„Především ale dosáhl přijetí do letošního ,kruhu vybraných destilerií´, což znamená, že je mezi dvanácti nejlepšími v oboru na světě," píše deník OÖN. „Pozoruhodné je, že Stabauer začal s pálením teprve v roce 2012."
Vyznamenaný palírník připomíná, že jejich dvůr vlastní právo pálení od Marie Terezie. Jeho otec kořalky také dlouho produkoval, ale následník se o to prý dlouhou dobu vůbec nezajímal. „Když ale s něčím začne, tak zjevně stoprocentně – zkouší prý vždycky tak dlouho, až najde optimální řešení. To začíná u výběru surovin a končí s přesností teploty jejich uložení před pálením. Jak říká, člověk má 52 milionů chuťových nervů, a uměním je využít každou možnost k vyčerpání tohoto potenciálu."
Ročně produkuje kolem 1200 litrů ušlechtilých pálenek, mezi nimi rarity jako z medvědího česneku, sena nebo jablek s „koženou" slupkou. O odběratele prý nemá nouzi, pověst jeho výrobků je rychle rozšířila…

Za humny byl zase vlk

Vlk, který v únoru strhl několik daňků ve výběhu v Leopoldschlagu na české hranici (Deník informoval), očividně dostal chuť, napsal linecký Volksblatt.
„Majitel obory ve středu našel další dvě usmrcená zvířata," konstatoval list a připomněl, že „pachatelství" chráněné šelmy v prvním případě potvrdila analýza DNA. „Podle okresního mistra lovu Gerharda Pömera není ale důvod k panice, mohlo by se prý jednat o stejného vlka." Deník dodává, že podle biologa a ředitele zemského svazu myslivců Christophera Böcka se dal další vlčí útok v Mühlviertlu očekávat. „Když uvidí, že od lidí mu tu nehrozí nebezpečí a je relativně snadné něco ulovit, přijde znovu," říká. Jako opatření doporučuje zajištění výběhů elektrickým plotem. Veřejné rozpočty by to měly podpořit, uzavírá list.

Domy a byty podražily

Ceny za domy a byty v Rakousku loni stouply průměrně o 4,9 procenta, z toho za starší domy o 7,3 %. Deník OÖN pro srovnání připomíná, že celková inflace v zemi přitom činila jen 0,9 procenta a byla nejnižší od roku 2009.

Maraton točí ekonomikou

Profesor ekonomie na Univerzitě v Linci Friedrich Schneider se obvykle zajímá o jiná témata, ale v nejnovější studii pojal linecký maraton, který bude mít v neděli patnáctý ročník. Generoval čísla kolem posledních pěti ročníků a byl prý překvapen, jak významně ekonomická událost pro Horní Rakousy to je. Průměrný roční přínos regionálnímu hrubému domácímu produktu vyčíslil na 4,815 milionu eur.
Rozebírá, že v roce 2011 startovalo 15 000 běžců ze 78 zemí, loni už 19 500 ze 140 zemí. Počet přenocování stoupl ze 2900 na 3900. Za to hosté zaplatili průměrně 461 000 eur. Akce podporuje obchodování se sportovními potřebami – podle Schneidera vydá každý účastník za obuv a oblečení asi 200 eur, v posledních dvou letech celkem po 1,885 milionu. Za občerstvení a pití nechali běžci a jejich doprovod v zemi 311 000 eur. Přitom ekonom odhaduje, že na oběd si zašla jen každá třetí rodina.
Pro tento ročník Schneider počítá, že účastníci a pořadatelé vydají 3,665 milionu eur, z toho 220 000 na reklamu.

Při maratonském veletrhu v TipsAreně v pátek od 9 do 19 a v sobotu od 10 do 18 h budou vydávána startovní čísla. Možné také bude se dodatečně přihlásit. V sobotu ve 13 h odstartuje na stadionu juniorský maraton, v neděli vyjedou na start v 8 h vozíčkáři, dvě minuty po nich inline-bruslaři. V 8.30 vyrazí běžci na trať čtvrtmaratonu, v 9.30 štafety a vytrvalci k hlavnímu závodu a k půlmaratonu.

Jaká jména dávají

Co do křestních jmen narozených dětí jsou rodiče v Německu spíše konzervativní, uvedla PNP. Ukázalo to vyhodnocení všech udělených jmen, tedy i případných druhých. U „prvojmen" se ale přece jen projevuje určitý posun.
Nejoblíbenějšími zůstávají Maximilian a Sophie/Sofie následovaní stejně jako loni Alexanderem a Marií. Třetí jsou Elias a Sophia/Sofia. U jmen uváděných jako první vyskočil na první pozici ze sedmého místa Jonas (loni vedl Luis/Louis) následovaný Maximilianem a Benem, u děvčat stanula na čele Mia a loni první Hanna/Hannah spadla na třetí místo, když ji předstihla ještě Emma.
Společnost pro německý jazyk vyhodnocovala data 650 matrik s celkem 940 000 záznamy, čímž podle vlastních údajů zachytila přes 90 procent všech dětí. Úřadům bylo nahlášeno na 60 000 různých křestních jmen.

Méně krádeží kol

V Horních Rakousích bylo loni odcizeno 3526 jízdních kol, o jedenáct procent méně než v roce 2014. Čtyřicet procent krádeží bylo spácháno v Linci. Těchto deliktů ubylo dále i v Salcburku a ve Vídni. V Horních Rakousích bylo loni objasněno 178 těchto útoků. Dopravní klub Rakouska radí majitelům bicykl si vyfotografovat a poznamenat si číslo rámu. Protože se najde jen asi každé dvacáté ukradené kolo, je žádoucí ta cennější nebo nová si pojistit.

Ubylo nezaměstnaných

Počet lidí bez práce v Bavorsku v březnu klesl na asi 275 000. Nezaměstnaných tedy bylo o 13 600 méně než v únoru. Kvóta nezaměstnanosti se tak snížila o 0,2 bodu na 3,9 procenta, což je pro březen rekordně málo.

Na toaletě za regálem…

Zcela opilá 48letá žena vykonala ve středu v supermarketu v Řeznu tělesnou potřebu. „Zaměstnankyně ji za regálem viděla a vykázala ji z prodejny. Přistižená odpověděla tím, že ji nakopla do holeně a lehce ji zranila. Prodavačka zavolala policii, která u zákaznice naměřila tři promile. Hlídku urážela a opakovaně jí ukazovala prostředník," píše list a cituje mluvčího policie, že takové „ekelhaft" nasazení nemají každý den… Žena byla obviněna z porušování domovní svobody, ublížení na zdraví a urážky.