VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Soused odpálí nad Lincem tisíc raket

ŠTĚSTÍČKO. Mimořádné štěstí měl v úterý dopoledne optik v Deggendorfu. Pracoval právě ve výloze prodejny, když do ní vjelo stříbrné audi. „77letý řidič se podle policie snažil zaparkovat na místě pro postižené před optikou, a přitom si spletl plyn a brzdu," píše PNP. Zaměstnanec ve výloze stačil uskočit a lehce si při tom zranil koleno. Audi vytáhla odtahovka, hmotná škoda je na 10 000 eur. 77letý řidič vyvázl bez zranění – a s domluvou policie, uvedl deník.

31.12.2014
SDÍLEJ:

Pro brýle nejel...Foto: Deník/repro PNP

S chrániči sluchu…

Pán silvestrovského ohně.Dnes v noci bude pracovištěm 52letého Rudolfa Oberreitera z Mittertrefflingu v Mühlviertlu rovná střecha 55 metrů vysoké budovy Generali v Linci. „Ohňostrůjce" a jevištní pyrotechnik se státní zkouškou pozdraví nový rok v rámci silvestrovské party od půlnoci odpálením zhruba tisícovky raket, píší OÖN. Dostal to na starost už počtvrté. „Bez chráničů sluchu to nejde," říká. Používá také helmu s hledím a protipožární oděv. Ze své „odpalovací rampy" bude vypouštět kategorie F3 a F4 až do výšky kolem 100 metrů. Zapalování velkokalibrových raket ze zhruba 300 „hlavní" bude řídit počítač. „Ládování" mu trvá celý den.
Na velké ohňostroje má povolení už dvacet let a ze zábavní pyrotechniky může střílet všechno, ale nesmí trhat. Na druhé straně klasický střelmistr nemůže provádět ohňostroje. „Amatéry Oberreiter nabádá k opatrnosti. Nemají předvádět odvahu a mají pálit pokud možno střízliví. Odpalovací šňůra by podle něho měla být dlouhá alespoň 20, 30 metrů," uzavírají OÖN.

Teplo v Rakousku

Již před posledním dnem roku si naši sousedé spočítali, že průměrná teplota byla u nich letos 10,6 stupně. Zemský rada Rudi Anschober (Zelení) k tomu řekl, že 2014 tak patří ke třem nejteplejším v historii Horních Rakous, a odkázal na službu analýzy počasí Blue Sky. Podle ní bylo tepleji v Linci a v Kremsmünsteru v roce 2007 (10,8) a v roce 1994 (10,7). Deník OÖN dodává, že podle centrálního ústavu meteorologie a geodynamiky byl ale letošek s 10,6 stupně nejteplejším vůbec – „s velkou pravděpodobností", jak dodal Michael Butschek z tohoto institutu. Obzvlášť teplo bylo v centrálním prostoru Horních Rakous – 11,6 bylo o 3,2 stupně nad dlouhodobým středem. Rekord padl i v horách – ve výšce 1600 metrů bylo 5,4 stupně.

Silvestr: 10 tun odpadu

Ilustrační foto z Lince.Na Nový rok leží v lineckých ulicích obvykle kolem deseti tun „silvestrovského" odpadu a jinak tomu nebude ani zítra. Městská úklidová služba se na nepořádek připravuje vždy několik dnů dopředu instalací kontejnerů navíc – ve vnitřním městě jich letos přistavila čtyřicet. Zhruba šest tun odpadu ale skončí na zemi a do boje s ním se pak „popeláři" pouští už během noci. Deset zaměstnanců začne uklízet strojně i ručně už od jedné hodiny v novém roce – odstraněny musejí být především rozbité láhve.
S vysokým nasazením počítají i další složky. Červený kříž počítá s tisícovkou zásahů po celé zemi, ve službě bude 380 spolupracovníků. Často pomáhají těm, kteří popijí přespříliš, ale nejsou to vždy akutní případy, k nimž jsou voláni. „O silvestru telefonují také starší lidé, a ne v tísni - právě v této době se zvlášť cítí být osamělí a hledají někoho, s kým si popovídat," říká zemský velitel záchranné služby Christoph Patzalt. „Lidé na naší centrále si s nimi trpělivě popovídají, ale pak je odkazují na linky útěchy."

Vytáhnou dva miliony špuntů

V Rakousku dnes v noci „vyletí" kolem dvou milionů zátek od sektu – na nový rok si s ním připije 93 procent slavících. A že je to nápoj pro oslavy, svědčí i další čísla – nechybí u 88 procent svateb a u 86 procent narozenin, píší OÖN. 17 procent Rakušanů ale sekt pije každý měsíc, 44 procent alespoň čtvrtletně. Ženy jsou v tom pilnější – měsíčně alespoň sklenku vypije zhruba pětina z nich, jednou za kvartál 48 procent.
Na otázku „rakouský sekt, nebo francouzské šampaňské?" se 61 procent vyjádřilo pro domácí produkty.

