Langem.

Dědické právo ponovu

Rakouská Národní rada upravila po 200 letech významněji dědické právo. Nová norma vstoupí v platnost 1. ledna 2017.
Významnou novinkou podle deníku OÖN je zohlednění péče poskytované zůstaviteli v posledních fázích života.. Týká se to jen blízkých příbuzných (manžel, rodiče, sourozenci), nikoliv cizích lidí. Dědit budou ti, kteří v posledních třech letech o svého člena rodiny pečovali bezúplatně minimálně po šest měsíců průměrně alespoň 20 hodin měsíčně, a to i když nebudou uvedeni v závěti. Způsob, jak to prokázat, podle právníka René Lindnera teprve musí ustálit judikatura. Svým klientům radí, aby si vedli poznámky.
Právo na podíl z dědictví nadále mají i příbuzní a registrovaní partneři neuvedení v závěti. Výše podílu bude zohledňovat i dary a výhody, které dotyčný dostal od zůstavitele za jeho života. Partneři budou mít po dobu jednoho roku právo užívat byt, v němž se zesnulým žili, a jeho vybavení.
Novela ulehčuje i dědicům podniku – neopomenutelná část, která přísluší dalším dědicům, může být na rozdíl od nynější praxe vyplácena ve splátkách. K nim pak patří ještě čtyřprocentní úrok.
Testamenty psané cizí rukou například na počítači budou v budoucnu platné jen s podpisem tří přítomných svědků, kteří výslovně potvrdí, že se jedná o poslední vůli.

Podmínka za rysa

Myslivkyně Ingeborg W. (64) z Lince dostala ve Steyru tři měsíce podmíněně, peněžitý trest 2880 eur a povinnost nahradit národnímu parku 12 101 euro škody. Jak náš list informoval, údajně omylem zastřelila rysa. Rozsudek není pravomocný.
Případ se provalil, když se vedoucímu projektu rysů v Národním parku Kalkalpen Christianu Fuxjägerovi svěřil jeden veterinář, že viděl u řezníka Maximiliana S. v lednici těla dvou rysů. Podezření padlo na Haralda W., který má tamní revír pronajatý. Veterinář u procesu odmítl vypovídat a raději zaplatil pokutu 500 eur, píší OÖN. Řezník všechno popřel.
Dokazování ukázalo, že Ingeborg W. nesměla střílet, nemá zbrojní průkaz. Harald W. využil práva odepřít výpověď s poukazem, že je manželem obviněné, a také, že by si mohl sám přivodit trestní stíhání.
Soudce zdůraznil, že manžel ženu vyfotografoval ještě v lese s ulovenou kočkou a pak ji společně odvezli k preparátorovi Erwinu R. To podle něho jednoznačně svědčí o tom, že jim šlo o ulovení rysa. Preparátor se při výpovědi zamotával při vysvětlování, kdo a kdy mu kůži přivezl.
Kriminálka případ vyšetřuje dál – v národním parku chybějí čtyři rysi a malí kocouři jsou vyhlazeni, takže tato šelma se v regionu nemůže množit. Gertrud L., bývalá přítelkyně Haralda W., manžela obalované těžce obvinila – poté, kdy ji veřejně označil za děvku, šla na policii a vypověděla, že jí ukazoval fotografie z mobilu a chlubil se, že ulovil rysa.

Dřevořezby ve Welsu.Dřevořezbáři vystavují

Výstava děl dřevořezbářů Klause Hacka, Petera Sauerera a Jana Thomase v městské galerii ve Welsu v neděli skončí. Poslední den mají návštěvníci vstup zdarma, píší OÖN. Je na ní 80 sochařských prací od monumentálních po miniatury s velikostí oříšku.

Vzpomenou pogromu

Památník obětí „honu na lidi" v Mühlviertlu bude odhalen v neděli ve 14 hodin na Kalvarienbergu ve Wartbergu, píší OÖN. Obec jím chce připomenout oběti tragédie, která se odehrála v únoru 1945 po úniku asi 500 sovětských vězňů z traktu smrti v koncentračním táboře v Mauhausenu. 25 z nich pak bylo usmrceno na území Wartbergu. Památník je dílem Herberta Friedla. Odhalení se zúčastní mimo jiné i tvůrce, a také poslanec Evropského parlamentu Josef Weidenholzer.