Diskriminují slepce?

„Zacházejí se mnou jako s člověkem druhé třídy, diskriminují mne," říká v OÖN 44letý nevidomý znalec z oboru stavebnictví Dietmar Janoschek z Traunu. (Také náš list opakovaně psal o mnoholeté snaze tohoto muže s rovněž nevidomou partnerkou o povolení adopce slepého dítěte.) Tentokrát expert na bezbariérovou výstavbu kritizuje městský úřad v Traunu. „Po deseti bezproblémových návštěvách ve zdejším plaveckém stadionu tomuto bývalému výkonnostnímu plavci sem zakázali přístup, když si chtěl opět bez doprovodu zaplavat své tři kilometry," uvádí list. „Podle provozního řádu totiž postižení mohou do bazénu jen s doprovodem."
„Od mé třetí návštěvy nepotřebuji žádnou pomoc, vystačím si tu sám. Lidé s hendikepem jsou dostatečně vyspělí, aby se sami mohli rozhodnout, kdy potřebují asistenci," říká Janoschek a vyhrazuje si právo na právní kroky. Starosta Harald Seidl poznamenal: „Obsluha se jen řídila bezpečnostními předpisy a neudělala žádnou chybu." Město nabídlo Janoschkovi vysvětlující rozhovor.

Vídeň zakázala automaty

Od nového roku bude platit ve Vídni zákaz výherních automatů. Finanční policie podle lineckého Volksblattu už chystá razie, ale branže si myslí, že až od 2. ledna, protože prý přesčasové hodiny úředníků o svátku by byly příliš drahé… Údajně už jsou objednány kamiony k odvozu zabavených přístrojů. Provozovatelům hrozí za každý automat pokuta 22 000 eur.
Zákaz přijatý většinou sociálních demokratů a Zelených na radnici je podle právníků mimořádně sporný a právně stojí na hliněných nohou. Formálně také nejde o zákaz, ale o „vypršení" licence provozovatelů se začátkem roku 2015. Podle dotčených, zejména dolnorakouského koncernu Novomatic, který provozuje na 1500 ze 2600 automatů ve městě, ale sjednaná povolení mají platit do původních termínů, částečně až do roku 2020, uvádí list.
Podle Helmuta Kafky ze svazu provozovatelů automatů by navíc změna řádů musela být notifikována komisí Evropské unie, o což ale Vídeň ještě nepožádala. Proces přitom trvá nejméně tři měsíce. Kafka poukazuje na příklad Řecka, které před několika lety přijalo zákaz videoherních přístrojů bez tohoto souhlasu EU, a Evropský soudní dvůr pak Atény podle Kafky odsoudil k pokutě více než 32 000 eur za každý den, ve kterém provozovatelé nemohli „nezákonným" opatřením podnikat. Řecko posléze normu opravilo a tyto přístroje se tam dnes neprovozují.
Odpůrci zákazu, mimo jiné Hospodářská komora, argumentují milionovými ztrátami městské pokladny, které přinese, a míní, že hráčskou vášeň to neutlumí – problémoví hráči se uchýlí do ilegálních prostor nebo na internet. „Experti na závislost naopak říkají, že čím víc příležitostí gambleři mají, tím větší je nebezpečí chorobného propadnutí hře. Kromě toho provozovatelům přinášejí velkou část zisku právě závislí hráči," uzavírá Volksblatt.

Na saních po dálnici

Zvláštní zimní sport si v neděli večer vyzkoušel 21letý Mnichovan: nechal se na saních táhnout za dálkovým autobusem, napsal deník PNP. Na centrálním nádraží v Mnichově připevnil lanem sáňky na závěsné zařízení autobusu a když se vozidlo rozjelo, sedl si na saně a nechal se táhnout zasněženými ulicemi. Kuriózní jízda skončila po pár kilometrech na dálnici A96 ve směru na Lindau, když další účastníci dopravního provozu řidiče autobusu upozornili na nezvyklý „přívěs". Protože na dálnici leželo dost sněhu, přestál mladík svou jízdu nezraněn, dodala policie.

„Osušila" panenku…

V hornorakouském Ennsu chtěla tříletá holčička osušit mokrou panenku a uložila ji do sporáku. Hračka vzplála a hořet začala celá trouba. Přivolaní hasiči zabránili přeskočení ohně na kuchyňskou linku, ale celý byt byl silně poznamenán a ještě ve středu nebyl obyvatelný. 22letá matka a dívenka z něj včas utekly.

Zapátrali si

Velký detektivní talent prokázali v pondělí odpoledne dva policisté ze Schweinfurtu. Na parkovišti v okrese Würzburg na dálnici A7 k jejich hlídkovému vozu přichvátali manželé a přes okénko jim podali snubní prsten, který našli v hromádce sněhu před motorestem, a doufali, že policie zjistí, komu patří. Jenže na něm byla vyryta jen dvě křestní jména a datum sňatku v listopadu. Okamžitě je napadlo, že musí jednat rychle, než se novopečení manželé kvůli ztrátě prstenu poprvé v životě pohádají, uvádí policejní zpráva. Zkusili zapátrat v motorestu, a mladík z obsluhy si vzpomněl, že večer předtím se na nějaký prsten ptal rozrušený muž a byl moc zklamán negativní odpovědí. Číšník si poznamenal jeho telefonní číslo, ale lístek už zahodil. Policisty to neodradilo, prohledali kontejner a skutečně tam útržek našli. Číslo mobilního telefonu ale na něm nebylo úplné, jedno číslo chybělo, takže se nikam nedovolali. Naštěstí bylo na lístečku také příjmení nešťastníka, a indicie dohromady hlídku přivedly na stopu novomanžela ze Schwabachu. Telefon ale nebral, takže policisté zkusili zavolat sousedy mladého páru. Ti rádi vyhověli a přivedli dotyčného k aparátu. Byl pochopitelně šťastný a vyprávěl, že ztrátu prstenu nepozoroval, takže nevěděl, kde přesně by mohl být. Už se vzdal naděje, že by se s ním kdy shledal, a domácí „hromování" prý už začalo… Srdečně policii poděkoval a slíbil, že manžele, kteří jeho prsten našli, odpovídajícím způsobem odmění, končí zpráva PNP.

Silvestr bezdomovců

Kolem 600 lidí z okraje společnosti pozvalo humanitární sdružení Münchner Tafel na tříchodové silvestrovské menu do známé pivnice Hofbräukeller. Jídlo jim budou servírovat prominenti jako patron tohoto stolu Claus Hipp, výrobce dětských potravin, zaznamenala PNP. Akce je pořádána už pošestnácté, přičemž výběr zvaných z okruhu asi 18 000 potřebných se každoročně mění. „Hrát budou dvě kapely a vystoupí kouzelník, ale o skutečnou silvestrovskou oslavu nejde, v podvečer akce skončí, a podávány jsou při ní jen nealkoholické nápoje," dodává list. Připomíná, že Münchner Tafel založený v roce 1994 rozděluje týdně kolem 100 000 kilogramů potravin chudým.

Oslava za 20 milionů

Za silvestrovské ohňostroje vydají Bavoři letos výrazně víc peněz než loni, pravděpodobně kolem 20 milionů eur, říká Bernd Ohlmann ze svazu obchodu v Mnichově. Loni to bylo 18,5 milionu. Z důvodů požární bezpečnosti platí v Bavorsku zákazy silvestrovských ohňostrojů kolem všech hradů a zámků, jakož i v mnoha centrech historických měst, třeba v Augsburgu, Bambergu a Würzburgu.

Autor: Vladimír Majer

31.12.2014 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fotbalisté Dynama v sobotním šlágru II. ligy porazili Opavu 2:1 a vystřídali ji v čele tabulky.
103

Dynamo ve šlágru kola zdolali Opavu a vedou tabulku

Roman Vráblík
2

Motor v Havířově neuspěl, v domácí brance zářil host z jihu Čech Ondřej Bláha

Od voleb se nenechala odradit a přišla třikrát

České Budějovice - Pořádnou volební peripetii zažila Ilona Nováková spadající do okrsku č. 82 v ZŠ Pohůrecká.

Jihočeští lídři zamířili do Prahy

České Budějovice - V sídle jihočeských komunistů byl volební štáb přítomen podle Bohuslava Mrázka, předsedy okresního výboru, po oba dny.

Volič požadoval Knihu přání a stížností

České Budějovice - Během voleb nedošlo podle Aleny Karvánkové z Krajského úřadu Jihočeského kraje na jihu Čech k mimořádným událostem.

Krumlovská Linda Šmikmátorová je trojnásobnou přebornicí kraje

České Budějovice – Na kurtech budějovické Sokolovny se hrály dva oblastní badmintonové turnaje mládežnických kategorií, a to krajský přebor jednotlivců staršího žactva U15 a podzimní kolo tzv. Budějovických přípravek

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení